Náměstek Drulák musí respektovat politiku vlády, vzkázal Sobotka

Washington - Premiér Bohuslav Sobotka a šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček poslali ve středu z Washingtonu jasný vzkaz prvnímu náměstkovi ministra zahraničí Petru Drulákovi, aby respektoval politiku vlády v oblasti lidských práv. Oba politici se k nim během své současné návštěvy Spojených států důsledně hlásí, stejně jako k odkazu Václava Havla.

„Především platí, že pan náměstek Drulák, stejně jako další zaměstnanci vlády, musí respektovat politiku vlády,“ řekl novinářům Sobotka ve středu odpoledne místního času. Předseda sněmovny Hamáček dodal, že pevně věří, že vysocí státní úředníci pečlivě naslouchali projevům obou českých vrcholných politiků. Náměstkovo odvolání ale Sobotka nepožaduje, ministry prý premiér ani nijak personálně úkolovat nehodlá.

„Nelze než souhlasit s vyjádřením pana premiéra. Všichni úředníci ministerstva zahraničí respektují a budou respektovat zahraniční politiku vlády,“ vzkázal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek přes svoji mluvčí. Sám jeho náměstek prostřednictvím svého sekretariátu sdělil, že „souhlasí s premiérem, jelikož úředníci musí plnit vůli vlády“.

Petr Drulák v minulosti označil havlovské pojetí zahraniční politiky za chybné a škodlivé. Právě Havlův odkaz i jeho důraz na prosazování lidských práv ale představují jeden z hlavních důvodů současné Sobotkovy návštěvy v USA, která ve středu vyvrcholila odhalením Havlovy busty v budově Kongresu.

Za nápad umístit Havlovu bustu v centru americké demokracie poděkoval Sobotka českým krajanům, kteří s ním přišli. Její odhalení pak po setkání se šéfem Sněmovny reprezentantů Johnem Boehnerem a šéfkou demokratů v dolní kongresové komoře Nancy Pelosiovou označil za velkou čest pro celou Českou republiku. „Pro mě osobně to byl velmi silný zážitek, ta slavnost byla skutečně krásná,“ poznamenal premiér. Slova vlivného senátora Johna McCaina, který kritizoval výroky prezidenta Miloše Zemana ve vztahu k Rusku, příliš komentovat nechtěl.

Hamáček dodal podrobnosti o schůzce s předáky Sněmovny reprezentantů. Diskutovalo se podle něj o otázkách spolupráce Česka a USA, o aktuální situaci na Ukrajině nebo o možnosti, aby Spojené státy dodávaly Evropě zkapalněný plyn. Boehner prý českou stranu ujistil o připravenosti Kongresu přijmout příslušné legislativní kroky.

Vydáno pod