Kopicová: Státní maturity se mohou odložit maximálně o rok

Praha - Ministryně školství Miroslava Kopicová si dovede představit, že by se státní maturity odložily o rok. Delší odklad by ale podle ní způsobil komplikace. Ministryně to řekla v Otázkách Václava Moravce. Podobně hovořil i její předchůdce Ondřej Liška (SZ). Projekt totiž spolufinacují evropské fondy a slíbené peníze, které už Česko na přípravnou fázi dostalo, by muselo vrátit. Studenti chtějí státní maturity, které by měly proběhnout příští rok, odložit - na pátek plánují v Praze protestní pochod a mobilizují se pomocí sociální sítě Facebook, kde se jich k protestu přihlásilo už víc jak padesát tisíc. Dvě nejsilnější politické strany, ODS a ČSSD, o dvouletém odkladu na rok 2012 také hovoří. Podle autora petice proti státním maturitám Filipa Vícha z toho ale politici v souvislosti s podzimními předčasnými volbami udělali politické téma.

Studenti také ministerstvu školství vytýkají, že nemají o budoucí podobě zkoušky dostatek informací. Podle Vícha například neexistuje seznam povinné literatury. Studentům dále vadí, že vlastně neví, k čemu státní maturity budou a zatím žádná vysoká škola neprohlásila, že by takový typ maturity akceptovala jako součást přijímacího řízení.

Exministr Liška, který měl přípravnou fázi maturit na starosti, ale něco takového odmítl. Podle něj už v dubnu loňského roku byly zveřejněny katalogy, kde je vyjmenováno, co všechno musí maturanti umět. Navíc vysokým školám nejde nařídit, aby akceptovali státní maturitu jakou pevnou součást přijímaček. Pokud podle něj ale bude maturita kvalitní, začlení se do přijímacího řízení přirozeně. „Studenti nemají racionální důvod se obávat, že by ve státní maturitní zkoušce neuspěli,“ prohlásil Liška s tím, že na páteční protest studentů možná dorazí. Mohutná mobilizace budoucích maturantů pomocí Facebooku je podle něj daná spíše tím, že se tato sociální síť těší momentálně velké popularitě. Ministryně Kopicová potvrdila, že se v pátek se studenty přímo na ministerstvu, kolem kterého protestní pochod půjde, sejde.

3 minuty
Reportáž Jany Čermákové
Zdroj: ČT24

Liška: Druhý odklad maturit znamená jejich konec

Státní maturity

- by stály státní kasu 480 milionů korun

- každý další rok by bylo potřeba 165 milionů na jejich provoz

- v prvním roce by je mělo složit kolem 95 tisíc studentů z 1 300 škol

„Je nutné, abychom maturity začali realizovat,“ prohlásila Kopicová. Předseda Asociace ředitelů gymnázií Alfréd Dytrt se také domnívá, že kdyby se maturity odložily o víc jak rok, bylo by pak maturitní vysvědčení papírem, který nemá žádnou váhu. S nimi se shodl i Liška. „Případný druhý odklad státních maturit znamená jejich konec,“ řekl s tím, že na přípravě státních maturit teď pracují stovky lidí, učitelé chodí na přípravné kurzy a školení a je rozběhnutá logistika. Teď vše zastavit a dát po dvou letech znovu do pohybu je demotivace, myslí si. S tím souhlasí i Dytrt - odklad znamená zhoršení atmosféry a otrávenost učitelů. Letos už proběhla jedna generální zkouška státních maturit, druhá má proběhnout na podzim.

Agentura STEM/MARK provedla pro OVM průzkum, ve kterém zjišťovala, jestli by si studenti zvolili vyšší úroveň maturitní zkoušky u některého z předmětů, pokud by právě vyšší úroveň byla vstupenkou na vysokou školu. Více než třetina dotázaných (33 procent) uvedla, že by si vyšší úroveň zvolila určitě, 31 procent pak spíše ano. 18 procent se k vyšší úrovni stavělo negativně a 18 procent studentů pak nevědělo. Agentura také zjišťovala, co si myslí ředitelé a učitelé o kvalitě testů - 39 procent ředitelů a 36 procent učitelů ji hodnotí jako výbornou až chvalitebnou.


Státní maturity už byly za ministryně Dany Kuchtové odloženy, původně měly startovat v roce 2008. Poslanec ODS Walter Bartoš chce sněmovně předložit co nejdříve návrh odkladu státních maturit, protože prý nejsou dobře připraveny. Svůj názor chce prosadit ve zrychleném režimu. Podobně mluví i ČSSD, která včlenila odklad státních maturit v podobě přílepku do nesouvisejícího zákona o zřizování ministerstev. Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka nejsou na státní maturity připraveni ani učitelé, ani studenti. Ministryně Kopicová ale dnes prohlásila, že už podepsala vyhlášku, která je pro konání státních maturit nutná.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK, ale pouze názorem francouzského eurokomisaře. Pro Česko podle něj nemá žádný závazný účinek.
09:23Aktualizovánopřed 7 mminutami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
14:32Aktualizovánopřed 53 mminutami

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 1 hhodinou

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 2 hhodinami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 4 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 6 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 8 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 9 hhodinami
Načítání...