Nečas považuje zásah v ČT za neadekvátní, ČSSD chce Vondrovu hlavu

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) označil páteční zásah Vojenské policie v sídle České televize za neadekvátní a použitou formu za nepřijatelnou. Ministr obrany Alexandr Vondra tvrdí, že o tom, jakým způsobem se chystá Vojenská policie zasáhnout v budově ČT, předem nevěděl. Šéfa Vojenské policie Vladimíra Ložka a další dva důstojníky, kteří byli přímo odpovědni za způsob provedení zásahu, už proto postavil až do vyšetření případu mimo službu. Toto opatření prozatím považuje za dostatečné. Zopakoval ale, že jako ministr se do kauzy nebude dál vměšovat. Nečas se za Vondru postavil a zároveň ministra ještě večer požádal o prošetření celé záležitosti.

Vondra je nyní ve vojenské zotavovně ve Špindlerově Mlýně, kam odvezl děti na prázdniny. Redaktorovi ČT Václavu Svobodovi řekl, že předem nevěděl, že zásah proběhne takovým způsobem, dozvěděl se to až od pracovníků médií. Přiznal, že o soudním příkazu věděl. To, že policie zvolí tento razantní způsob, ho ale podle jeho slov nenapadlo ani ve snu. Nařídil proto okamžité prošetření celého zásahu. Poté se teprve rozhodne, zda vyvodí další důsledky. Vondra už v pátek večer po rozhovoru s náčelníkem Vojenské policie Vladimírem Ložkem rozhodl o jeho postavení mimo službu až do vyšetření případu. „Dále budou postaveni mimo službu plukovník Drahoslav Blažek a major Jaroslav Kolář, kteří jsou přímo odpovědni za způsob provedení policejního zásahu,“ konstatoval mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Premiér Petr Nečas označil zásah v ČT za neadekvátní a jeho formu za nepřijatelnou. „Při akci byly použity jejímu významu neodpovídající prostředky, což je podle předsedy nepřijatelné. Premiér se ještě včera v pozdních večerních hodinách spojil s ministrem obrany Alexandrem Vondrou a požádal jej o prošetření celé záležitosti,“ řekl ČT24 mluvčí vlády Jan Osúch. Postavení odpovědných představitelů VP mimo službu vzal podle něj Nečas na vědomí a považuje to za správné, dál chce vyčkat na výsledek vyšetřování celého zásahu. „Respekt k zákonům a soudním příkazům ale musí platit pro všechny, i pro pracovníky České televize,“ zdůraznil premiérova slova mluvčí.

Postup Vojenské policie odsoudila i opoziční ČSSD, její úřadující šéf Bohuslav Sobotka kvůli zásahu hned požadoval po premiérovi neprodlené odvolání Vondry. Stínový ministr obrany ČSSD Petr Hulinský označil Vondrovo jednání za naprosté politické a osobní selhání. K okamžité rezignaci Vondru vyzval i jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek. Předseda Strany zelených Ondřej Liška zase podal trestní oznámení. Uvádí v něm, že se VP podle dostupných informací mohla dopustit trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, loupeže, vydírání, neoprávněného nakládání s osobními údaji nebo porušení tajemství dopravovaných zpráv.

Za zcela neadekvátní označil zásah vojenských policistů i Václav Mencl z ODS, předseda sněmovního volebního výboru, který má na starosti mediální sféru: „Zdá se, že se někdo zbláznil. Teď je nezbytné zjistit, kdo, a zabránit, aby v tom pokračoval.“ Místopředseda téhož výboru Václav Kubata z TOP 09 se nedomnívá, že podobná demonstrace síly čemukoli pomohla. „Budeme chtít informaci, zda bylo postupováno podle zákona a oprávněně,“ řekl Kubata, který je zároveň členem sněmovní komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Aplikace zlínských vědců by mohla přesněji předpovídat bleskové povodně

Vědci ze zlínské Univerzity Tomáše Bati skončili s testováním nové aplikace Flapris, která by mohla pomoci s přesnější předpovědí bleskových povodní. Systém správně odhadl nebezpečí ve třech ze čtyř případů, jak České televizi potvrdil jeden z tvůrců David Šaur. Podle něj včas určí místa, kde hrozí nebezpečí, kudy poteče voda a v jakém množství. Zpřesnit předpověď dokáže až na úroveň obcí. Systém budou vědci testovat ještě ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).
před 3 hhodinami

Husákovy děti stárnou, Česko na to není připraveno, varuje ředitel ÚZIS Dušek

Už za deset let bude Česká republika potřebovat o desítky tisíc víc lůžek pro dlouhodobě nemocné seniory, říkají data. Experti hledají způsoby, jak Českou republiku na tuto situaci připravit.
před 3 hhodinami

Skopeček byl zvolen místopředsedou sněmovny

Dalším místopředsedou sněmovny se stal kandidát ODS Jan Skopeček, Olga Richterová (Piráti) v tajné volbě neuspěla. Jedna ze čtveřice pozic zůstala neobsazená. Zájem o post má i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), ten ale zatím kandidovat nemůže, protože stále vykonává ministerskou pozici. Poslanci ve funkcích zároveň potvrdili nově zvolené předsedy výborů. Dosavadní vládní strany oznámily, že chtějí svolat mimořádnou schůzi sněmovny ke střetu zájmů předsedy ANO Andreje Babiše.
09:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Babiš dostal podle přiznání od svých firem přes 477 milionů, píší Seznam Zprávy

Agrofert, svěřenské fondy a další firmy ve vlastnictví předsedy ANO Andreje Babiše letos vyplatily Babišovi přes 477 milionů korun. Podle majetkového přiznání, ze kterého cituje server Seznam Zprávy, koupil Babiš rovněž nemovitost za více než 389 milionů korun. Babišovo ANO jedná o vzniku vlády s SPD a Motoristy. Po výzvě prezidenta Petra Pavla ve čtvrtek uvedl, že těsně před tím, než ho hlava státu jmenuje do premiérské funkce, oznámí způsob řešení svého střetu zájmů.
před 7 hhodinami

Oslavy 17. listopadu: města zaplní piety i kulturní akce

V pondělí 17. listopadu si Česko připomíná šestatřicet let od sametové revoluce a šestaosmdesát let od uzavření českých vysokých škol nacisty. Na oslavu Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva se koná řada akcí po celé zemi. K tradičním pietním aktům, kulturním akcím a demonstracím se přidají i debaty, audiovizuální instalace nebo filmové projekce.
před 8 hhodinami

Stanovit pravidla je podle adiktologů nejdůležitější v prevenci digitální závislosti dětí

Zanedbávají spánek i školu, přestávají je bavit dřívější koníčky a většinu času jim zabírá hraní počítačových her nebo sledování sociálních sítí. Podle průzkumu podlehlo digitální závislosti šest procent dětí do osmnácti let. Adiktologové rodičům radí zachovat klid, nezakazovat technologie, ale nastavit jasná pravidla a zajímat se o to, co děti on-line dělají. Další doporučení najdou rodiče od začátku listopadu na portálu DigiRozhledna.
před 8 hhodinami

Máme silnou společnost, ale ne silný stranický systém, míní filozof Kroupa

Od revoluce se podařilo v Česku vytvořit silnou občanskou společnost, silnou ústavu, nepodařilo se ale vytvořit silný stranický systém, řekl v pondělí v knihovně Václava Havla politolog, filozof, signatář Charty 77 Daniel Kroupa při příležitosti uvedení knihy esejů a rozhovorů Disidenti u moci: Česká cesta ke svobodě a demokracii, kterou připravil historik Petr Hlaváček. Nad publikací debatovali také další disidenti – Jan Dobrovský, Jan Urban, Kamila Bendová a Eda Kriseová.
13. 5. 2025Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Nový klimatický cíl EU není dobrá zpráva, říká Knotek. Hladík kvituje vyjednané ústupky

Europarlament schválil plán na snížení emisí o 90 procent do roku 2040 ve srovnání s rokem 1990. Česko si podle ministra životního prostředí v demisi Petra Hladíka (KDU-ČSL) vyjednalo ústupky, které v Událostech, komentářích označil za „velmi podstatné“. Europoslanec Ondřej Knotek (ANO) v debatě moderované Terezou Řezníčkovou poukázal na negativní dopady, které nový cíl může pro Česko a Evropu podle něj mít. „Děsily by mě dopady toho, kdybychom řekli, že na dekarbonizaci rezignujeme,“ reagoval europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).
před 9 hhodinami
Načítání...