Matriky se plošně rušit nebudou, přesto některým hrozí konec. Starostové proto protestovali vládě pod okny

O zachování matriky v obci budou rozhodovat starostové, plošně se rušit nebudou. Změní se ale jejich financování, místo paušálu bude platba za jednotlivé úkony. Po jednání s Asociací krajů a Svazem měst a obcí to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Zástupci asociace a svazu to uvítali. Podle Sdružení místních samospráv to ale není celkové řešení situace a části matrik dále hrozí uzavření. Starostové proto po poledni před Úřadem vlády kvůli avizovaným změnám demonstrovali. Zároveň se sešli na podporu změn v majetkových přiznáních komunálních politiků.

„Myslím si, že to nebylo správně pochopeno. Nikdo matriky nechce rušit, dochází jenom ke změně financování,“ řekl po jednání Babiš. Starostové se podle něj mohou sami rozhodnout, jestli matriku v obci zachovají.

Matrik je v Česku kolem 1400, mluvilo se o zrušení asi 450 z nich do konce letošního roku. Podle ministra vnitra v demisi Lubomíra Metnara (za ANO) jsou informace o tom, že starostové jich plánují uzavřít jen desítky.

„Bude to paušální částkou za prvozápis a bude to rozčleněné podle administrativního výkonu,“ vysvětlil Metnar. Částky se budou pohybovat od asi 640 korun za narození dítěte, 1900 korun za zápis úmrtí a přibližně 3800 korun za zápis sňatku.

Podle ministra změna financování ušetří asi 150 milionů korun ročně, stejně jako kdyby se část matrik zrušila. Obce budou výkony vykazovat zpětně a dostanou je proplacené.

Matriky v různých obcích dostávaly podle Metnara různé částky. „Některé obce dostávaly v rámci paušálu na úkon 250 korun, jiné až 113 tisíc korun. To je neodůvodnitelný rozdíl,“ dodal.

Návrh poškodí hlavně malé obce, tvrdí Sdružení místních samospráv

Předseda Svazu měst a obcí František Lukl s návrhem souhlasí. „Matriky mají v obcích tradici. Jsou záležitostmi veřejné správy, které bychom neměli poměřovat pouze penězi, i když je občané využívají třeba jen jednou ročně,“ řekl.

3 minuty
UDÁLOSTI: Ministerstvo vnitra ustoupilo od zavření více než 400 matričních úřadů
Zdroj: ČT24

Řešení vítá i předsedkyně Asociace krajů a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO). „Je to správný krok především pro občany, protože by k vyřízení této agendy museli dojíždět desítky kilometrů,“ dodala.

Podle Sdružení místních samospráv, které zastřešuje přes 1700 menších měst a obcí, to ale není celkové řešení situace a části matrik dále hrozí uzavření. „Cítíme z toho nějaký ústup, ale ne celkové řešení,“ reagoval tajemník sdružení Tomáš Chmela.

Protestu vláda nezabránila

Předseda sdružení Stanislav Polčák (STAN) vítá ústup od rušení matrik, s navrženým modelem jejich financování ale souhlasit nemůže. Podle něj by to poškodilo zejména malé obce.

Příspěvek pro matriky by podle něj měl mít dvě složky. Kromě jednotlivých úkonů by stát zároveň přispíval i na samotnou existenci matrik. „Jde tu i o roli matrik v dostupnosti veřejné správy občanům menších měst a vesnic,“ poznamenal Stanislav Polčák.

Starostové a další představitelé regionů se kvůli nesouhlasu se změnami po poledni sešli k demonstraci před budovou Úřadu vlády. „Chceme dát najevo, že matriky na venkově být musí,“ uvedl tajemník Chmela.

Starostové si přinesli transparenty, kterými odmítali rušení matrik, upozorňovali, že vláda, která změny financování navrhuje, nemá důvěru Poslanecké sněmovny, nebo označily změny za „dárek ke 100 letům ČSR“. 

Demonstrace proti rušení matrik
Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš

Cílem demonstrace byla také podpora senátní verze zákona o střetu zájmů, která brání tomu, aby údaje o majetku komunálních politiků byly automaticky a anonymně veřejně dostupné. Návrh v té době již ležel ve sněmovně, která jej sice krátce po demonstraci zamítla, schválila však poslaneckou verzi. Podle ní bude část údajů neveřejná, registr oznámení ale zůstane volně přístupný. Senátoři navrhovali, aby lidé měli k majetkovým přiznáním komunálních politiků přístup pouze na základě individuálních žádostí. 

Podle poslankyně STAN Věry Kovářové by nutnost žádat o přístup k majetkovým přiznáním komunálních politiků znamenala „vyrovnání práv na informace a práva na soukromí“ vzhledem k tomu, že by dotyční politici na oplátku věděli, koho jejich poměry zajímají. Starosta středočeské Višňové Jiří Nekolný podotkl, že majetková přiznání považuje v rámci demonstrace „ještě za důležitější“ než boj proti změnám ve financování matrik.

Vnitro podle původního návrhu mělo seškrtat do konce letošního roku počet matrik o třetinu, tedy zhruba o 400. Záměr mohl dopadnout na matriky, kde ročně provedou méně než 20 úkonů a do 20 kilometrů od obce je jiný úřad. Starostové upozorňovali na to, že změna by zkomplikovala život hlavně starším a chudším lidem. Ministerský návrh vycházel z rozboru z let 2014 až 2016. Podle Svazu měst a obcí už není aktuální. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 2 hhodinami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 4 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 5 hhodinami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 5 hhodinami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 9 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 10 hhodinami
Načítání...