Komise, která měla podat zprávu o případu „Morava“, se vůbec nesešla

Praha - Sněmovní vyšetřovací komise, která měla zjišťovat, jak to bylo s obstaráváním kompromitujících materiálů na poslance, se za dobu svojí existence nesešla a nikoho nevyslechla. Podle zadání měla přitom do konce června sněmovnu informovat o výsledcích svého šetření. Komise vznikla v souvislosti s případem bývalého poslance ODS Jana Moravy. Podle člena komise poslance ODS Jana Vidíma se nemohou sejít, dokud sněmovna nezvolí komisi předsedu.

Sněmovna ale dosud žádného předsedu komise nezvolila a Vidím je přesvědčen, že do předčasných voleb už se ani komise sejít nestihne a nic nevyšetří: „Kdybychom v září zvolili předsedu, tak to se akorát sejdeme a potřeseme si rukama.“

Komise vznikla loni v září na popud ČSSD, její členy sněmovna zvolila letos v únoru. „Zjistili jsme, že jsou poslanci, a možná nejen poslanci, kteří shromažďují kompromitující informace napříč politickým spektrem a možná plánují jejich využití za účelem vydírání nebo vyhrožování jednotlivým poslancům,“ prohlásil tehdy ve sněmovně poslanec ČSSD Jeroným Tejc, který zřízení komise inicioval. Nulový výsledek komise ho podle jeho slov mrzí a považuje to za promarněnou příležitost: „Mohlo to být varováním pro budoucnost a pro budoucí sněmovnu, která vzejde z předčasných voleb.“

Impulsem ke vzniku komise byla reportáž televize Nova a Mladé fronty Dnes, v níž se Morava sháněl po citlivých materiálech na své kolegy. K aktérům kauzy patřil i tehdejší stranický rebel Vlastimil Tlustý, který nechal vyrobit své intimní fotografie jako „návnadu“. Morava se také nechal fotografovat s dcerou poslankyně Olgy Zubové, která byla členkou Strany zelených. Snímky chtěl podle reportáže použít k zastrašování političky. Když se jeho aktivity prozradily, složil svůj poslanecký mandát.

Poslední řádná schůze před volbami je přitom naplánovaná jako čtyřdenní od úterý 8. září do pátku 11. září. Dnem předčasných voleb, které se mají uskutečnit o měsíc později, ukončí svou existenci všechny sněmovní orgány včetně všech vyšetřovacích komisí. Pokud by sněmovna na vyšetřováních trvala, musela by je zvolit znova.

Poslanecká sněmovna
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sjezd SOCDEM určí další směřování strany. Vybere nové vedení

Sociální demokracie (SOCDEM) si na sobotním sjezdu po neúspěšné kandidatuře na listinách hnutí Stačilo! zvolí své další směřování. Bývalá vládní strana, která chybí podruhé v řadě ve sněmovně, bude vybírat nástupce předsedkyně Jany Maláčové. Její nejužší tým po říjnových volbách oznámil, že k termínu sjezdu skončí. Důležitým tématem bude i finanční situace strany. Sjezd se koná on-line formou, zúčastnit by se ho mohlo zhruba 160 delegátů. Směřování strany bude na sjezdu řešit i KSČM.
před 1 hhodinou

Obchodníci se učí legislativu k prodeji kratomu

Už měsíc platí nařízení vlády, které povoluje prodej kratomu pouze ve speciálních obchodech s licencí. Aktuálně ji má padesát prodejen. Odborníci v pátek vysvětlovali novou legislativu k prodeji kratomu vietnamským podnikatelům. Za prodej kratomu bez licence hrozí prodejcům milionové sankce. Bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS) navrhuje, aby se na tuto látku a jí podobné navíc zavedla spotřební daň. To bude řešit nová vláda. „Nebudu se bránit diskusi,“ říká místopředsedkyně ANO Alena Schillerová. Téma dalších látek se bude ale řešit i ve sněmovně, kde vznikl nový podvýbor pro léčebné konopí a přírodní látky.
před 8 hhodinami

Jedna z poškozených lokomotiv po nehodě na Českobudějovicku skončí nejspíš ve šrotu

Poškozené vlaky po železniční nehodě u Zlivi na Českobudějovicku z 20. listopadu jsou po komisní prohlídce. Podle prvních závěrů půjde zničená zastaralá lokomotiva rychlíku pravděpodobně do šrotu, tento typ stroje má už i tak z trati do dvou let zmizet. O opravě RegioPanteru, který byl v provozu teprve tři roky, České dráhy teprve rozhodnou. Škody se podle odhadu komisařů pohybují kolem 65 milionů korun. Vyšetřování nehody stále pokračuje. Několik zdrojů teď naznačuje, že se vyšetřovatelé zabývají verzí, podle které za nehodou nebylo jen lidské selhání.
před 8 hhodinami

Fiala: Ukrajina letos získala skrze muniční iniciativu 1,8 milionu kusů munice

Ukrajina letos dostala prostřednictvím české muniční iniciativy 1,8 milionu kusů velkorážové munice, cíl pro letošek tak byl splněn, napsal vpodvečer na síti X končící premiér Petr Fiala (ODS). Loni Ukrajina díky iniciativě dostala 1,5 milionu kusů velkorážové munice. Tuzemskou muniční iniciativu oceňuje jak Ukrajina, tak i spojenci Česka v EU a NATO.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Kamion, z něhož se vysypaly klády na dálnici, byl přetížený o 13 tun

Nákladní vozidlo s kulatinami, které zapříčinilo čtvrteční tragickou nehodu na dálnici D56 u Ostravy, bylo přetížené. Náklad byl těžší zhruba o 13 tun, uvedla v pátek policie. Šedesátiletý muž, který při nehodě utrpěl vážná zranění, v nemocnici zemřel. Policie proto nyní případ vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

EU hodlá od července zavést clo tři eura na malé balíky

Všechny balíky v hodnotě nižší než 150 eur (zhruba 3600 korun) přicházející do Evropské unie budou od července podléhat clu ve výši tří eur (zhruba 73 korun). Dohodli se na tom v pátek podle agentur ministři financí EU na jednání v Bruselu. Doposud byly takovéto balíky od cla osvobozeny. Česko na schůzce zastupoval odcházející ministr Zbyněk Stanjura (ODS).
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Rakousko prodlouží o půl roku kontroly na hranicích

Rakousko o šest měsíců prodlouží stávající kontroly na pomezí s Českem, Slovenskem, Maďarskem a Slovinskem. Postupně ale v rámci nového konceptu ostrahy hranic rozšíří kontroly do hloubky pohraničí, prohlásil podle agentury APA tamní ministr vnitra Gerhard Karner. Naposledy prodloužilo Rakousko hraniční kontroly v říjnu, a to o dva měsíce do 15. prosince.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Chudobu způsobují hlavně drahé nájmy, ukazuje analýza a hledá řešení

Hlavní příčinou chudoby v Česku nejsou nízké příjmy, ale drahé a nedostupné bydlení. Zatímco podíl lidí žijících v nájmu v posledních letech roste, počet rodin i mladých, kteří si mohou dovolit vlastní bydlení, klesá. Nájemné se ale zvyšuje výrazně rychleji než výdělky, vyplývá z analýzy Platformy pro sociální bydlení a dalších organizací. Navrhují řadu opatření, jak krizi zmírnit už v nadcházejícím volebním období.
před 17 hhodinami
Načítání...