Nárůst úmrtí můžeme srovnávat s válečným obdobím v roce 1945, říká demografka

10 minut
Události, komentáře: Úmrtnost 2020. Nejvyšší nárůst od roku 1950
Zdroj: ČT

Loni v Česku zemřelo o sedmnáct tisíc lidí víc než v roce 2019, zveřejnil Český statistický úřad s tím, že tak výrazná patnáctiprocentní meziroční změna je naprosto výjimečná. Podle statistiků je souvislost s pandemii zjevná. Česko pamatuje podobně vysoký nárůst jen v roce 1945, kdy končila druhá světová válka. A přestože tehdy šlo o poslední rok války a byla úplně jiná struktura obyvatelstva i jiné poměry, lze tyto dvě události srovnávat, uvedla v Událostech, komentářích demografka z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Dagmar Dzúrová.

„Jsme v období velmi kritickém, které můžeme srovnávat s válečným. Meziroční změna úrovně úmrtnosti je opravdu srovnatelná s tou, která byla v roce 1945. Tehdy ve srovnání s většinou evropských zemí mělo české obyvatelstvo poměrně malé válečné ztráty, ale došlo k nim převážně počátkem roku 1945. A v tom roce se právě výrazně zvýšila úroveň úmrtnosti oproti tomu předchozímu, o 14,5 procenta, tedy téměř o patnáct procent, což je srovnatelné s dnešní dobou,“ konstatuje Dzúrová.

Rozdíl byl samozřejmě ve struktuře úmrtnosti podle příčin, v tom se obě situace liší. „Tehdy dominovaly nemoci oběhové soustavy, pak infekční onemocnění, což v dnešní době není. A také věková struktura byla úplně jiná,“ doplnila.

Tentokrát ale nárůst úmrtí, kdy podle Českého statistického úřadu je tak výrazná meziroční změna v historii po roce 1950 zcela výjimečná, podle Dzúrové jednoznačně souvisí s nemocí covid-19.

„Když porovnáme průměr za pět let s počtem zemřelých teď, tak jednoznačně nám vyplývá dramatické navýšení počtu úmrtí, které souvisí s pandemickou situací. My víme, že část těch úmrtí byla podle vykázaných případů úmrtí na covid, což je asi sedmdesát procent a zbývajících přibližně třicet jsou tedy jiné příčiny,“ uvedla s tím, že pětileté období se používá právě proto, aby výsledky neovlivnil výkyv jednoho roku.

Zmíněná data každopádně ukazují, že kvůli nemoci covid-19 zemřelo o sedmáct tisíc lidí víc než loni, respektive přesněji o patnáct tisíc, protože s nárůstem o dva tisíce se počítalo kvůli stárnutí obyvatelstva. Zatím ale nedokážou tato čísla přesně odpovědět například na to, kolik lidí nezemřelo na covid-19 přímo, ale třeba jen v souvislosti s ním, nebo proto, že zanedbali prevenci, případně i v důsledku zavedených opatření. 

„Já tady tohle rozdělení moc ráda nemám, jsou to prostě úmrtí, která byla vykázána v souvislosti s covidem. Data se budou ale zpřesňovat, bude komise, která bude dále zkoumat úmrtnostní listy a bude ještě dolaďovat údaje, ale to je zcela běžné,“ dodala demografka s tím, že neočekává žádné dramatické úpravy.

Dodává, že se sice v týdnu hodně diskutovalo o tom, jestli je možné započítávat i úmrtní u autonehody, kde je oběť covid pozitivní. „Viděla bych to v řádu jednotek případů, takže nepovažuju za důležité se vůbec tady tímto zaobírat,“ uvedla demografka.

Reálné počty úmrtí s covidem jsou mnohem vyšší

Dodala ale, že za důležitější považuje jiný aspekt. A to, že sledovaná úmrtí v souvislosti s covidem jsou jen částí ledovce, protože je dalších asi třicet procent, která podle ní zcela jistě se současnou situací souvisejí.

„Já bych si dovolila říct, že část z těchto úmrtí je jistě v přímé souvislosti s covidovým onemocněním. To znamená, že se bude jistě jednat o takové případy úmrtí, kdy před úmrtím nebyl proveden test na covid a tedy na listu, prohlídce zemřelého, se toto neuvádí. Anebo se může jednat o případy úmrtí, které jsou déle než dvacet dnů od posledního pozitivního testu, protože to je taky určitá hranice pro to, jak se vykazují úmrtí v souvislosti s covidem,“ uvedla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěOpozice kritizuje zákon o podpoře bydlení

Sněmovna pokračuje v závěrečném kole debaty o zákonu o podpoře bydlení, jenž míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Na programu mimořádné schůze svolané z koaličního podnětu je také uzákonění pravidel pro lobbování a sociální novela, v níž prosazují opoziční ANO a SPD zvýšení některých příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením.
09:00Aktualizovánopřed 4 mminutami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 6 mminutami

„Je to věc politická,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, třeba družstva, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila.
10:47Aktualizovánopřed 17 mminutami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 40 mminutami

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 4 hhodinami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 5 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...