Lidem se špatnou cirkulací krve pomáhá nová terapie v Klimkovicích

Klimkovice - Novou léčbu pro lidi se špatnou cirkulací krve nabízejí lékaři v klimkovických sanatoriích. Je určena nejen diabetikům, ale dokáže pomoci i při imunologických potížích a při léčbě chronického únavového syndromu. Zkušenost s ní má už skoro stovka pacientů.

Nová terapie určená k léčbě diabetické polyneuropatie je založená na aplikaci proudu pomocí sluchátek. „Terapie je postavená na tom, že se výrazně zlepší mikrocirkulace, u diabetiků bohužel je problém v tom, že tato choroba postihuje cévy,“ řekla ČT primářka Sanatoria Klimkovice Jarmila Zipserová. Diabetes postihuje cévy, které jsou nefunkční, čímž do klasické tkáně pak putuje méně kyslíku a živin a tkáň je tak špatně vyživovaná, vysvětlila lékařka a dodala, že léčit se daří i takové pacienty, kterým už nezbývala jiná možnost než amputace.

Jedna aplikace trvá zhruba půl hodiny, procedura se pak skládá z více než dvou set takových aplikací. Aby byla léčba účinná, lékaři doporučují celou proceduru zopakovat minimálně třikrát.

Pojišťovny ale zatím léčbu nehradí. Jedna procedura tak pacienta vyjde na deset tisíc, doporučované tři pak na dvojnásobek. V Moravskoslezském a Olomouckém kraji jsou klimkovická sanatoria jediným místem, kde se pomocí MDM (mesodiencefalická modulace) léčí, další centra na Moravě jsou ještě v Brně a ve Zlíně.

Reportáž o nové terapii (zdroj: ČT24)