Neziskové organizace musely kvůli covidu omezit služby a pomoc potřebným

2 minuty
Události: Covid a neziskové organizace
Zdroj: ČT24

Tři pětiny neziskových organizací musely loni kvůli epidemii omezovat pomoc potřebným. Činnost utlumila zařízení, která se zaměřují na práci s dětmi, sportovní aktivity, kulturu, vzdělávání, volný čas nebo ekologii. Ukázal to průzkum nadace Open Society Fund Praha. Řada organizací čeká problémy i letos.

Centrum pro seniory Elpida na Praze 4 je místo, kde se každý den konaly přednášky a kurzy. Součástí je i kavárna. „Tady by seděli lidé, denně sem přijde mezi 120 až 150 lidmi,“ uvedl ředitel neziskové organizace Elpida Jiří Hrabě. 

Teď je tu ticho a prázdno. Organizace se přesunula do online prostředí. „My jsme vytvořili program, který se jmenuje Elpida domů, kde si mohli zdarma na YouTube absolvovat kurzy a vidět lektory,“ vysvětlil ředitel.

Podobně je na tom i azylový dům pražské Naděje na Žižkově. Epidemie výrazně ovlivnila jejich práci i život jejich klientů. „Měli mnohem menší možnosti, jak si sehnat jídlo, jak si zajistit práci. Mají ztížený přístup ke zdravotní péči –⁠ a to také koronavirová krize výrazně prohloubila,“ popsal vedoucí azylového domu Jakub Dutka.

A nejsou sami. Průzkum mezi téměř pěti stovkami neziskových organizací ukázal, že koronavirus měl zásadní vliv na aktivity a provoz u 61 procent z nich. 62 procent muselo omezit svou práci s cílovými skupinami. „Ve chvíli, kdy mají malé rozpočty, často fungují na dobrovolnické bázi, tak ten dopad je největší,“ vysvětlil výkonný ředitel nadace Open Society Fund Praha Robert Basch. 

Financování v době epidemie je problém

Velká část organizací by si bez pomoci neporadila. Třeba Nadace Olgy Havlové rozdala dalším organizacím deset milionů korun. „Velmi často jsme přispívali na terénní službu, na úhradu pečovatelů, na školení dobrovolníků,“ sdělila ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Monika Granja.

Za největší problém organizace považují právě zhoršení situace klientů. Dvě pětiny očekávají problémy se získáváním peněz.  Dvěma třetinám organizací se podle průzkumu v době pandemie ale podařilo rozšířit a zefektivnit práci zaměstnanců. Téměř polovina subjektů našla kvůli dopadům pandemie nový směr činnosti nebo nová témata a 37 procent spustilo nové služby.

Do průzkumu nadace Open Society Fund Praha se v lednu zapojilo téměř 500 organizací. Podle autorů nejsou výsledky průzkumu reprezentativní, ale díky velkému počtu organizací jsou vypovídající. 

Neziskové organizace, mezi něž patří spolky, nadace, nadační fondy nebo prospěšné organizace, zaměstnávají v Česku tisíce lidí. Zajišťují potřebným pomoc a péči, kterou neposkytuje stát, kraje či obce. Dokážou to navíc levněji. Státní a jiné instituce jim na to poskytují dotace. Financování je ale z více zdrojů, tedy třeba i od dárců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Je povinností srovnávat nacistické lži s dnešními, řekl Fiala v Terezíně

Je povinností současníků srovnávat nacistické lži a eufemismy s dnešními, varoval premiér Petr Fiala (ODS) na tryzně v Terezíně před propagandou. Při tradiční vzpomínkové akci Památníku Terezín k uctění obětí nacistické perzekuce dal za příklad rétoriku Kremlu v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině. Pietní akce se zúčastnili také prezident Petr Pavel, představitelé obou komor parlamentu, Ústavního soudu, ministerstev kultury či obrany.
10:53Aktualizovánopřed 7 mminutami

Hygienici zrušili karanténu kontaktům pacienta Bulovky

Preventivní karanténu pro 26 lidí, kteří byli v rizikovém kontaktu s pacientem pražské nemocnice na Bulovce, hygienici zrušili. Testy u pacienta totiž nepotvrdily nebezpečnou nákazu. V neděli to sdělil zástupce hlavní hygieničky Matyáš Fošum. V karanténě byli dominantně zdravotníci z táborské nemocnice, odkud byl pacient s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu na Bulovku převezen v pátek večer.
09:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při srdečním selhání rozhoduje čas. Ukazuje to i příběh běžce pražského maratonu

Až deseti tisícům lidí ročně se v Česku náhle zastaví srdce – někdy i na desítky minut. Čas je přitom zásadní. Čím dříve zdravotníci nebo i laici zahájí oživování, tím vyšší je šance na záchranu. Dokazuje to také příběh irského běžce, kterému srdce přestalo bít během květnového pražského maratonu.
před 6 hhodinami

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 16 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 18 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 21 hhodinami
Načítání...