Mají volyňští Češi problémy? Jeden z aktivních krajanů byl fyzicky napaden

Žytomyr/Praha – Kauza kolem boje více než 200 volyňských Čechů za návrat do ČR má nový kontroverzní milník. Jednoho z viditelných zastánců repatriace, učitele Serheje Mikulu z Žytomyru, napadli neznámí útočníci. Podle něj i jeho blízkých jde o odplatu za veřejnou prosbu o přesídlení. Skutečné motivy činu ale nejsou prokázané – bližší informace nemá ani česká diplomacie. Podle premiéra Bohuslava Sobotky prý krajanům zatím nebezpečí nehrozí, vláda chce ale nechat jejich situaci důkladně prověřit.

Serhej Mikula je v poslední době jeden z nejhlasitějších zastánců hnutí za návrat domů. Neváhal otevřeně vystoupit ani v pořadu Reportéři ČT, který nedávno situaci volyňských Čechů mapoval. Nedůvěrou a obavami z počínání sousedního Ruska se učitel hudby dlouhodobě netají. Jeho rodina si zažila mnoho nepříjemností – otce i dědečka totiž zabili během stalinských čistek.

Z návratu k poměrům, které silně připomínají sovětskou éru, má Mikula strach i dnes. Otevřeně proto říká, že chce zpátky do České republiky. Byl mimo jiné jedním z iniciátorů petice, která v březnu zamířila k prezidentu Miloši Zemanovi.

Na vše prý nyní doplatil, když si minulý týden vyjel na kole. V jednom okamžiku ho skupina neznámých osob napadla a zmlátila. Přitom si údajně neodpustila ironickou poznámku o Mikulově úsilí o návrat domů. „Lidé kolem něj se domnívají, že důvodem je to, že se chce přestěhovat a jeho tvář i jméno byly zveřejněny ve filmu. Říkali, že ti útočníci zmínili něco jako 'Ještě se chceš stěhovat?'“ komentovala zástupkyně volyňských Čechů Věra Doušová.

Snímek Mikuly po incidentu z minulého týdne
Zdroj: ČT24

Skutečnou motivaci incidentu ale nemůže nikdo potvrdit. „Nic u sebe neměl, co by mohli ukrást. Ale říct, že to je jenom kvůli jeho snaze vrátit se, to nelze,“ dodává členka krajanského spolku Anna Litviněcová. Fyzické napadení proto zřejmě zůstane bez objasnění a ukrajinským krajanům na klidu nijak nepřidá. Česká vláda je ale zatím opatrná.

Akutní nebezpečí zatím nehrozí, vzkázal šéf kabinetu

Premiér Sobotka ještě odpoledne nabádal k pečlivému posouzení situace. Zda o incidentu věděl, není jasné. Ani ministerstvu zahraničí ale nejsou detaily známy. „Pokud by našim krajanům hrozilo nebezpečí života nebo ohrožení zdraví, pak přirozeně by se česká vláda měla velmi rychle v této věci angažovat. Pokud je to otázka jenom, řekněme, sociální nebo otázka nějaké snahy žít někde jinde mimo Ukrajinu, tak si myslím, že máme dostatek času, abychom ty věci zanalyzovali,“ uvedl Sobotka. „Pokud vím, tak zatím se nejedná o ohrožení jejich života nebo bezpečnosti,“ doplnil.

Kvůli žádosti českých krajanů se dostal do sporu prezident s ministerstvem zahraničí. Zeman mimo jiné vyjádřil hlubokou nespokojenost s prací českého velvyslanectví v Kyjevě, které prý nemá dobrý vztah k volyňským Čechům. Ministerstvo se ale za ambasádu postavilo.

2 minuty
Uspějí krajané ve snaze vrátit se do Česka?
Zdroj: ČT24

Seznam krajanů žádajících o repatriaci chce nyní Zeman předat ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) s prosbou, aby řešení situace napomohl. Ministerstvo vnitra pak spolu s ministerstvem zahraničí vytvoří pracovní skupinu, která žádosti posoudí.

Zaorálek vyjádřil pochopení pro obavy příslušníků české komunity na Ukrajině z tamní situace i pro to, že se jich prezident zastává. „Tam jsou lidé ve velmi těžké situaci a on může mít pocit, že jim někdo nevěnuje dostatečnou pozornost. Já si dovedu představit, že tam takové obavy zní,“ uvedl ministr.

Z historie volyňských Čechů

První reemigrace proběhla po druhé světové válce. Jednání se vlekla až do července 1946, kdy Stalina obměkčil teprve osobní dopis od prezidenta Edvarda Beneše. Po osmi tisících vojácích Ludvíka Svobody se tak do vlasti o rok později vrací 33 tisíc volyňských Čechů. Druhá vlna reemigrace volyňských Čechů následovala až po dalších čtyřiačtyřiceti letech. Více podrobností zde.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSněmovna jedná o důvěře Babišově kabinetu. Pokračovat může i po 21. hodině

Sněmovna se třetím dnem zabývá žádostí o vyslovení důvěry kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO). Jednání odpoledne přerušily ústní interpelace. Poslanci se k němu vrátili v podvečer a odhlasovali si, že v jednání budou moci pokračovat i po 21. hodině. Babiš předtím řekl, že se nenechá sněmovnou vydat k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Před poslanci uvedl, že justici nezpochybňuje, najdou se podle něho ale soudci, kteří rozhodují politicky.
06:00AktualizovánoPrávě teď

Babiš při interpelacích odpovídal na otázky o střetu zájmů či Turkovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) při čtvrtečních interpelacích odpovídal na otázky o řešení střetu zájmů. Po 16:00 začali na interpelace poslanců odpovídat ostatní členové vlády. Sněmovna musela kvůli otázkám přerušit jednání před hlasováním o osudu nového Babišova kabinetu, vrátila se k němu kolem 18:00, kdy zákonná lhůta pro interpelace skončila.
14:31Aktualizovánopřed 43 mminutami

Ukrajina je vděčná za pokračování muniční iniciativy, řekl Pavel

Ukrajinská strana vyjádřila jednoznačný vděk za to, že se Česko rozhodlo pokračovat ve své muniční iniciativě. Pro ukrajinskou armádu je to klíčová věc, uvedl prezident Petr Pavel po jednání s ukrajinskými představiteli ve Lvově, kam se osobně vydal. Sdělil také, že svou návštěvu Ukrajiny nebere jako vzkaz české vládě a že jeho podpora Ruskem napadené země zůstává neměnná. Zmínil se také o Grónsku, spor o ostrov lze dle něj řešit diskusí v rámci NATO.
14:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
10:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Záchranáři se psy nacvičují pomoc z lavin

Desítky horských záchranářů i policistů včetně psovodů nacvičují v rámci mezinárodního lavinového a kynologického kurzu záchranu lidí z lavin. Na hřebenech v okolí krkonošské Pece pod Sněžkou, kde se akce koná, je v těchto dnech až 70 centimetrů sněhu. Účastníci si během výcviku již vyzkoušeli jak mrazivé, tak i deštivé počasí.
před 4 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
11:09Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 8 hhodinami

Ústavní soud se zastal ženy, kterou na šest dní zavřeli na psychiatrii

Ústavní soud (ÚS) se zastal ženy, která strávila nedobrovolně šest dní v pražské Psychiatrické nemocnici Bohnice. Kojila tehdy čtyřměsíční dítě. Oprávněnost hospitalizace potvrdil Obvodní soud pro Prahu 8, jehož rozhodnutí ústavní soudci zrušili, stejně jako pozdější rozhodnutí Městského soudu v Praze a Nejvyššího soudu. Důvodem zásahu je porušení práv na soudní ochranu, spravedlivý proces a osobní svobodu.
před 9 hhodinami
Načítání...