Maďaři půjdou za krácení daně za šrot do vězení

Zlín - Krajský soud ve Zlíně dnes potrestal dva Maďary za daňové úniky při obchodu s kovovým šrotem. Čtyřiatřicetiletý Zoltán János Kemény dostal šest let a čtyři měsíce a jednadvacetiletý István Geszler stráví za mřížemi pět let. Podle obžaloby cizinci jako odpovědní zástupci českých obchodních společností neodvedli daň z přidané hodnoty za odpad, který prodávali firmě z Kroměříže. Oba muži vinu přiznali a činu litovali. Hlava, která zločin vymyslela a řídila, ale dál uniká. Rozsudek zatím není pravomocný. Oba Maďaři si ponechali lhůtu na rozmyšlenou s tím, že nejspíš podají odvolání.

Podle státní zástupkyně Pavlíny Nesvadbové Kemény připravil stát na daních asi o 25,7 milionu a Geszler zhruba o 14,5 milionu korun. Téměř 18 milionů korun se vyšetřovatelům podařilo zajistit na účtu jedné z firem, škodu pomohlo snížit téměř na polovinu i zabavené auto. Obžalovaní uvedli, že konali na pokyn jiných osob, kterým rovněž předávali utržené peníze. Hrozilo jim až deset let vězení. „Je zjevné, že obžalovaní nebyli v hierarchii trestné činnosti ti, co by ji řídili či organizovali. Je však rovněž zřejmé, že museli minimálně býti srozuměni s tím, že k trestné činnosti dochází,“ uvedl soudce Radomír Koudela.

Geszler u soudu řekl, že v době, kdy byl osloven s nabídkou převzetí společnosti, neměl práci ani peníze. Jezdil prý do Kroměříže, podepisoval dokumenty a vybíral peníze, které pak dále předával. Za odměnu prý inkasoval 20 až 30 tisíc forintů týdně (2 200 až 3 300 korun). Kemény prý dostal za převod společnosti na své jméno jednorázovou odměnu 200 tisíc forintů (asi 21 800 korun), za pomoc při dodávkách odpadu a tlumočení pak dostával jednou týdně podobné částky jako jeho kolega.

Reportáž Luboše Dostála (zdroj: ČT24)

Našli díru v daňových zákonech

Podle Nesvadbové byli muži odhaleni díky opatrnému přístupu obchodníka, který sám pojal podezření, že něco nemusí být v pořádku. Obžalovaní údajně využili různé úpravy DPH v zemích Evropské unie, když bez DPH nakoupili odpad v Maďarsku, v Česku jej s DPH prodali, daň neodvedli a to byl jejich zisk. V ČR až od letošního dubna platí novela zákona o DPH, která umožňuje vymáhat neodvedenou daň i od toho, kdo zboží kupuje, pokud tedy předem věděl, že prodejce daň státu neodvede nebo se úmyslně dostane do takové situace, že ji nebude moci zaplatit.