Kramářova vila v pražských Letenských sadech se o sobotě otevřela návštěvníkům. Prohlédnout si mohli interiéry i zahradu s výhledem do údolí Vltavy. Budova rezidence českých premiérů v současnosti slouží k reprezentačním účelům a setkání převážně se zahraničními státníky. Jméno získala po předsedovi první československé vlády Karlu Kramářovi, který si ji nechal na staré baště postavit na začátku minulého století.
Kramářova vila se otevřela návštěvníkům, prohlédnout si mohli interiéry i zahradu
Až do poslední prohlídky v šestnáct hodin na vstup čekaly fronty. Letos se budova otevřela už o víkendu před dvěma týdny při festivalu Open House Praha, další prohlídky budou o státních svátcích 5. a 6. července a také 17. listopadu. Loni Kramářovu vilu v osmi termínech navštívilo téměř šest tisíc lidí.
Kramářova vila byla postavena podle projektu architekta Friedricha Ohmanna v letech 1911 až 1915 v novobarokním stylu doplněném secesními prvky. Budova o rozloze sedm set metrů čtverečních měla po své dostavbě 56 místností. Vedle soukromých ložnic a pracoven zde bylo několik jídelen, salonů, hal, hostinských pokojů a kulečníkový sál v ruském stylu.
Po smrti manželů Kramářových v roce 1938 objekt přešel do vlastnictví Společnosti dr. Karla Kramáře, která ho pronajala Národní galerii. Poté nemovitost převzalo Národní muzeum a v roce 1952 se dostala do správy Úřadu předsednictva vlády, které ji využívalo k reprezentačním účelům a ubytování státních návštěv. Jako rezidence českých premiérů vila slouží od roku 1998.