Necelých 200 milionů z Evropské unie, které měly pokrýt většinu peněz za koupi Generálního ředitelství Úřadu práce, už ministerstvo práce a sociálních věcí neuvidí. Napsal to deník Právo. O koupi pražského sídla za 299 milionů rozhodla na podzim 2013 vláda Jiřího Rusnoka s tím, že 236 milionů přijde právě z evropských peněz. Celý projekt je nezpůsobilý, konstatovala nyní podle deníku Evropská komise.
MPSV nedostane 185 milionů z EU. Děkovat může Rusnokově vládě
Komise tak na projekt pošle pouze zlomek peněz, který má pokrýt náklady na školicí centrum ve výši 48 milionů. Na potíže s nákupem budovy upozorňoval v minulosti Nejvyšší kontrolní úřad. Na netransparentní nákup od firmy Alkatria s nejasnou vlastnickou strukturou poukazovala ve své zprávě i Bezpečnostní informační služba.
Firma bývalé sídlo vydavatelství Ekonomia koupila za 140 milionů, vládě ho ale prodala za zmíněných 299 milionů. Firma měla v době prodeje sídlo v bytovém domě na pražském sídlišti. Rusnokova vláda spoléhala na to, že většinu peněz za nákup uhradí dotace z EU. Už prověrka NKÚ odhalila, že Úřad práce v žádosti lhal v údajích o kancelářské ploše i celkové výměře budovy.
„Stanovisko Evropské komise bohužel potvrzuje pochybnosti týkající se kritizovaného nákupu uvedeného sídla generálního ředitelství a ukazuje na účelové obcházení pravidel,“ cituje deník ministryni Michaelu Marksovou. Neuznaných 185 milionů podle ní zásadně dopadne na rozpočet resortu, vinu dává předchozímu vedení ministerstva i úřadu práce. V Rusnokově vládě seděl ve vedení ministerstva František Koníček, v čele Úřadu práce pak Marie Bílková.
Podle slov Marksové pro Právo muselo být těm, kdo projekt připravovali, jasné, že dům nemůže počítat s financemi z daného evropského fondu. Bílková reagovala prohlášením, že parametry projektu připravovalo MPSV. Ministři Rusnokovy vlády rovněž při schvalování nákup zpochybňovali z obavy, že peníze z Unie nemusejí přijít. Ministr Koníček je ale ujišťoval, že jde o jedinečnou nákupní příležitost. Výhodnost nákupu podle deníku obhajoval i premiér Rusnok s tvrzením, že financovatelnost si vláda ověřovala přímo u administrativy EU. To ale zřejmě také nebyla pravda, píše Právo.