Někteří lékaři dohodu odmítají: Kompromis je příliš velký

Praha – Lékařské odbory z celého Česka se v názorech na pondělní dohodu různí. Někteří na ni chtějí přistoupit, podle jiných jsou ale ústupky příliš veliké, a proto ji odmítají. Odboráři se neshodnou ani v rámci krajů. Ministr zdravotnictví Leoš Heger uzavřel s odbory a Českou lékařskou komorou (ČLK) společné memorandum. S podmínkami ale musí vedle vlády souhlasit i odboráři a lékaři. Teprve poté ukončí protest a začnou stahovat výpovědi. Konečné slovo by mohlo padnout ve středu, kdy se v Praze sejdou jednotlivé organizace LOK. Do nemocnic by na zvýšení příjmů doktorů mělo jít 1,8 miliardy, další peníze spolknou platby za přesčasy. Sestry berou na vědomí, že nyní roste plat lékařům. Chtějí ale garanci ministra, že jim stoupnou platy s kompetencemi příští rok.

„Pravděpodobnost, že memorandum bude v této podobě přijaté, je zcela minimální,“ řekl zástupce odborářů z pražské FN Královské Vinohrady Miloš Voleman. První reakce na dohodu byly podle něj odmítavé. V Motole jsou reakce rozporuplné. „Polovina říká, pokud vláda dá záruky, že by sliby akceptovali, polovina považuje sliby za nedostatečné,“ uvedl Pavel Kubíček z vedení odborů FN Na Bulovce.

Podle senátorů ODS ale Heger lékařům příliš ustoupil a překročil mandát, který od koalice měl. V rámci tabulek by totiž měly mzdy zdravotníkům růst i v následujícím roce. Takové náklady ale podle senátorů nejsou kryty ve státním rozpočtu ani v rozpočtech pojišťoven. Koalice se navíc zavázala ke zrušení tarifních tabulek ve zdravotnictví a nový způsob odměňování měl být znám až v červnu. Podle senátorů se příliš posílila i pozice LOK a ČLK. „Když to bude takto nastavené, tak se ve zdravotnictví neprovede ani jeden reformní zákon v následujících pěti až deseti letech,“ podotkl senátor Tomáš Kladívko. Heger naopak získal podporu vládních Věcí veřejných, ačkoliv k navrhované dohodě také mají výhrady. Hlavní prý ale je zklidnění situace ve zdravotnictví.

Praha by musela zavřít porodnici v Thomayerově nemocnici

„Obecná nálada v nemocnici je taková, že s memorandem nejsme spokojeni, protože nám nezajišťuje žádné právní garance dalšího růstu mezd, jsou to jen obecné proklamace.“

Martin Mašek (odborář z FN Na Bulovce)

Primátor Bohuslav Svoboda dnes po jednání s řediteli nemocnic varoval, že pokud opravdu odejdou všichni lékaři, musela by se zavřít porodnice v Thomayerově nemocnici. Na Bulovce by se proto zastavila gynekologická péče a tamější oddělení by se soustředilo pouze na porody. Zároveň apeloval na lékaře, aby na vstřícné kroky ministerstva reagovali pozitivně a problém výpovědi tak mohl být vyřešen.

LOK ve Fakultní nemocnici v Olomouci zřejmě na dohodnuté memorandum přistoupí. Podle lékařů ale bude jasno až po středečním jednání. Vedení nemocnice zároveň uvedlo, že je připraveno vzít všechny lékaře zpět. O uvolněná místa ale projevili zájem i dva absolventi ze Slovenska. Odboráři z nemocnic v Královéhradeckém kraji nemají k návrhu dostatek informací. Se svým stanoviskem k celé záležitosti proto počkají do středy. Stejně jsou na tom i v Karlovarské krajské nemocnici. Ve Zlíně zatím pondělní dohodu také příliš komentovat nechtějí. Naopak velmi negativně vnímají memorandum doktoři v Uherském Hradišti. Vadí jim jeho nevyváženost. Ředitel nemocnice ale prohlásil, že ani jednoho z doktorů, který podal výpověď, nevezme zpět.

O kolik by si lékaři polepšili změnou vyhlášky:

  • 11. a 12. platové třídy: 5 000 korun
  • 13. platová třída: 6 500 korun
  • 14. a 15. platové třídy: 8 000 korun

Libereckém kraji se ještě všichni lékaři nevyjádřili. Řada z nich ale s navrženým zvýšením tarifních mezd nesouhlasí a trvají na částce 8 až 12 tisíc korun, někteří nevěří ani garancím. Obavy o to, aby avizované navýšení platů všem lékařům stačilo, mají i v Ústeckém kraji. Podle vedoucího odboru zdravotní péče ústecké Masarykovy nemocnice Josefa Liehneho někteří lékaři za těchto podmínek v Krajské zdravotní pracovat nechtějí. Odborářům vadí i nejasný tok peněž. Podle odboráře Antonína Gabery současná dohoda nevysvětluje, jak se peníze dostanou k akciovým společnostem, jako je právě Krajská zdravotní: „Počkáme na schůzku s našimi vyjednavači a necháme si tento bod vysvětlit.“

Jihomoravským lékařům chybí garance

S pondělní dohodou nejsou spokojení ani jihomoravští lékaři. Například v bohunické části Fakultní nemocnice Brno má šéf odborů Milan Navrátil od kolegů ve výpovědi na návrh dohody negativní reakce. „Pokud mám od kolegů odezvy, říkají, že se velmi, ale velmi ustoupilo,“ potvrdil i Petr Kus z Fakultní nemocnice u svaté Anny. Podle Navrátila chybí garance, že dohoda bude naplněna. Navíc ani avizovaný růst mezd není takový, jaký si lékaři představovali. „Nemyslím, že dojde ke schválení tohoto postupu. Alespoň, jak mám reakce,“ dodal Navrátil, podle kterého se nepodařilo uspokojivě vyřešit ani další vzdělávání lékařů.

Z memoranda nejásá ani šéf LOK Pardubické krajské nemocnice Tomáš Gottwald. Rozhodnout ale podle něj musí až společné jednání jednotlivých organizací, které se sejdou v Praze. „Je to kompromis více než velký. Jsou i hlasy, které to jednoznačně odmítají,“ uvedl. Lékařský odborový klub krajské nemocnice dnes zároveň odmítl nabídku kraje na dorovnání mezd na úroveň požadovanou odbory. Ke zvýšení, které zdravotníkům přislíbilo ministerstvo, chtěla zdravotnická zařízení přidat další peníze tak, aby se mzdy zvýšily celkově o 8 až 12 tisíc korun měsíčně. Platnost nabídky vyprší dnes.

Pokud Heger dodrží slovo, jihočeský LOK protest odvolá

Pokud dá Heger lékařům jednoznačné záruky k naplnění pondělního memoranda, lékařské odbory na jihu Čech zřejmě protestní akci ukončí. Dnešní den ale většina odborových předáků trávila na operačních sálech a neměla čas se seznámit s podrobnostmi. Oficiálně se proto k ukončení akce vyjádří nejdříve ve středu. 

Mezi lékaři v Moravskoslezském kraji nevládne žádné velké nadšení. Někteří by ale dohodu přijali. „Je to neskutečně kompromisní varianta, ale nedává žádné záruky, že cokoliv bude naplněno,“ domnívá se předseda LOK v kraji Martin Sedláček. Pro předsedu odborářů ve Sdruženém zdravotnickém zařízení Krnov Bronislava Sedláčka návrh není přijatelný vůbec: „Nejsem s ním ještě dopodrobna seznámen, ale nesplňuje naše ponížené požadavky.“ Podle předsedy LOK v Městské nemocnici Ostrava Tomáše Rusnoka je nutné nad návrhem ještě jednat. Viktor Talafa, který je šéfem LOK ve frýdecko-místecké nemocnici, by ale návrh přijal: „Za sebe bych se přimlouval, abychom ji přijali, s perspektivou dalšího nárůstu mezd podle slíbeného klíče.“

Vydáno pod