Praha - „Pamatuju si všechno, poprvé nás z Brna vzali do Prahy, ukázali nám Prahu. Všem dětem chtěli dát pocit, že jedou na dovolenou, že to bude příjemné, že je Anglie zajímavá - fotbal a tak dále.“ Tak vzpomíná na svůj odjezd do Velké Británie jedno z tzv. Wintonových dětí Hugo Marom. Dnes 86letý letecký inženýr a projektant narozený v Brně žije v izraelském Tel Avivu. Dnes jede na návštěvu do Brna a v pátek Maroma přivítá na Pražském hradě prezident Miloš Zeman.
Mysleli jsme si, že jedeme do Anglie na fotbal, vzpomíná „Wintonovo dítě“
Hugo Marom měl za druhé světové války to štěstí, že před nacistickou protižidovskou represí v tehdejším protektorátu odjel za pomoci Sira Nicholase Wintona spolu se svým mladším bratrem do Spojeného království. Díky tomu se jim podařilo uniknout holocaustu. O Wintonovi, kterému vděčí za svůj život, dnes hovoří jako o fantastickém člověku.
- „Nejenom moji rodiče, ale všichni rodiče, kteří poslali své děti do země, kterou neznali, k lidem, které nepoznali, a vůbec nevěděli, kam ty děti jdou, byli hrdinové. Ještě nevěděli o koncentráku, možná měli zdání, že ta situace bude horší.“
Ihned v roce 1945 se Marom do Československa vrátil jako kadet britského královského letectva. Během války však zahynulo mnoho jeho známých z rodného města a jejich majetky byly již znárodněny. „Situace byla jiná v tom, že jsme přišli domů a v tom bytě bydlel někdo jiný,“ vzpomíná dnes Marom.
- „I léta poté jsem nevěřil, že je možné, že všichni zahynuli. Věřil jsem, že jsou někde na Sibiři nebo jsou někde zavření.“
Jako mladík proto bydlel v Brně na Mokré hoře u známé židovské rodiny, která se právě vrátila z koncentračního tábora v Osvětimi. V roce 1948 pak Marom odcestoval do právě vzniklého státu Izrael, kde vedl letecký výcvik izraelských letců, založil firmu na plánování letišť a podílel se i na humanitární akci pro stovky dětí v Africe.
Podle jeho slov vděčí židovský stát za svůj vznik mimo jiné i tehdejší československé podpoře. „Kdyby nebylo české pomoci, nebyl by dnes stát Izrael,“ řekl Marom v Událostech, komentářích.
Winton si 28. října přijede pro Řád bílého lva
Sir Nicholas Winton v roce 1939 zachránil 669 židovských dětí před transportem do koncentračních táborů. Z tehdejšího Československa jim zajistil odjezd několika vlaky do Spojeného království.
Prezident Miloš Zeman se mu za jeho činy rozhodl udělit 28. října nejvyšší státní vyznamenání České republiky - Řád bílého lva. Winton, který letos oslavil 105. narozeniny, chce přijet na ceremonii osobně.