Maturanti budou mít od letoška víc času na vypracování státních didaktických testů. V češtině a cizím jazyce se jim dotace prodlouží o deset minut a v matematice o čtvrt hodiny. Novelu vyhlášky o podobě maturitních zkoušek podepsal ministr školství Petr Gazdík (STAN), účinnost má od začátku tohoto roku.
Maturanti dostanou víc času na testy. Na psychiku to má kladný vliv, vysvětluje ministerstvo
Úpravu vyhlášky navrhlo ministerstvo na konci listopadu ještě pod vedením bývalého ministra školství za ANO a současného Gazdíkova náměstka Roberta Plagy. Delší čas na testy se podle úřadu osvědčil v minulém školním roce, kdy se doba na vypracování testů navýšila mimořádným opatřením v reakci na výuku na dálku.
Podle dosavadní právní úpravy měli žáci na napsání testu z češtiny a literatury 75 minut, z cizího jazyka 100 minut a z matematiky 120 minut. Novela délku konání testu prodloužila v češtině na 85 minut, v cizím jazyce na 110 minut a v matematice na 135 minut. Poslechová část v cizím jazyce potrvá stejně jako dosud 40 minut, další část testu ověřující čtení a jazykové znalosti se prodlouží z 60 na 70 minut.
„Časové navýšení mělo pozitivní dopad nejen na psychiku žáků, ale zejména poskytlo žákům adekvátní časový prostor si zadání testu důkladně přečíst a zrealizovat i dostatečnou kontrolu odpovědí zapsaných do záznamových archů,“ uvedlo ministerstvo. Chyby vzniklé z nedostatku času pro kontrolu podle něj byly v minulosti hlavním důvodem žádostí o přezkum výsledků zkoušky.
Co se týče nepovinné náročnější zkoušky s názvem Matematika rozšiřující, čas se měnit nebude. Na tuto zkoušku je vyhrazeno 150 minut. Délka se nezměnila ani při mimořádných opatřeních v minulém školním roce.
Uspěl, neuspěl
Státní didaktické testy se podle jejich organizátora Cermatu budou konat na jaře od 2. do 5. května. Všichni musí složit zkoušku z češtiny. Mezi cizím jazykem a matematikou si mohou vybrat. Testy se neznámkují, ale hodnotí se slovy uspěl/a, či neuspěl/a.
Z jazyků pak kromě testů čekají maturanty ještě slohové práce a ústní zkoušky, které už místo Cermatu organizují samotné školy. Takzvanou školní neboli profilovou maturitu vedle toho studenti skládají ještě z dalších dvou až tří předmětů.
V minulém a předminulém školním roce ministerstvo zkoušky kvůli předcházející výuce na dálku mimořádně upravilo. Kromě toho, že prodloužilo čas na vypracování testů, také loni zrušilo slohové práce a povinnost ústních zkoušek z češtiny a z cizího jazyka.
Testy nemuseli skládat žáci, kteří kvůli pracovní povinnosti pomáhali v nemocnicích či sociálních domovech. Termíny zkoušek se navíc posunuly o několik týdnů na později a těm, kteří napoprvé neuspěli, se navýšil počet opravných termínů ze dvou na tři.