Olšanským hřbitovům patřily pietní slavnosti

Praha – Armádní příslušníci v čele s náčelníkem generálního štábu Vlastimilem Pickem, politici i pozůstalí si dopoledne na pražských Olšanských hřbitovech připomněli památku vojáků, kteří bojovali proti nacismu. Čestná stráž položila pietní věnce k hrobům britských, bulharských, ruských a ukrajinských vojáků. Pietní vzpomínka začala na čestném pohřebišti vojáků zemí Commonwealthu a skončila u hrobu legendárního velitele Pražského povstání generála Karla Kutlvašra.

Slavnostní průvod pak pokračoval k památníku pražského odboje a československých letců pod velením Velké Británie, kteří padli na území bývalého Československa. U královského letectva (RAF) sloužilo za války na tisíc Čechoslováků, z nichž více než polovina položila své životy.

„My jsme byli jedna rodina válečná, jak Češi, tak Slováci, Rusové, Američani, Angličané, všichni jsme bojovali proti fašismu,“ vyslovil se plukovník Václav Přibyl, který bojoval na východní frontě. Začínal v Buzuluku, kde se formoval československý armádní sbor. „Se Svobodovou armádou prošel jsem celou tu válku. Došel jsem do Prahy, zaplaťpánbůh,“ dodal. 

Jedenadevadesátiletá Gréta Koutná přežila německé bombardování v Polsku i sovětské vězení. Na východní frontě se pak dobrovolně přihlásila do československé jednotky, kde se seznámila se svým manželem Jakubem Koutným. Mimo jiné pracoval v odvodní komisi, kde společně s generálem Heliodorem Píkou vytahoval ze sovětských lágrů uvězněné československé občany. Do gulagu se mohli Čechoslováci dostat i za pouhé nedovolené překročení sovětských hranic. Nebýt intervencí generála Píky, mohl být jejich osud velice špatný. Píka z nich chtěl učinit základ jednotky v Buzuluku, která neměla stále dost lidí. „Píka přesně věděl, co má od Sovětů žádat, ať mu z toho nebo toho lágru pošlou, hlavně tenkrát šlo o naše Podkarpatské,“ vzpomíná Gréta Koutná

Osobně se znala s Ludvíkem Svobodou nebo s prvním padlým hrdinou Otakarem Jarošem. Kapitán Jaroš podle jejího mínění musel u Sokolova zemřít. „Byl poslán na místo bez obrany. Jim se stalinský komunismus nelíbil, tak museli pryč,“ soudí. S Československým armádním sborem prošla z Buzuluku až do Prahy. Po únoru 1948 odešla do Izraele, pak do Spojených států. Jejího manžela komunistický režim zlikvidoval, byl zatčen a odsouzen za velezradu a vyzvědačství. Zemřel v Leopoldově v roce 1960. Gréta se do Prahy vrátila až v roce 1989.

Osudu Gréty Koutné se věnovali i Reportéři ČT.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 9 mminutami

Pražský primátor požádal Rakušana o posouzení možnosti odvolání šéfa magistrátu

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se obrátil na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby posoudil možnost odvolání ředitele pražského magistrátu Martina Kubelky. Toho opozice kritizovala mimo jiné za udělování vysokých odměn, Kubelka je spojený s více kauzami. Do doby, než se ministerstvo vyjádří, nebude šéf magistrátu vykonávat svou práci. Svoboda přitom ještě před nedávnou dobou za ředitelem stál a odvolávat jej nechtěl.
15:58Aktualizovánopřed 2 hhodinami

ŽIVĚ: Novela prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny prošla Senátem

Senát se neshodl na zrušení žádné ze sporných úprav novely prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí. Normu tak prezident Pavel dostane k podpisu jako přijatou. Senátoři navrhovali zrušit doplňky o občanství nebo o činnosti pro cizí moc. Horní komora již kývla na novelu, dle které stát bude moci kvůli své obraně získat soukromé pozemky pod vojenskými objekty.
10:05Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
09:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

ÚS: Právnické osoby mohou žádat zadostiučinění za zásah do dobré pověsti

Právnické osoby, tedy spolky či firmy, se mohou domáhat zadostiučinění za nemajetkovou újmu způsobenou zásahem do dobré pověsti. Ústavní soud (ÚS) nově vyložil občanský zákoník. Postavil se proti interpretaci Nejvyššího soudu. Důvod ke zrušení sporných ustanovení však ÚS nenašel, nedostatky právní úpravy lze překlenout výkladem za použití analogie s právní úpravou ochrany proti nekalé soutěži.
09:16Aktualizovánopřed 6 hhodinami

V jihlavské nemocnici zemřeli v souvislosti s chřipkou dva pacienti, nakazili se od návštěv

Od začátku roku se v Nemocnici Jihlava nakazilo chřipkou pětadvacet lidí, dva pacienti v souvislosti s tím zemřeli. Podle mluvčí nemocnice Moniky Zachrlové se nakazili od návštěv, proto je nemocnice na všech lůžkových odděleních zakázala. Nejhorší situace, co se týče počtu akutních respiračních infekcí, je podle hygieniků na jihu Moravy, nejlépe je na tom Praha.
před 7 hhodinami

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou v kauze popírání ruských zločinů

Nejvyšší soud (NS) zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou Martinou Bednářovou, která čelí obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině. Znovu musí rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6. NS se kauzou zabýval na podnět Nejvyššího státního zastupitelství, rozhodoval loni v prosinci bez veřejného jednání. Verdikt bez bližších podrobností sdělila mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není v databázi soudu dostupné.
10:54Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Poslanci schválili úpravu pravidel advokátních úschov proti riziku zpronevěry

Sněmovna schválila úpravu pravidel advokátních úschov peněz proti riziku jejich zpronevěry. Pozměňovací návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) připojila k vládní novele o posílení advokátské mlčenlivosti. Náhrady poškozeným by podle úpravy vyplácela Česká advokátní komora (ČAK) ze zvláštního garančního fondu. Předlohu teď dostanou k projednání senátoři. Předseda ČAK Robert Němec doufá, že ji brzy podepíše prezident.
10:29Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...