Objem hypoték v lednu klesl o 16 procent, sazby po dvou letech mírně klesly

Události: Hypoteční trh se dostal na nové dno (zdroj: ČT24)

Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypoteční úvěry za 6,5 miliardy korun, což je proti prosinci pokles o 16 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování poprvé po dvou letech mírně poklesla, a to z 5,98 na 5,93 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

„Objem poskytnutých hypoték byl v lednu nejnižší od února roku 2014, ale obecně se poslední měsíce pohybují spíše na úrovních, které byly běžné deset let zpátky. Z pohledu počtu poskytnutých hypoték se trh dostal na hodnoty nejnižší za posledních 20 let. Hypoteční trh je tak nadále zamrznutý a jeho dvouciferný pokles bude pokračovat i v letošním roce,“ upozornil hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v lednu dosáhl 5,4 miliardy korun po prosincových 6,6 miliardy. Jde o nejnižší hodnotu od ledna roku 2014. Objem refinancovaných úvěrů činil 1,15 miliardy, obdobně jako v prosinci. Objem skutečně nově poskytnutých hypoték meziměsíčně klesl o 18,7 procenta a meziroční propad setrval stejně jako v prosinci u 80 procent. 

„Ačkoli prosinec minulého roku přinesl určité naděje, že na hypotečním trhu dochází k mírnému oživení, lednová čísla byla pro nás spíše zklamáním. Hypoteční trh tak zůstává v útlumu a meziroční propad zůstává na výrazných 80 procentech. A to i přesto, že aktivita na hypotečním trhu začala v loňském roce zpomalovat a již se také v meziročním pohledu nesrovnáváme s mimořádným rokem 2021,“ řekl vedoucí oddělení hypoték Fio banky Jiří Zita.

90′ ČT24 – Drahé hypotéky, klesá zájem o vlastní bydlení (zdroj: ČT24)

Lze vyjednávat o ceně nemovitostí

Zatímco v prosinci banky poskytly 2300 skutečně nových hypoték, v lednu to bylo o 400 méně. To je nižší hodnota než v září minulého roku, kdy počet nově poskytnutých hypoték jen mírně překonal hranici dvou tisíc. Přitom průměrný měsíční počet nových hypoték se v první polovině minulého roku pohyboval kolem šesti tisíc, přičemž předloni dokonce dosahoval 9500.

S růstem domácích úrokových sazeb začaly banky v loňském roce zaznamenávat zvýšený zájem klientů o eurové hypotéky, které jsou však určeny pouze žadatelům se stálým a udržitelným příjmem v eurech. „Pro takové klienty však může být stále uvedená možnost atraktivní i přesto, že rozdíl mezi korunovými a eurovými hypotečními sazbami se postupně snižuje,“ upozornil ředitel obchodní oblasti české pobočky Oberbank AG Filip Vavruška.

Úroková sazba je nyní nepatrně nad hodnotou z října minulého roku, stále se však nachází na nejvyšších úrovních za posledních 20 let, ačkoli v letech 2008 a 2009 se pohybovala také na obdobně vysokých hodnotách. 

Situace se propisuje také do zájmu u realitních kanceláří. Podle těch se teď díky menší poptávce dá lépe vyjednávat o ceně. Za průměrnou třímilionovou hypotéku se splatností 25 let dnes zaplatí lidé zhruba 18 tisíc korun měsíčně. Třeba v hlavním městě to stačí maximálně na jednopokojový byt. I proto už se lidé dívají také po dalších možnostech financování bydlení. Kromě nájmů se pozornost znovu upírá také na družstevní byty.

Průměrná hypotéka v lednu klesla na 2,83 milionu korun, což je nejnižší hodnota od září roku 2020. S přísnějšími pravidly ze strany ČNB a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky musely některé domácnosti zamýšlenou hypotéku snížit.