Ministerstvo financí porušilo zákon o veřejných zakázkách a dostalo statisícové pokuty

Ministerstvo financí dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) několik pokut v řádu stovek tisíc korun za porušení zákona o veřejných zakázkách. Resort s nimi nesouhlasí a v šesti případech už podal žaloby ke Krajskému soudu v Brně. Týkají se v součtu pokut za více než půldruhého milionu korun.

Největší sankce se týká zajištění podpory provozu integrovaného informačního systému Státní pokladny pro rok 2013 a první čtvrtletí roku 2014. Ministerstvo nevypsalo otevřený tendr, což podle úřadu mělo. Od ÚOHS za to dostalo pokutu 820 tisíc korun.

Za obdobná provinění padla i další sankce, například 405 tisíc korun za zakázku na vývoj informačního systému EDS/SMVS, nebo čtvrt milionu korun za zakázku na rozšíření funkcionality a úpravy Informačního systému Auditního orgánu (ISAO). Také v tomto případě ministerstvo neprokázalo, že zakázku mohla dělat je jedna firma.

Aktuální případy nejsou jedinými, kterými se soud zabývá. Už koncem loňského roku na soud podalo ministerstvo financí žalobu proti pokutě 200 tisíc korun. Je za tři zakázky na vývoj informačního systému Viola v letech 2012 až 2014, které ministerstvo zadalo bez otevřeného tendru rovnou firmě Krabat cz, s.r.o.