Na povodňové škody i peníze z Budvaru a Lesů ČR, žádají města a obce

Praha – Svaz měst a obcí požaduje, aby peníze z účtů velkých státních podniků byly použity na sanaci škod po povodni a další prevenci proti velké vodě. Řekl to předseda organizace Dan Jiránek (ODS) po setkání předsednictva s prezidentem Milošem Zemanem. Hlava státu přislíbila spolupráci se svazem. Zeman také zmínil, že se osobně hodlá přesvědčit o nasazení Hradní stráže na odstraňování povodňových škod v pražských Lahovičkách.

Jiránek po setkání se Zemanem uvedl, že ho mimo jiné vedení svazu seznámilo s přesvědčením, že „prostředky, které jsou na účtech státních podniků, jako jsou Lesy ČR nebo Budvar a podobně, by bylo velmi rozumné použít, pokud možno urychleně, na odstranění škod po povodních.“ Podle Jiránka by ale měly být peníze využity i na budování preventivních opatření proti povodním. „To znamená budování poldrů, nádrží, protipovodňových zábran, na pozemkové úpravy tak, aby se zlepšila podstatným způsobem zemědělská praxe, kdy zvláště velké lány urychlují povodně,“ řekl kladenský primátor. Svaz uvolní milion korun na nákup vysoušečů pro místa zasažená povodní.

Pro Zemana svaz představuje přirozeného partnera, zejména v diskusi o některých zákonech týkajících se měst a obcí, hodlá s organizací spolupracovat. Hovořili třeba o čerpání financí z evropských fondů a jejich přerozdělování. „Těchto fondů dokáží využívat daleko efektivněji, než je tomu v případě centrálních orgánů,“ zmínil Zeman. Původně se měl prezident zúčastnit sněmu, který se měl konat v Českých Budějovicích. Předsednictvo svazu ale setkání v jižních Čechách kvůli povodním zrušilo.

  • Žádosti krajů o finanční podporu směřované na ministerstvo financí nemusí doprovázet žádné doklady o vynaložených prostředcích. Kraje je mohou dodat až zpětně, informoval na dnešní tiskové konferenci ministr financí Miroslav Kalousek.
  • Úřad tak chce urychlit zaslání pomoci jednotlivým obcím.
  • Vláda uvolnila již dříve na odstraňování povodňových škod 300 milionů korun. Žádosti mohou podávat města a obce prostřednictvím krajů.

Kraje nepostižené povodněmi by měly dát devět milionů korun krajům postiženým. Na tiskové konferenci po jednání předsednictva ČSSD to řekl místopředseda strany a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD). Sociální demokraté také oznámili, že pro oběti záplav uvolnili 300 tisíc korun.

Zeman vyjel do Lahovic „zkontrolovat“ Hradní stráž

Prezident Miloš Zeman si dnes také prohlédl pražské Lahovice, v místě při odstraňování následků velké vody pomáhá také čtyřiašedesát vojáků Hradní stráž. O jejich vyslání na pomoc postiženým rozhodl prezident už počátkem týdne, ve středu jeho krok kontrasignoval premiér Petr Nečas (ODS). Tomu dnes Zeman poslal právní stanovisko, podle kterého byl podobný krok zbytečný a jen nasazení členů Hradní stráže zdržel. „Lituji toho, že kvůli tomu došlo k několikadennímu zpoždění v nasazení celkem 180 mužů Hradní stráže,“ dodal Zeman. „Starosti pana prezidenta bych v tuto chvíli opravdu chtěl mít,“ reagoval na informaci o odeslání dopisu ministerský předseda Nečas.

Lahovice, Lahovičky a Závist na jižním okraji Prahy byly nynější povodní zcela zatopeny. Obyvatelé byli evakuováni už v noci na pondělí. Zeman byl na místě přibližně půl hodiny, prohlédl si zatopený dům a hovořil s místními včetně zbraslavského starosty, pod jehož městskou část Lahovice spadají. „Můj názor je, že politici by měli sice do zaplavených oblastí cestovat, ale ne v okamžiku té největší katastrofy. Z toho prostého důvodu, že se tam jenom záchranářům pletou pod nohy,“ uvedl dnes Zeman.

Miloš Zeman: "Je to katastrofa. Samozřejmě, že místo řečí o soucitu je potřeba konkrétně pomáhat."

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Reportéři ČT zmapovali spornou zakázku na svoz odpadu v Praze

Od srpna má městská firma Pražské služby postupně přebírat svoz odpadu z celé metropole. Společnost pro to ale nemá dostatek kapacit. K zajištění služeb chce využívat subdodavatele. Vypsala proto soutěž za více než čtyři miliardy korun. U některých členů pražské koalice a dozorčí rady Pražských služeb zakázka budí podezření. O sporu točili Reportéři ČT.
před 1 hhodinou

Podstatné je, že bude mít resort životního prostředí skutečnou hlavu, soudí Kupka

Předseda ODS Martin Kupka vítá, že ministerstvo životního prostředí bude mít „plnohodnotného“ ministra. Motoristé do něj navrhli svého poslance Igora Červeného. Míní, že se tím otevřely dveře pro jednání o změně emisních povolenek ETS 2 na úrovni EU. Lídr občanských demokratů očekává, že Červený bude hájit české národní zájmy, mezi které patří uskromnění některých „přemrštěných, ambiciózních“ cílů Unie. Kupka pohovořil o kandidátovi na ministra a nové hospodářské strategii vlády v pořadu Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem.
před 3 hhodinami

Lidé přišli uctít památku ruského opozičníka Navalného. Podle Západu byl otráven

Na pražské náměstí Borise Němcova se v pondělí sešli lidé, aby uctili památku ruského opozičního politika Alexeje Navalného, který zemřel před dvěma lety. Někteří účastníci měli symbolické vlajky ruské opozice, kde červený pruh v trikolóře ruské vlajky nahrazuje bílá barva. Jiní drželi v rukou portréty Navalného. Vzniklo také místo s jeho fotkou, kde lidé pokládali květiny a svíčky. Akci pořádala iniciativa Rusové v Česku za demokracii. Desítky lidí, včetně západních diplomatů, si připomněly Navalného úmrtí také na moskevském hřbitově.
před 4 hhodinami

Sníh místy komplikuje dopravu, padat má do středy

Počasí od rána komplikuje dopravu, místy na silnicích leží sníh, což způsobilo desítky nehod. Intenzivní sněžení se očekává v části Česka od pondělního odpoledne do úterního rána, meteorologové zejména pro jihovýchod země vydali výstrahu. Na většině území má sníh padat až do středy, nebe bude oblačné nebo zatažené a teploty přes den maximálně jen mírně nad nulou. Pak se vyjasní a ochladí, častěji bude mrznout i přes den. Na víkend přijde do nížin obleva s deštěm a sněžit bude už jen na horách, vyplývá z předpovědi na webu ČHMÚ.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Macinka se vypraví do USA, zúčastní se Trumpovy Rady pro mír

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) odletí ve středu do USA a ve čtvrtek se v roli pozorovatele zúčastní ve Washingtonu prvního zasedání Rady pro mír, napsal server Seznam Zprávy. Cesta se uskuteční po dohodě s premiérem Andrejem Babišem (ANO), který ji potvrdil. První cestu do USA musel Macinka na začátku února odložit. Kvůli nepříznivému počasí a zrušenému letu se tehdy vrátil z letiště z Frankfurtu nad Mohanem.
před 5 hhodinami

Přípravy Dukovan pokračují podle plánu, řekl Havlíček. Stavba by měla začít v roce 2029

Přípravy projektu stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, které má vybudovat korejská společnost KHNP, pokračují podle časového harmonogramu. V příštím roce by tak projekt měl získat platné stavební povolení, samotná stavba by pak měla začít v roce 2029. Na pondělní tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). První blok by měl být zprovozněn v roce 2036.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Odvolání Ševčíka z pozice děkana se vrací k soudu do Prahy

Odvoláním Miroslava Ševčíka (za SPD) z funkce děkana Národohospodářské fakulty VŠE se bude muset znovu zabývat Městský soud v Praze. Jeho dřívější rozsudek, podle kterého bylo odvolání v pořádku, zrušil Nejvyšší správní soud. ČT to zjistila z úřední desky NSS. Podle něj pražský městský soud neposoudil, jestli měl rektor školy pro Ševčíkovo odvolání dostatečné důvody.
před 6 hhodinami

Hřib nespáchal přestupek v případu odměn v PRE Holding, rozhodl říčanský úřad

Předseda Pirátů Zdeněk Hřib nepochybil v případu odměn za členství v představenstvu společnosti Pražská energetika Holding (PREH). Městský úřad v Říčanech zatím nepravomocně zastavil řízení, žádný přestupek podle něj nebyl prokázán. Informovala o tom mluvčí pražské organizace Pirátů Martina Vacková, následně to potvrdila mluvčí Říčan Helena Vlnařová.
před 6 hhodinami
Načítání...