Praha – Česká armáda trpí nedostatkem munice pro nově zakoupené zbraně. Nejbolavějším místem je pak především vybavení pozemního vojska. Píše o tom dnešní Právo. Právě se zhoršující se ukrajinskou krizí začala být otázka nedostatečné výstroje ožehavým tématem. V muničních skladech je pouze nadbytek ostré munice pro dosluhující samopaly vzor 58, tankové a dělostřelecké náboje.
Nové zbraně bez nové munice. Vojáci nemají čím střílet
Nejbolavějším místem armády je podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla vybavení pozemního vojska, kterému chybí za čtyři miliardy munice. „Jedná se nejen o munici na výcvik, ale především o tu, která chybí v zásobách,“ uvedl Pavel na zasedání výboru. Pohrozil zároveň, že v případě krize by se česká armáda mohla ocitnout i na pár dní bez munice. Chybí také náboje pro pandury i gripeny.
S novými zbraněmi nebyla koupena i nová munice
Podle generála je zapotřebí i 2 300 balistických vest a přileb, chybí bojové dávky potravin a již tradičně výstroj, také vzdušné síly by podle něj potřebovaly doplnit munici za 1,6 miliardy. Armáda se podle generálního štábu potýká především s nedostatkem munice pro nově zavedené zbraně. Chybí cvičné náboje do nových útočných pušek BREN 805. „Vzhledem k déle trvajícím finančním restrikcím nebyl spolu s pořízením zbraní zakoupen dostatek munice,“ vysvětlila Právu mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.
Celkově chybí munice prý za 13 miliard korun. Pro případ krize chybí v muničních skladech náboje za 10 a půl miliardy. Podle Růžičkové armáda již několik let s veškerým úsilím pokrývá nejnutnější potřeby vojáků v misích a na cvičeních. Přičemž byly i roky, kdy byly manévry ke konci roku zrušeny, právě kvůli nedostatku munice.
Tyto nedostatky mají i mezinárodní rozměr. Česko totiž přislíbilo partnerům v NATO nebo v Evropské unii, že v případě nutnosti dokáže vyslat vyzbrojenou brigádu, která by dokázala v tvrdých bojích měsíc vyžít z vlastních zásob munice. „V případě vzniku nenadálé krizové situace by armáda neměla najednou dostatečné zásoby pro svou činnost na delší časový úsek,“ poznamenala Růžičková.
Armáda by zřejmě musela NATO požádat o zápůjčku
Podle generálního štábu nasazená brigáda musí vyjet do půl roku. „Do té doby by musela být vyřešena i otázka munice, a to buď cestou mezinárodní spolupráce a sdílením schopností s ostatními státy Aliance,“ uvedla Růžičková. Nebo by musela vláda rozhodnout o vyhlášení strategické zakázky a oslovení jednoho dodavatele. Vojákům mířícím do mise by byly vydány i všechny operační zásoby.
Armáda potřebuje ročně cvičnou munici za 600 milionů a přitom za ni může utratit jen 200 milionů ročně. Podle Růžičkové by mohl příští rok nastat obrat k lepšímu, protože ministerstvo obrany naplánovalo na nákup munice 750 milionů korun.