Lékaři varují: Nádorem může být i skvrnka pod nehtem nebo nové znaménko

Lékař Arenberger: Melanom často imituje běžné kožní choroby (zdroj: ČT24)

Tmavá skvrnka pod nehtem nemusí být jen modřina, ale podle lékařů může signalizovat i nádor. Varující by mělo být také nově vzniklé kožní znaménko po pětatřicátém roce věku nebo měsíce se nehojící vřídek. Informace zazněly na tiskové konferenci k preventivní akci Stan proti melanomu, která ve čtvrtek dopoledne začala v Praze. Letošním tématem jsou nádory kůže na netypických místech těla.

Podle předsedy České dermatovenerologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Petra Arenbergera tmavé projevy nádorů na dlaních nebo chodidlech, takzvaný akrolentiginózní melanom, tvoří asi pět procent všech melanomů. Často jsou ale zaměňované za bradavici, modřinu či mozol.

„Včasné rozpoznání melanomu je pro prognózu pacienta zcela klíčové. I přesto, že je akrolentiginózní melanom vzácná forma, v posledních letech se jejich počet na našem pracovišti zdvojnásobil a tito pacienti mají velmi špatnou prognózu,“ dodala dermatoložka Monika Arenbergerová.

Preventivní akce Stan proti melanomu chce letos na tyto méně známé typy kožních nádorů upozorňovat. Melanomy jsou vůbec nejčastějšími druhy rakoviny – počet pacientů s tímto onemocněním roste, za dvacet let se podle Národního onkologického registru zdvojnásobil. Nemocných ale díky včasnému odhalení a lepší léčbě umírá téměř stejně.

Minulý rok byl zhoubný nádor kůže diagnostikován asi u 2500 lidí.

Nejohroženější skupina? Lidé nad pětapadesát

Nejčastěji onemocní lidé ve věku 55 až 59 let. Prvními příznaky jsou změny na mateřských znaménkách na kůži. Útvar typicky mění své zbarvení a okraje, mění svou velikost, vyklenuje se nad povrch nebo může svědit či krvácet. V pokročilých případech má pacient zvětšené lymfatické uzliny.

Rizikem pro vznik nádorů je spálení kůže sluncem, zejména v dětském věku, a dlouhodobý nebo častý pobyt v rovníkových oblastech světa. Ultrafialové záření je totiž jeden z rozhodných aspektů, upozornil Arenberger.

„Počet nádorů na kůži v České republice pořád stoupá. Jen třicet procent populace se účinně chrání proti UV záření, které je hlavním zdrojem poškozování kůže a může stát za vznikem kožních nádorů,“ varoval a dodal, že vliv má také takzvaný fototyp kůže: Nejvíce ohroženi jsou lidé světlovlasí a modroocí se světlou kůží. U desetiny nemocných se nádor najde i u některého z rodinných příslušníků.

Po dvoudenním pobytu v Praze na Václavském náměstí se Stan proti melanomu přesune na pondělí 14. května na náměstí Svobody v Brně a na úterý 15. května do obchodního centra Avion v Ostravě.