Lékařka z Brna dostala za podvody s neschopenkami osm let vězení

Brno - Brněnský krajský soud dnes potrestal osmi lety vězení a půlmilionovou pokutou lékařku Alenu Kubáčovou Rokytovou z Brna-Nového Lískovce za podvody s neschopenkami, při nichž vznikla škoda bezmála 13 milionů korun. Spolu s ní bylo potrestáno i šest jejích kompliců. Za to, že se na podvodech podíleli, dostali tresty od tří do deseti let vězení. Kubáčová tvrdí, že je nevinná, proti verdiktu se odvolala. Případem se bude zabývat olomoucký vrchní soud.

Do podvodů s neschopenkami se zapojily desítky lidí. Zaměstnávaly je tři firmy, některé pracovníky dokonce na dva úvazky. Podle výkazů to byli dělníci, svačináři, dlaždiči a uklízeči. Vyšetřování ale ukázalo, že dostávali nadstandardní mzdy.

Podle žalobce Rudolfa Lysáka jim lékařka vystavovala nemocenskou, přestože byli zdraví. Policie zjistila, že za to měsíčně inkasovala asi 30 000 korun. „Byla zde celá řada svědků, kteří usvědčovali všechny obžalované, včetně lékařky, její vina vyplývá i ze zajištěných důkazů při domovní prohlídce…,“ řekl ČT Lysák. Vzhledem ke svým vysokým příjmům měli pacienti Kubáčové nárok i na neúměrně vysoké sociální dávky. Stát touto formou připravili o miliony.

Reportáž Evy Lípové (zdroj: ČT24)

Lékařka tvrdí, že s podvody nemá nic společného. Hájí se tím, že jí někdo před dvěma lety ukradl v době polední přestávky asi 160 formulářů neschopenek. Ty se mu podařilo zneužít za pomoci padělaných razítek a potvrzení. Soud tomuto tvrzení neuvěřil.

Za hlavního organizátora podvodů určil Michala Rusnáka, který dnes dostal deset let vězení. On i lékařka musí uhradit navíc pokutu půl milionu korun. Pokud tak neučiní, vězení se jim prodlouží o další dva roky.