Lidé potřebují mazlíčky. Kompenzují si tak nedostatek komunikace

120 minut
Lidé potřebují mazlíčky. Kompenzují si tak nedostatek komunikace
Zdroj: ČT24

Už ustálená slovní spojení typu Člověk člověku vlkem, Chodit spát se slepicemi či Ani pes by to nežral jsou dokladem těsného vztahu mezi lidmi a zvířaty. Lidskými dějinami prochází bezpočet zvířecích druhů. Jejich role v různých lidských kulturách není nezanedbatelná, na čemž se shodli hosté pořadu Fokus Václava Moravce na téma Zvíře v nás.

„Myslím si, že všechny jednoduché kultury měly to zvíře v sobě,“ jednoduše konstatuje cestovatel a etnograf Miloslav Stingl. Například v celé Jižní a Střední Americe byl nesmírně vážený jaguár, tady byl králem zvířat on. „Obdivovali ho pro jeho sílu i proto, že se ho ostatní zvířata bála. A ten Indián chtěl také to, aby se ho ostatní báli,“ dodává.

Na jihozápadě USA žije zase dokonale izolovaný kmen Hopi uvnitř rezervace v severní části státu Arizona na stolových pískovcových horách, jehož bohem je had. „Uctívají ho, dělají hadí tance, klanějí se hadům,“ popisuje Stingl.

Co ale kult zvířat v současnosti? Podle veterinářky Hany Žertové nic takového, jako kult zvířat, není. Za to je to určitá móda mít v rodině nějaké zvíře. „Jednak je to dáno tím, že mít zvíře je dnes dostupné pro každého, pořizovací cena není tak vysoká a ani omezení, která platila dříve, už dnes nejsou,“ říká Žertová. Podle ní to souvisí i s tím, že se lidé začali stahovat do měst a žijí uspěchaným a anonymním životem. „Lidé spolu méně komunikovali, ale zase potřebovali nějaké zážitky sdílet s někým, to je přirozená lidská potřeba. A přišli na to, že to jde i s těmi zvířátky,“ vysvětluje.

Kočka
Zdroj: Pixabay

Dalo by se tak říci, že v postmoderní době, ve které se ocitáme, platí to, že když lidé méně komunikují mezi sebou, tak o to více komunikují s mazlíčky. Podle Žertové na tom něco bude. „Uměle například potlačujeme řeč těla, aby nikdo nepoznal, co si myslíte. Zvíře za to mluví hlavně řečí těla,“ dodává.

Pes nejde naprogramovat a není to myslící bytost. Funguje jednak podle toho, co se naučil, podle zkušeností, ale stále jsou tam i instinkty. A s tím musíme počítat.
Hana Žertová
veterinářka

Dříve byla zvířata vnímána jako božstvo, jako například egyptský bůh Anubis, který byl ztvárněn jako pes. Zřejmě se tedy k tomu vracíme, když zbožňujeme své domácí mazlíčky. S těmito slovy moderátora Václava Moravce ale veterinářka nesouhlasí.

„Tak daleko jsme se ještě nedostali, my spíše těm zvířatům dáváme nové role. Dříve s námi lovili, chránili nás a náš majetek, to bylo něco, co jim bylo přirozené. Teď už po nich chceme něco, co pro ně přirozené není, chceme, aby byli mazlíci. A tím způsobujeme zvířatům trauma, když to není jejich přirozenost,“ vysvětluje Žertová.

Třeba psi jsou podle ní zvířata, která nejsou vůbec stvořena k dotýkání. Tam každý dotyk má význam. „Třeba pes s fenou, nebo mladí psi při hře nebo matka se štěňaty, ale jiný dotyk, třeba přiblížení obličeje, to je spíš pro ně hrozba,“ varuje.

Češi utratili loni za jídlo pro mazlíčky téměř pět miliard

Češi jsou každopádně národem kočkařů a pejskařů. O své mazlíčky se dokáží i náležitě starat. Podle společnosti Nielsen za rok 2016 zaplatili jenom v obchodech s potravinami a v drogériích za krmivo pro psy a kočky skoro pět miliard korun. To znamená meziročně pětiprocentní nárůst. Nepatrně větší část přitom připadla na kočičí krmivo, pak teprve to psí. To však dominuje v prodeji on-line srovnávače cen Heureka. Lidé ho zde nakupují zhruba pětkrát víc než kočičího.

Na oblibě získávají i hotová jídla připravovaná ve speciálních vývařovnách. Oběd nebo večeři, většinou maso nebo rybu s přílohou o celkové váze 150 gramů, tady majitelé psů pořídí za zhruba 70 korun a k mání jsou hotovky pro mazlíčky s různými druhy diet.

Viděl jsem psa na talíři ve Vietnamu. V Jižní Americe zase matku kojící štěně, u indiánských komunit štěně chovají téměř jako dítě, ale když je hlad, tak skončí v hrnci. Viděl jsem, že se vaří i opice, což vypadá jako dětské mrtvolky.
Vojtěch Sláma
cestovatel a publicista

Co se podobnosti mezi lidmi a zvířaty týká, tak podle dlouholetého zoologa Pavla Moucha jsou lidé především savci, jako řada zvířat. „Tak rozhodně to není monogamie, u savců jev poměrně vzácný,“ říká.

Člověk je ten největší zmetek, jaký se evoluci povedl. Jmenujte mi zvíře, které aby přežilo ve svém biotopu, se musí do něčeho oblékat.
Pavel Moucha
zoolog

Podle evoluční sexuoložky Kateřiny Kvapilové existují mezi lidskou a zvířecí sexualitou rozdíly, ale i řada podobností. „Když se na tu lidskou sexualitu podíváte směsnýma očima, tak je v ní z pohledu zvířat spousty divností. Takovou největší je namátkově to, že třeba se milujeme v soukromí, což je něco až neslušné v některých zvířecích společnostech, nebo tam najdeme i společné znaky, jako nekrofilní sadismus. V přírodě je to případ kudlanky nábožné, kdy samice konzumuje svého znehybněného partnera, který kopulační pohyby dělá posmrtně.“ 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Azylová a migrační pravidla patrně čeká zpřísnění

Azylová a migrační pravidla pravděpodobně čeká zpřísnění. Senát schválil novelu, jejímž cílem je podle předkladatelů z řad koaličních poslanců zlepšení přehledu o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a migrantů. Horní komora podpořila také koaliční návrh zákona, podle kterého zaměstnavatelé pravděpodobně budou muset od ledna příštího roku přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Senátoři odsouhlasili i jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které má nahradit až 25 současných formulářů.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
před 4 hhodinami

Tichý hrdina odboje. František Moravec se narodil přesně před 130 lety

Přesně před sto třiceti lety se narodil brigádní generál František Moravec. Jako šéf tajné služby byl mozkem operace vedoucí k likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha. Výrazně tak přispěl k uznání československé exilové vlády a zrušení mnichovské dohody. Po únoru 1948 musel znovu uprchnout na Západ. V roce 2022 se do země, kterou pomáhal zachránit, vrátil. Jeho ostatky spočinuly v rodné Čáslavi. Dnes patří k legendám vojenského zpravodajství.
před 4 hhodinami

„Cítil jsem, že mi ochrnulo tělo.“ S létem přibývá úrazů po skocích do mělké vody

S létem v Česku opět přibývá těžkých úrazů po skocích do mělké vody. Jen na jihu Čech se v červenci staly tři takové případy. Z toho dva o minulém víkendu. Pro zraněné lidi tyto úrazy končí často poraněním krční páteře, porušením míchy a někdy také ochrnutím.
před 4 hhodinami

Benzen v Hustopečích musíme odčerpat do zimy, řekl Hladík

Více než polovina uniklého benzenu z cisteren v Hustopečích nad Bečvou je stále v přírodě. Potřebujeme zvládnout odčerpat maximum do zimy – jakmile klesne teplota, benzen tuhne a pak už to nepůjde, uvedl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zhruba sto tun benzenu se už podle něj odvezlo. Ministr předpokládá, že se sanace během letních měsíců výrazně zrychlí. Zároveň dodal, že přes zasažené území jezdí železniční doprava a bylo prioritou ji obnovit.
před 4 hhodinami

Soud zastavil trestní stíhání pohraničníka Muzikáře

Obvodní soud pro Prahu 1 zastavil trestní stíhání bývalého zástupce náčelníka pohraniční stráže Jana Muzikáře. Podle lékařského posudku trpí jednadevadesátiletý muž demencí a není schopný chápat účel trestního řízení. ČT to sdělil zástupce obětí a pozůstalých Lubomír Müller. Státní zástupkyně může proti rozhodnutí podat stížnost. Muzikáře vinili žalobci z toho, že pod jeho vedením pohraničníci zranili a usmrtili několik lidí snažících se za komunismu o přechod státní hranice.
před 5 hhodinami

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás. Zástupci vlády později řekli, že je potřeba situaci v Pásmu Gazy stabilizovat a že civilistům je nutné doručovat humanitární pomoc. Co se převodu téměř miliardy korun z rozpočtu ministerstva obrany na platy hasičů a policistů týče, vládní rozhodnutí prezident označil za „nesystémové řešení“.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Exšéf policie Husák získal post u Frontexu. Hlásil se jako jediný, píší Seznam Zprávy

Bývalý policejní prezident Vladislav Husák se letos v dubnu stal styčným důstojníkem české policie u agentury Evropské unie Frontex (Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž), uvedl server Seznam Zprávy. Jedná se o nově zřízený post, výši platu odmítla policie zveřejnit. Husák se do výběrového řízení na funkci přihlásil jako jediný, řekl serveru mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Exšéf policie musel v minulosti opustit několik postů po aférách například s rychlou jízdou nebo účastí na večírku za pandemie.
před 8 hhodinami
Načítání...