Místo rozsáhlé operace páteře s dlouhým zotavováním nabízí české zdravotnictví také šetrnější zákrok vedený robotem. V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) disponují sestavou přístrojů, která naplánuje ideální polohu implantátů a následně je pomáhá lékařům přesně zavést. V Událostech byl k vidění příběh jednoho z pacientů.
Neurochirurgům v ÚVN pomáhá při operacích páteře robot
„Bolí mě od zad levá noha. Velice špatně chodím, skoro nemůžu ležet, spát už vůbec ne,“ vyprávěl pacient z ÚVN Milan Svítek, který by bez tlumících léků nevydržel. Na vině je nádor, jenž poškodil obratel. Než se ale začne léčit s rakovinou, musí mu nejdřív tým neurochirurgů místo zpevnit.
Nové technologie jim umožní postupovat s mikroskopickou přesností. Nejdřív vše zaměří pomocí speciálního rámu, pacienta nasnímá CT, data se nahrají do operačního robota, následuje porada týmu a poté samotná operace. Umístění i směr každého z osmi šroubů přesně ukáže robot.
„Díky tomu vidíme, jestli se dostáváme do plánovaných trajektorií, a zároveň nám přístroj říká, jestli netlačíme příliš. Hlídá vlastně i naše potenciální pochybení,“ vysvětlil Petr Vaněk z Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky 1. LF UK a ÚVN.
Unikátní systém v rámci ČR
„Náš systém je unikátní kombinací zde uloženého intraoperačního CT, které je propojené s navigačním systémem a robotickým ramenem. Tahle kombinace je jediná v České republice,“ doplnil přednosta zmíněné kliniky David Netuka.
Se sestavou přístrojů operují v ÚVN od konce ledna, celkově už jde o čtrnáct zákroků. Výhodou je i to, že během operace nejsou zdravotníci vystaveni radiaci. Pacientovi zůstane na zádech jen pár malých jizev.
„Cítím, že tam něco mám, to určitě. Ale jinak bolest sama o sobě ustoupila určitě, o takových šedesát procent minimálně,“ pochvaloval si Svítek, kterému rychlejší hojení uspíší i začátek onkologické léčby.