Kalousek má tajnou nahrávku ze schůzky šéfů novin

Praha – Ministr financí Miroslav Kalousek má k dispozici tajnou nahrávku z diskuze šéfredaktorů českých deníků. Schůzka novinářů se konala v úterý v redakci deníku MF Dnes, který o tom informuje na svém webu. Mítink se konal v souvislosti s plánovaným zvýšením DPH na tisk a knihy. Kalousek chtěl původně záznam zveřejnit v České televizi v pořadu Hyde Park. Později ale pro akutálně.cz uvedl, že on sám to neudělá.

Závěry z úterní schůzky redakce vznikly nakonec tři. „Vydáme společné prohlášení nebo dopis šéfredaktorů všech zpravodajských deníků. Dopis se bude obracet na členy vlády, poslance i senátory s výzvou, aby se nezvyšovala DPH,“ řekl šéfredaktor MF Dnes Čásenský. Zároveň se mezi sebou budou šéfredaktoři informovat o tom, jak na výzvu politici reagují.

Miroslav Kalousek:

„Nahrávka se ke mně dostala velmi zvláštní cestou, jakou, to neřeknu. Ten obsah se mi zdál podivný. Informoval jsem tedy pana Čásenského, že ji mám a že uvažuju, že ji zveřejním. Já jsem to nenahrával. Jsem taky v šoku, že něco takového existuje.“

Nahrávám video
Ministr Kalousek disponuje tajnou nahrávkou
Zdroj: ČT24

Třetím závěrem bylo, že šéfredaktoři budou postupovat ve spolupráci se Svazem českých knihkupců a nakladatelů. „Nemyslím si, že by cokoliv z toho bylo jakýmkoliv způsobem problematické,“ podotkl Čásenský. Právě Čásenského Kalousek ve středu v podvečer kontaktoval s tím, že disponuje videozáznamem z celé diskuze. Od koho jej má, nechtěl říci, za natáčením ale podle svých slov nestál. 

„Jsem v naprostém šoku, nikdy v životě jsem neslyšel o tom, že by byly štěnice či videokamery nasazeny přímo v redakci novin,“ řekl Čásenský. Vydavatel MF Dnes se v nejbližší době hodlá obrátit na policii se žádostí, aby bylo nelegální natáčení přímo v zasedací místnosti deníku vyšetřeno. „Budeme postupovat tak, abychom zjistili, kdo nahrávku pořídil, což bude obtížné. Musíme vyloučit podobné případy,“dodal Čásenský.

Proti zvyšování DPH u tisku a knih se staví i Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Jeho petici podepsalo k neděli 6. března přes 69 tisíc lidí. Jedna z nejúspěšnějších petic v porevolučních dějinách žádá ústavní činitele, aby svůj záměr přehodnotili.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Slabší íránský režim bude určitě lepší než silnější, říká Macinka

„Nejsem si jistý, zda má Česká republika nějaké kapacity, aby pomohla vojensky,“ komentoval ministr zahraničí a šéf Motoristů Petr Macinka tuzemskou pozici vůči válce na Blízkém východě a íránské blokádě Hormuzského průlivu. Roli Česka vidí v diplomacii. O možnostech zapojení Evropy do konfliktu, budoucnosti Íránu či růstu cen pohonných hmot mluvil v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem.
před 5 hhodinami

Na summit NATO chce jet premiér, prezident ke změně zvyklostí nevidí důvod

Premiér Andrej Babiš (ANO) České televizi sdělil, že na summit NATO, který se koná od 7. do 8. července v turecké Ankaře, chce zamířit společně s ministrem zahraničí Petrem Macinkou (Motoristé). Prezident Petr Pavel by tak na summit neletěl. Zástupci opozice Babišův záměr kritizují. Otazníky ohledně účasti na letošním summitu Severoatlantické aliance vyvstaly na přelomu ledna a února po sporu šéfa diplomacie s hlavou státu, kdy Macinka zmínil, že by Česko neměl reprezentovat Pavel.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Vnitro zrušilo Krizový informační tým, pomáhal i při povodních

Ministerstvo vnitra ruší svůj Krizový informační tým (KRIT), který od roku 2022 koordinoval komunikaci státu k občanům v krizových situacích, třeba při povodních. Uvedl to v úterý šéf týmu Jan Paťawa. Ministerstvo v pondělí na webu informovalo o tom, že začlenění strategické komunikace resortu do oddělení tisku přinese úsporu v tabulkových místech, podle Paťawy stát zrušením týmu ztratí kapacity v odbornosti, kterou potřebuje.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoSpolupráci s výrobcem letounů F-35 uzavřela poslední z jedenácti českých firem

Dohodu o průmyslové spolupráci na pořízení 24 amerických letounů páté generace F-35 pro českou armádu podepsal ve středu s firmou Lockheed Martin poslední z jedenácti českých subjektů, společnost Ray Service. Její vedení to považuje za „skok kupředu", znamená to pro ni investice do nových kapacit. Další firma, PBS Group, se na vylepšení stíhačky podílí už druhým rokem. Na začátku přitom bylo její důsledné prověření výrobcem. O nákupu stíhaček rozhodla před třemi lety minulá vláda, výcvik prvních českých pilotů má začít v roce 2029. Plná bojeschopnost je nyní plánována na rok 2035. Pořízení letounů a úpravy infrastruktury mají vyjít na 150 miliard korun.
před 7 hhodinami

Pavel: Zákon o zahraničních vazbách by byl jedním z kroků k omezení demokracie

Prezident Petr Pavel míní, že zákon o registraci neziskových organizací spolupracujících se zahraničními partnery by byl jedním z významných kroků k omezení demokracie v zemi. Znění zákona a jeho dopadům se chce proto detailně věnovat.
před 7 hhodinami

Víc než polovina kojenců tráví čas u mobilu nebo televize, vyplývá z průzkumu

Celkem padesát pět procent dětí mladších než dvanáct měsíců pravidelně tráví čas u mobilu, tabletu či televize. Více než hodinu denně tato zařízení sleduje čtyřicet jedna procent batolat od jednoho do dvou let. Mezi předškoláky je to šedesát osm procent dětí. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který představil spolek Zvedni hlavu a Nadace O2. Podle předsedkyně Asociace klinických logopedů Barbory Richtrové jsou čísla výrazně vyšší, než jaká jsou v tomto ohledu doporučení odborníků.
před 9 hhodinami

Celníci zabavili ketamin za čtvrt miliardy korun

Celníci rozkryli mezinárodní skupinu, která ve velkém pašovala drogy přes zasilatelské společnosti nebo ukryté v kosmetických a jiných produktech. Zabavili mimo jiné rekordní zásilku 115 kilogramů ketaminu, která směřovala do Kanady. Koncová cena drogy na kanadském trhu by byla zhruba 250 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Praha i Bratislava chystají investice pro dodávky ropy z Česka na Slovensko

Česko je připraveno zahájit investice, které zajistí dodávky ropy na Slovensko, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) po středečním jednání se slovenskou ministryní hospodářství Denisou Sakovou. Zajištění reverzního toku z Česka na Slovensko bude nyní posuzovat skupina expertů firem Transpetrol a Mero, uvedla Saková. Pracovní skupina má podle Havlíčka čas do konce dubna, aby představila detailní plán.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...