Kontroly toho, čím lidé topí, jsou podle úředníků bezzubé. Pokutou končí naprosté minimum případů

3 minuty
Karlovarský magistrát ještě žádnou pokutu kvůli nevhodnému topení neudělil
Zdroj: ČT24

Rozpaky a nejasnosti budí pokuty, které dostávají – nebo spíše nedostávají – majitelé nemovitostí za to, že špatně topí v kamnech a kouřem obtěžují okolí. Minulá vláda sice dala úředníkům pravomoc kontrolovat přímo doma, čím lidé topí, jenže úspěšně vyřešených sporů je naprosté minimum. Podle úředníků jsou totiž metody měření problematické.

Jeden takový vleklý sousedský spor se už dva roky řeší v Abertamech na Karlovarsku. Otakar Fritscher tvrdí, že majitel jednoho ze sousedních domů špatně používá kotel a že se mu kvůli tomu do domku valí štiplavý kouř. „V noci se probouzíme ve dvě, ve tři ráno s bolestí na prsou. Moje děti kašlou na postýlkách, já jako rodič tohle nemůžu připustit,“ říká.

Jenže majitel sousedního domu se brání, že kotel pracuje automaticky a že úředníkům při kontrole doložil všechny doklady: „Měl jsem tam revizi, komín mi čistí. Všechno mám v pořádku.“ Pracovníci odboru životního prostředí z Ostrova nad Ohří byli v Abertamech třikrát, ale žádný problém nezjistili.

Takto přitom podle zkušeností úřadů končí většina kontrol. „Že bychom někoho postihli za to, že opravdu spaluje něco nepatřičného, k tomu jsme zatím nedospěli,“ dodává mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál. 

V Sokolově dokonce úředníci odebrali z kotle vzorky a poslali je na rozbor, který pro majitele domu nedopadl dobře. Jenže i tam stávající podobu zákona kritizují jako bezzubou. „Pak narazíte na problém, že ty limity jsou dané pouze doporučením. Nemáte žádnou oporu v zákoně, takže de facto ani nemůžete dát žádné sankce,“ stěžuje si starostka Sokolova Renata Oulehlová (ANO).

Kromě odebírání vzorků z kotle mohou úředníci měřit kouř podle vzorníků, kde porovnávají jeho barvu s oblohou na pozadí. Jenže lidé teď topí hlavně večer a to už není modrá obloha. „Určitě není v pořádku, že nemá životní prostředí možnost to opravdu dotáhnout do konce,“ dodává Renata Oulehlová. Stěžovatelé se pak mohou ještě obrátit na soud, který se ale může vléct i roky.

Babišova vláda proti návrhu, který zakazoval vstup úředníků do obydlí

Prověrka kotle a paliva přímo v obydlí může přijít podle platné úpravy v případě, pokud se důvodné podezření na porušení objeví opakovaně. Úředníci nejprve musejí majitele písemně vyzvat, aby zjednal nápravu, a zároveň ho informovat, co v opačném případě může nastat.

Úpravu prosadila vláda v minulém volebním období kvůli ochraně zdraví lidí. Pokud teď lidé odmítnou úředníky pustit na kontrolu, hrozí jim pokuta až 50 tisíc korun.

Babišova vláda měla letos v říjnu na stole návrh opoziční TOP 09, který úplně zakazoval možnost, aby úředníci vstupovali při kontrolách kotlů lidem do obydlí. Předkladatelé argumentovali tím, že zákon prolamuje ústavní ochranu nedotknutelnosti obydlí. Kabinet ANO a ČSSD to ovšem odmítl a ve sněmovně návrh nepodpoří. Vláda vychází z toho, že Ústavní soud úpravu po přezkoumání nezrušil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Řeší žáky i problémy v rodině. Občas mě štve surovost systému, říká sociální pedagožka

Často pomáhají proti šikaně a působí i v rodinách žáků, jejich pole působnosti je však velmi široké. Pozici sociálního pedagoga jako pedagogického pracovníka zakotvuje nyní novela školského zákona. Mnozí lidé ale nevědí, co si pod touto profesí představit, ačkoliv některé školy si již bez nich svůj provoz nedovedou představit. Co je náplní jejich práce a co nejčastěji řeší? Na to odpovídá šéf Asociace sociálních pedagogů Jiří Daněk a také sociální pedagožka Nicola Blábolilová.
před 17 mminutami

Ruská ropa zůstává v Česku do vyčerpání zásob

Do České republiky už přes čtvrt roku neteče ropa z ropovodu Družba. Od března přitéká jen přes jihozápadní TAL, respektive jeho českou větev IKL. V centrálním tankovišti se ale ruská ropa stále skladuje, a to až do vyčerpání zásob. Poté ji nahradí jiné druhy „černého zlata“. Do tuzemska proudí nejčastěji z Asie, severní Afriky a severní Evropy.
před 50 mminutami

Na Expo 2025 v Japonsku začal Český národní den

Na světové výstavě Expo v Ósace začal Český národní den, zahájily ho česká a japonská hymna v podání Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu. Národního dne se účastní prezident Petr Pavel i japonská princezna Takamado. Expo je podle Pavla přehlídkou špičkových technologií, výjimečné architektury a národních identit. Především je ale prostorem, kde se potkávají různé kultury a společně hledají odpověď na otázku, jak by měla vypadat budoucnost, řekl prezident v krátkém projevu na zahájení.
před 1 hhodinou

Mezi seniory roste zájem o digitální kurzy

Jeden ze tří seniorů v Česku je podle statistik digitálně vyloučený. Tedy nemá internet, chytrý telefon či neumí například použít eRecept ani komunikovat s úřady on-line. Týká se to přibližně 700 tisíc lidí. Další statisíce sice digitální pomůcky mají, ale neumí je efektivně využívat. Zájem o digitální kurzy proto roste.
před 1 hhodinou

Azylová a migrační pravidla patrně čeká zpřísnění

Azylová a migrační pravidla pravděpodobně čeká zpřísnění. Senát schválil novelu, jejímž cílem je podle předkladatelů z řad koaličních poslanců zlepšení přehledu o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a migrantů. Horní komora podpořila také koaliční návrh zákona, podle kterého zaměstnavatelé pravděpodobně budou muset od ledna příštího roku přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Senátoři odsouhlasili i jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které má nahradit až 25 současných formulářů.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
před 11 hhodinami

Tichý hrdina odboje. František Moravec se narodil přesně před 130 lety

Přesně před sto třiceti lety se narodil brigádní generál František Moravec. Jako šéf tajné služby byl mozkem operace vedoucí k likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha. Výrazně tak přispěl k uznání československé exilové vlády a zrušení mnichovské dohody. Po únoru 1948 musel znovu uprchnout na Západ. V roce 2022 se do země, kterou pomáhal zachránit, vrátil. Jeho ostatky spočinuly v rodné Čáslavi. Dnes patří k legendám vojenského zpravodajství.
před 11 hhodinami

„Cítil jsem, že mi ochrnulo tělo.“ S létem přibývá úrazů po skocích do mělké vody

S létem v Česku opět přibývá těžkých úrazů po skocích do mělké vody. Jen na jihu Čech se v červenci staly tři takové případy. Z toho dva o minulém víkendu. Pro zraněné lidi tyto úrazy končí často poraněním krční páteře, porušením míchy a někdy také ochrnutím.
před 11 hhodinami
Načítání...