Nová doba: Když chůva, tak s diplomem

Praha - Stát bude chůvám rozdávat výuční listy. Ženy i muži, kteří se budou chtít starat o děti v domácnostech, budou muset složit zkoušky a dokázat, že se o děti umí postarat. Vláda tak chce dát lidem vodítko, že si vybrali kvalitního člověka, který tráví čas s jejich dětmi. Zájem o chůvy přitom v posledních letech raketově stoupá – mimo jiné také proto, že školky jsou už několik let beznadějně přeplněné. Dětí do sedmi let věku je u nás téměř 850 tisíc. Nejčastěji se hlídají děti v kojeneckém a batolecím věku, než nastoupí do školky.

Sehnat dobrou chůvu není rozhodně nic jednoduchého. Kvalitní chůva totiž nesmí jen sedět a pozorovat dítě, jak si hraje, popřípadě dávat jen pozor, aby někam nespadlo. Musí ho také vychovávat a vzdělávat, a tak sítem projde málokterá uchazečka. „Zhruba jen jedna z dvaceti,“ podotýká personalistka Jana Zichová.

Přitom zájem o chůvy v posledních letech raketově roste a z odvětví se stává velice výhodný byznys. Na vině jsou jednak přeplněné školky, neboť po celé republice v nich chybí místo pro dvacet tisíc dětí, a také fakt, že se maminky začínají vracet z rodičovské dovolené do práce dřív. Ceny za chůvy logicky rostou, za hodinu hlídání se dnes běžně platí od 100 do 250 korun. „Chůva samozřejmě stojí peníze, ale i přesto se mi to vyplatí, protože mám možnost si od dítěte odskočit, třeba i jen do práce,“ tvrdí novinářka a maminka na mateřské dovolené Veronika Švihelová.

Nahrávám video
Reportáž Lukáše Dolanského
Zdroj: ČT24

Chůva bude muset umět víc

Jenže svěřit dítě jen tak někomu je docela velké riziko. Jak si být jistý, že dítě je ve správných rukou? Tady chce zasáhnout stát. „Schopnosti pečovat o dítě bude prověřovat ministerstvo školství prostřednictvím svých akreditovaných institucí. Osvědčení bude vydávat ministerstvo práce,“ popisuje recept mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

Chůva s certifikátem bude muset složit zkoušky z první pomoci, bude muset vědět, jak dítě v daném věku rozvíjet, co dělat, když je nemocné, nebo třeba jak ho naučit na nočník. U takového člověka budou mít rodiče určitou jistotu. Ministerský nápad si pochvalují i samotné chůvy. Paní Monika Machová sama vychovala své čtyři děti a teď pracuje jako chůva na plný úvazek. „Rodiny, kam přicházíme, budou mít stoprocentní jistotu, že něco víme, něco umíme a že to s dětmi zvládneme,“ věří Machová. Ovšem na druhou stranu se dá předpokládat, že chůva s výučním listem si na rozdíl od studentky, která jen přivede dítě ze školky, řekne o víc peněz.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Prymula hájí širší očkování, Sílovi tlak na vakcinaci vadí

Vládní hnutí SPD chce upravit Národní očkovací strategii. Ministerstvo zdravotnictví bude nadále doporučovat jak povinná, tak nepovinná očkování, stát ale plánuje omezit financování kampaní na podporu proočkovanosti. O podobě strategie debatovali hosté pořadu Nedělní debata – místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Jan Síla (SPD), epidemiolog Roman Prymula a předseda Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP Svatopluk Býma. Moderoval Martin Řezníček.
před 42 mminutami

Demonstranti v Praze žádali změny ve vedení ministerstva životního prostředí

Na Hradčanském náměstí v Praze se v neděli odpoledne sešli lidé na demonstraci nazvané Přírodu škrtnout nenecháme! Protestovali proti zástupcům Motoristů ve vedení ministerstva životního prostředí (MŽP). Akci svolaly ekologické organizace v čele s hnutím Greenpeace či Hnutí Duha, podle kterých se na resortu pod vedením vládního zmocněnce pro Green Deal Filipa Turka (za Motoristy) a ministra Igora Červeného (Motoristé) dělají rozsáhlé čistky, škrtají peníze na fungování národních parků a vede se válka proti rozvoji větrné energie.
14:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Tchaj-wanu je dle Vondráčka věnována nadstandardní pozornost. Vztahy se musí udržovat, říká Demetrashvili

Vláda zamítla předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) cestu speciálem na Tchaj-wan, kam měl jet s podnikatelskou delegací. Podle předsedy sněmovního zahraničního výboru Radka Vondráčka (ANO) je Tchaj-wanu věnována až nadstandardní pozornost. S tím nesouhlasí bývalý ministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS), podle kterého má Vystrčil na cestu vládním speciálem nárok. Předsedkyně sněmovního ústavně-právního výboru Renata Vesecká (Motoristé) nevidí důvod, proč by Vystrčil měl jet zrovna nyní. Podle poslankyně Kateriny Demetrashvili (Piráti) se diplomatické vztahy musí udržovat, tím spíš, když jsou dobré. Nedělní debatu vedl Martin Řezníček.
před 2 hhodinami

Policie našla v Česku dvě otrávené sklenice s dětskou výživou

Policisté našli v jedné prodejně v Brně dvě skleničky s kontaminovanou dětskou výživou značky HiPP, přesně podle e-mailu zaslaného pachatelem. Firma HiPP uvedla, že v Rakousku, Česku a na Slovensku se v některých skleničkách její dětské výživy objevil jed na krysy. Dodala, že maloobchodní prodejci preventivně všechny sklenice stáhli z prodeje. Panuje podezření, že firma čelí vydírání. Lidé mohou kontaminované skleničky poznat například podle bílé nálepky s červeným kruhem na dně.
09:42Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Hodnotová politika víceméně nic nepřinesla, řekl Babiš k Vystrčilově cestě na Tchaj-wan

Vláda bude dělat pragmatickou zahraniční politiku, ne hodnotovou, která víceméně nic nepřinesla, řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Uvedl to na sociální síti k rozhodnutí kabinetu neposkytnout předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) vládní letoun k cestě s podnikateli na Tchaj-wan. Babiše za toto odmítnutí kritizovali zástupci opozičních stran, Vystrčil přislíbil vyjádření příští týden.
13:06Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Děti se díky náramkům proti obezitě více hýbou

Náramky propojené s aplikací na omezení dětské obezity neboli Buď Fit 24 mají za rok fungování první výsledky. Děti se podle projektového manažera Michala Hinka více hýbou a u některých došlo i ke snížení BMI neboli indexu tělesné hmotnosti. Oslovení pediatři zapojení do projektu vidí pozitiva i v tom, že se děti více zajímají o to, co jí. Na váze děti zatím příliš neubírají, v programu ale pediatři chtějí pokračovat. Děti mají podle nich díky aplikaci větší motivaci něco změnit.
před 5 hhodinami

Česko se má zapojit do Macronovy iniciativy jaderného odstrašení, míní Babiš

Česká republika by se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měla zapojit do iniciativy celoevropského jaderného odstrašení, kterou počátkem března nastínil francouzský prezident Emmanuel Macron. Babiš to v neděli uvedl na sociální síti bez bližšího upřesnění, jakou formu by toto zapojení mělo mít. Podle premiéra je Francie pro Česko ideálním spojencem. Dosavadní reakce představitelů vládních stran na tuto iniciativu byly spíš rezervované.
před 5 hhodinami

Česko má podle Havlíčka smluvně zajištěny dodávky leteckého paliva na celou sezonu

Česká republika má smluvně zajištěny dodávky leteckého paliva pro celou sezonu, řekl v diskusním pořadu televize CNN Prima News ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Zároveň ale nevyloučil, že některé aerolinky mohou kvůli nedostatku paliva v zahraničí rušit lety do Česka. Plynulé dodávky leteckého petroleje pro český trh v minulých dnech potvrdili i distributoři.
před 6 hhodinami
Načítání...