Obrana prodává ve velkém. Nabízí letiště i bunkry

Praha - Ministerstvo obrany se snaží vylepšit svůj rozpočet, a k prodeji proto nabízí nepotřebný majetek za 422 milionů korun. Jedná se o 37 nemovitostí včetně hotelu na Lipně, letiště v Táboře, kasáren, nemocnice nebo dvojice bunkrů.

V nabídce obrany je 23 nemovitostí, které se nepodařilo prodat od posledního inzerátu zveřejněného na konci července. Dalších 14 objektů bylo nově zařazeno mezi nepotřebné. Nejnižší cena nabízeného majetku je 10 000 korun za budovu v jihočeských Slabčicích, nejvyšší 59 milionů korun za letiště Všechov u Tábora.

Mezi nemovitostmi nabízenými k prodeji je například hotel u přehrady Lipno za 45 milionů, penzion ve Špindlerově Mlýnu za 30 milionů, garáže v Praze za 45 milionů nebo ubytovna v Klatovech, kterou obrana nabízí za 20 milionů korun.

Armáda podle inzerátu nepotřebuje ani rozsáhlé pozemky v pražských Vršovicích, k prodeji jsou za 35 milionů korun. Kasárna v Litoměřicích mohou zájemci pořídit za 25 milionů korun. V nabídce je i pronajatý byt v Praze-Troji za 3,3 milionu korun i bunkry („řopíky“) v Pohořelicích nad Jihlavou a v Horním Benešově.

Získané peníze chce investovat do zbylých nemovitostí

Odprodej nepotřebného movitého i nemovitého majetku je jednou z priorit současného vedení ministerstva obrany. Výnosy z prodeje resort investuje do těch nemovitostí, které si chce ponechat, a do jejich modernizace.

Obrana letos hospodaří s rozpočtem nižším, než na jaký byla v uplynulých letech zvyklá. Na rok má nyní zhruba 49 miliard korun. I kvůli sníženému rozpočtu letos ministerstvo prodává ve velkém. Na internetu již nabídlo osobní automobily, přívěsy, motocykly či zahradní techniku.

Reportáž Aleše Hazuky (zdroj: ČT24)