KDU-ČSL docházejí finance

Praha - Donedávna vládním lidovcům docházejí peníze a jejich straně hrozí, že bude muset zavřít své pobočky v Čechách, kde má malou podporu voličů. Varuje před tím revizní komise KDU-ČSL ve zprávě pro stranický sjezd, který se uskuteční koncem května ve Vsetíně. Lidovci proto začali šetřit, propouští a schválili minimální rozpočet na předvolební kampaň, když za eurovolby dají pět milionů a na podzimní předčasné parlamentní volby si chtějí půjčit 20 milionů korun.

„Finance jsou velký problém, to je pravda. Musíme ale zajistit fungování strany na celostátní úrovni,“ řekl pro Hospodářské noviny (HN) generální sekretář lidovců Aleš Kašpar. Podle HN lidovci od začátku roku propustili řadu zaměstnanců a ve straně spolu začali komunikovat přes internet. „Telefonujeme přes skype, musíme šetřit i na provozu,“ uvedl Kašpar. HN také uvádějí, že se lidovcům zatím daří splácet šestašedesátimilionový úvěr, který si v roce 2001 vzali na opravu svého sídla - paláce Charitas na Karlově náměstí v Praze. Peníze za pronájmy v Charitasu jsou nyní nejjistějšími lidoveckými příjmy, píší HN.

List připomíná, že kvůli neúspěchu v loňských krajských a senátních volbách letos lidovci přijdou na státních příspěvcích za mandáty o osm milionů korun. „Vykázaná ztráta ve výši zhruba 11,5 milionu Kč je nejvyšší od roku 2004,“ napsali straničtí revizoři o loňsku. Loni přišlo do lidovecké pokladny 83,5 milionu korun, ale strana utratila o 11 milionů více. Nejvíce, 35 milionů korun, zaplatila za volby. Letos plánuje vyrovnaný rozpočet a utratit chce 56 milionů korun.


Jeden z kandidátů na předsedu strany Jan Březina prohlásil, že finanční problémy musí lidovci řešit rychle. „Stahování z regionů by byl začátek konce,“ dodal. Naopak současný šéf strany Jiří Čunek tvrdí, že situaci nevidí tak černě. „Vím o tom, že se situace řeší a že se problémy srovnají,“ prohlásil.