Ministr dopravy odvolal náměstka Daniela Bartka

Praha – Ministr dopravy Pavel Dobeš odvolal svého náměstka Daniela Bartka. V médiích se spekulovalo, že tento krok souvisí Bartkovými vazbami na Víta Bártu – Dobeše totiž do vlády nominovaly Věci veřejné, spolu s Karolínou Peake však stranu v uplynulých dnech opustili. Bartek je nestraník, na ministerstvo přišel loni v létě spolu s Dobešem a působil zde jako státní tajemník.

Podle stínového ministra dopravy za ČSSD a plzeňského hejtmana Milana Chovance se Dobeš překotně snaží vyčistit prostředí, které pomáhal rok vytvářet. „Napojení pana Bartka na ABL a podobné struktury není žádná novinka,“ řekl Chovanec. Podobné je to podle něj v případě šéfa Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Reného Poruby, který se účastnil stranických grémií VV a o jehož odchodu z funkce média také spekulují. Pokud měl Dobeš pocit, že tito lidé nepracují ve prospěch ministerstva dopravy, tak měl zakročit už dříve, dodal Chovanec. 

Výrazné změny ve vedení ve čtvrtek nastaly také ve Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), která je podřízenou organizací ministerstva dopravy. O místo přišel její šéf Pavel Habarta, který byl pověřený řízením společnosti 1,5 roku. Do SŽDC ho přitom předtím jako náměstka pro audit dosadil z pozice ministra dopravy Bárta. Ještě před Habartovým odchodem post ekonomického náměstka SŽDC složil Jiří Kohout, kterého si začátkem dubna přivedl právě Habarta.