Organizace pro migranty: Vláda zlehčuje problém domácích prací

Praha -  Uklízeček, chův či pečovatelek v českých rodinách přibývá. Tyto práce u nás stále ve větším množství vykonávají cizinci, kteří podle expertů často pracují za nevyhovujících podmínek. Zástupci organizací pracující s migranty jsou přesvědčeni, že vláda problematiku domácí práce cizinců v Česku zlehčuje. Kabinetu vyčítají, že nedoporučil ratifikovat mezinárodní úmluvu, která má zlepšit podmínky pracovníků v domácnostech. Vláda svůj postup vysvětluje tím, že tato otázka není u nás natolik významná, aby se kvůli ní musely upravovat zákony.

Postavení pracovníků v domácnostech má zlepšit úmluva Mezinárodní organizace práce. Podle vlády není účelné ratifikaci navrhovat, když české domácnosti ke konci roku loni zaměstnávaly podle oficiálních statistik jen 15 lidí z EU a 34 z ostatních států. To je asi 0,02 procenta zahraničních sil v ČR, podotkla vláda.

České zákony upravují pracovní dobu i kontrolu dodržování předpisů jinak než úmluva. Pravidla pobytu či ochrany soukromí v cizí rodině nestanovují. Legislativa by se tudíž musela měnit. Úmluvu bude projednávat Senát. Některé jeho výbory už však doporučily, aby 
zákonodárci dokument vzali jen na vědomí.

Chůva z Filipín
Zdroj: ČT24

Podle expertů a aktivistů je však počet lidí, kteří pracují v českých domácnostech, mnohem vyšší. V zemi už fungují specializované agentury, které nabízejí českým zájemcům chůvy či uklízečky ze zahraničí.

„Jenom Filipínek, kterým práci zprostředkovaly agentury, je minimálně padesát. Pracovní smlouvu mohou mít ale napsanou na pozici učitelky či vychovatelky dětí, o které se v domácnostech starají,“ vysvětluje rozdíly v datech koordinátorka programu migrace společnosti Člověk v tísni Pavla Redlová.

Cizinky v domácnostech často pracují bez smluv

Zástupci organizací na pomoc migrantům i někteří experti s postupem kabinetu nesouhlasí. Poukazují na to, že cizí pomocnice v rodinách nemívají stanovenou pracovní dobu a dělají denně klidně i 18 hodin. Pracují také o víkendech. Nemívají dost odpočinku a soukromí. Často pracují bez řádné smlouvy, nedostávají ani slíbenou odměnu.

Cizinci
Zdroj: Jan Zátorský/isifa/LN

„Téměř každá cizinka prošla především na počátku svého života v České republice nějakou formou práce v cizí domácnosti,“ tvrdí ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová. Podle ní navíc vláda opomněla i Čechy a Češky, kteří v cizích domácnostech pracují.

Počet domácích uklízeček poroste

Zájem o služby chův či uklízeček v Česku roste. Důvodem je mimo jiné to, že lidé tráví mnohem víc času v práci a mají méně času. Navíc mají také víc peněz než dřív, takže si výpomoc mohou dovolit.

Úklid
Zdroj: isifa/LN/Hynek Glos

Podle antropoložky z Univerzity Karlovy Petry Ezzeddine se bude zvyšovat ale i zájem o další profese. „Poptávka po zahraničních pracovnicích bude v Česku - podobně jako jinde ve světě - narůstat. Jak stárne naše populace, tak bude třeba ošetřovatelek, které by se staraly o seniory,“ uvedla Ezzeddine z fakulty humanitních studií, která pracuje na výzkumech o pracovnicích v domácnostech.