Návrat skautů před třiceti lety předznamenal ilegální časopis

3 minuty
Události ČT: Výročí skautského ilegálního časopisu ČIN
Zdroj: ČT24

Před třiceti lety skauti začali vydávat ilegální časopis ČIN. Kopie se tehdy šířily mezi známými, ale i díky tomu se do společnosti začalo vracet povědomí o skautingu. Organizace se obnovila těsně po sametové revoluci.

Skauti byli na konci osmdesátých let zakázaní. „Časopis ČIN se přihlásil k tomu, že si myslí, že se uvolňuje doba a že se může o skautingu mluvit. Naprosto zásadní byly informace o tom, jak to vypadá ve světě, třeba zpráva o obnovení hnutí v Maďarsku,“ přibližuje vedoucí skautského archivu Roman Šantora.

On sám tehdy jako sedmnáctiletý dostal kopii prvního čísla, které vyšlo v dubnu 1989, od spolužačky. V prvním čísle autoři popisovali také to, co vlastně skauting znamená, a přibližovali jeho historii.

Časopis ČIN
Zdroj: ČT24

Předtím v Československu skaut fungoval krátce koncem šedesátých let, ale normalizace jeho činnost brzy ukončila a zmínky o skautingu rychle zmizely z veřejného prostoru. Pár oddílů fungovalo v utajení, ale většina skončila nebo se skryla pod turistickou organizaci a pionýr.

Na konci osmdesátých let se ještě objevila myšlenka, že by se mohl skaut obnovit na půdě socialistického svazu mládeže. Proti tomu se ohradil právě časopis ČIN. „Oni říkali, počkejme si na to, až tu bude svoboda, protože skauting je se svobodou spjatý,“ podotkl Šantora.

Čtvrté vydání už oznamovalo obnovení

Skauti se dočkali ještě v roce 1989. „Hned další týden po 17. listopadu lidé v Praze kolem časopisu ČIN otevřeli skautské informační centrum. Bylo to místo, kam chodili zájemci s tím, že by chtěli obnovit oddíly,“ popisuje Šantora. 

Čtvrté číslo časopisu už informovalo o obnovení organizace. „Tohle číslo připravovali v době, kdy ještě nevěděli, že to ‚praskne', ale vyšlo v prosinci 1989, takže jsou uvnitř už fotografie z obnovení skautů,“ nastínil vedoucí skautského archivu.

Pak už vše běželo rychle, otevírala se jednotlivá střediska a zapojili se čeští skauti, kteří se vrátili z exilu. Pomáhala i známá jména včetně Jaroslava Foglara, tvůrce Rychlých šípů.

Roman Šantora
Zdroj: ČT24

Skauting se podle Šantory obnovil velmi rychle z toho důvodu, že po něm lidé toužili. „Bylo tady obrovské množství oddílů, které tajně působily a do jisté míry věděly, že chtějí být skauty. Někde to bylo silnější, někde slabší, protože už taky přišla generace lidí, která to nezažila na vlastní kůži. Lidé často nevěděli, co to vlastně znamená. Takže když přišel obrovský boom, přihlásilo se na 90 tisíc dětí a dospělých, avšak zájem během několika let významně opadl. Mělo to punc něčeho zakázaného, ale část lidí zjistila, že to pro ně není,“ uvedl.

Roman Šantora v současnosti vede skautský archiv. Organizace už podle něj v Česku zakořenila. Teď tu působí bez přerušení nejdéle ve své historii. A nejen mezi dětmi skautů z doby sametové revoluce je o členství nebývalý zájem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 7 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 8 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 8 hhodinami

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře. Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí následně spolupodepsal.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Máme silnou společnost, ale ne silný stranický systém, míní filozof Kroupa

Od revoluce se podařilo v Česku vytvořit silnou občanskou společnost, silnou ústavu, nepodařilo se ale vytvořit silný stranický systém, řekl v pondělí v knihovně Václava Havla politolog, filozof, signatář Charty 77 Daniel Kroupa při příležitosti uvedení knihy esejů a rozhovorů Disidenti u moci: Česká cesta ke svobodě a demokracii, kterou připravil historik Petr Hlaváček. Nad publikací debatovali také další disidenti – Jan Dobrovský, Jan Urban, Kamila Bendová a Eda Kriseová.
před 12 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Soud nepravomocně uložil peněžitý trest tvůrci webu White Media

Zakladateli a správci webu White Media, který podle žalobce zveřejnil stovky až tisíce soukromých listin či dat, v úterý Městský soud v Brně uložil peněžitý trest 200 tisíc korun. Poškozené včetně bývalých premiérů Bohuslava Sobotky či Vladimíra Špidly (oba ČSSD – nyní SOCDEM) odkázal na občanskoprávní řízení. Muž se podle svého obhájce cítí nevinen. Rozsudek je nepravomocný.
před 13 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...