NKÚ: V nákupu sídla Úřadu práce ČR jsou chyby a nepravdivé údaje

Praha - Řadu chyb a nepravdivé údaje našel Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v nákupu sídla Úřadu práce ČR na pražské Letné. Vyplývá to ze závěru protokolu NKÚ, který má k dispozici server Česká justice. Podle něj úřad práce například uvedl nepravdivé údaje o kancelářské ploše a výměře budovy, mimo jiné kvůli tomu, aby při nákupu budovy za téměř 299 milionů korun dosáhl na evropské peníze. Hlavní důvod pro odvolání ředitelky úřadu práce Marie Bílkové to ale zřejmě nebyl. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) se zjištění NKÚ prý dozvěděla až později.

NKÚ našel chyby při nákupu sídla Úřadu práce ČR (zdroj: ČT24)

V pátek odvolaná šéfka Úřadu práce ČR Marie Bílková má za to, že ve funkci nepochybila. „Ohledně nákupu budovy v Dobrovského ulici není žádné zjištění, které by znamenalo porušení nějakého právního předpisu ze strany úřadu práce,“ tvrdí bývalá ředitelka. Samotný úřad práce zatím prověrku nekomentoval, neboť ještě neobdržel závěrečnou zprávu.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) zdůvodnila odvolání Bílkové, které překvapilo opozici i koalici, rozdílným pohledem na směřování úřadu. Zjištění NKÚ se prý dozvěděla až později. „Pro mě je to další skládačka do toho obrázku, který já si o ní dělám už dlouho,“ komentovala Marksová celou záležitost pro ČT.

Koupit za 140, prodat za 299

Nákup budovy na pražské Letné za 299 milionů korun schválila loni přechodná úřednická vláda premiéra Jiřího Rusnoka v demisi. Vysloužila si tím kritiku, mimo jiné proto, že prodejce budovy - firma Alkatria, získala objekt od vydavatelství Economia jen za 140 milionů. Prověrka NKÚ například ukázala, že úřad práce uvedl v žádosti o evropskou dotaci, která pokrývá čtyři pětiny nákladů na koupi, nepravdivé údaje o kancelářské ploše i celkové výměře budovy.

Úřad také podle kontrolorů přesvědčivě nezdůvodnil nutnost pořízení nového sídla. „Úřad práce sice uvedl předpokládané hodnoty k navýšení počtu zaměstnanců, ale sám v písemné informaci pro NKÚ upozornil na velice nízkou vypovídací hodnotu těchto údajů, která pramení z toho, že Úřad práce ČR nemá k dispozici počítačový personální systém,“ píše se v kontrolním protokolu. „Doložené údaje k navýšení počtu zaměstnanců proto mohou být jen stěží objektivním údajem o reálné potřebě optimální kapacity nově pořízené budovy,“ píše NKÚ.

Kontrolní protokol byl dokončen v polovině srpna. Úřad práce proti němu v září podal námitky, které však kontrolní úřad 6. října ve většině podstatných bodů odmítl. Mluvčí pracovního úřadu Kateřina Beránková nechtěla závěry NKÚ komentovat, protože ještě nebyla vypracována závěrečná zpráva.

Na nákup podalo stížnost sdružení Holešovice sobě ve spolupráci se sdružením právníků Frank Bold, podle kterých byly koupí budovy porušeny principy přiměřenosti, hospodárnosti a transparentnosti. Transakci kvůli stížnosti prověřili úředníci spravující příslušný dotační program, ale podle médií pochybení neobjevili. Sdružení Holešovice sobě kvůli obchodu také podalo trestní oznámení.