Janáčková: Odsuzuji jakýkoliv projev extremismu

Praha - Podle obyvatel osady Bedřiška, v němž došlo před pár dny k dalšímu žhářskému útoku na Romy, rozpoutala protiromské nálady Liana Janáčková, kontroverzní senátorka a starostka ostravského obvodu. Janáčková naznačila, že za útokem mohli stát sami Romové. Senátorka se za rasistku ale nepovažuje a extremismus jako takový odmítá. Romskou otázku řeší v ostravském obvodě stěhováním menšiny právě do Bedřišky. Kvůli kontroverzním výrokům jí hrozilo trestní stíhání, senátoři se jí však zastali. Nedávno zrušila školu pro romské děti. Janáčková se sama stala terčem útoků Romů. Vykradli jí chalupu a pravděpodobně i rodinný dům.

Ve svém prohlášení k útoku v Bedřišce Janáčková uvedla, že za ním mohli stát sami Romové. „Mám indicie od občanů Bedřišky, že si to myslí,“ podotkla Janáčková. Důkazy zatím neexistují, ale policie tuto možnost nyní prošetřuje.

Janáčková se stará o romské etnikum ve svém obvodu již dvacet let. „Zřejmě se už nezbavím nálepky, že jsem rasistka,“ řekla senátorka. Sama si to o sobě ale nemyslí, některé své výroky považuje za prosté „prasknutí nervů“. V Česku podle ní nejsou všichni rasisté, situace je nadmíru medializovaná.

Nahrávám video
Hyde Park ČT24
Zdroj: ČT24

Liana Janáčková:

„Nevím, jak romskou otázku řešit, když oni své vlastní domy devastují a my z městského rozpočtu vyhazujeme statisíce na jejich opravu.“


Romové musí podle Janáčkové sami chtít zlepšení. „Kdyby sami přišli s tím, že chtějí v Bedřišce nějakou aktivitu, jsme připraveni je poslouchat,“ konstatovala starostka. Sama se stala terčem útoku Romů, když jí v Jeseníkách vykradli chalupu. Vloni byl vykraden i její rodinný dům – i zde je silné podezření na Romy.

Vzdělaní Romové podle Janáčkové samozřejmě existují. „Jsou rodiny, kterých si v našem obvodu nesmírně vážím,“ podotkla senátorka. Ti si pomohou sami – přizpůsobí se většinové společnosti. Většina to ale slušným a příkladným Romům kazí.

Vstupovat do politické strany již Janáčková nehodlá

Janáčková prošla Občanskou demokratickou stranou a nedávno odešla ze strany Svobodných demokratů. „Ze vstupování do stran jsem vyléčená,“ prohlásila senátorka. Chce být i nadále bezpartijní, protože tak má volnější ruce pro rozhodování. Přiklání se ovšem k pravici a je v klubu ODS. „Pokud by se mi podařilo obhájit volby na podzim do Senátu, i poté budu směřovat do pravicového klubu,“ dodala Janáčková.

Romové
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V národním parku České Švýcarsko hoří les, platí druhý stupeň poplachu

Hasiči v sobotu zasahují v Rynarticích, části obce Jetřichovice, v národním parku České Švýcarsko, u požáru lesa. Vyhlásili druhý stupeň poplachu. Dým z lesa je vidět z větší dálky, informoval před 15. hodinou mluvčí hasičů Tomáš Kalvoda.
před 13 mminutami

Sucho zvyšuje riziko požárů v části Česka, výstraha ČHMÚ platí celý víkend

Kvůli dlouhodobému suchu a současnému teplu hrozí zejména v pásu od Ústeckého kraje po jižní Moravu vznik a šíření požárů. Počátkem pracovního týdne bude pršet a nebezpečí požárů by se mělo snížit, plyne ze sobotní výstrahy zveřejněné na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Praze zároveň platí v souvislosti s touto výstrahou zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech.
12:27Aktualizovánopřed 34 mminutami

Landovský bude vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči NATO, oznámil Babiš

Bývalý velvyslanec Česka při Severoatlantické alianci Jakub Landovský se stane vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Alianci, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotním diskuzním pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova. Od jmenování Landovského si slibuje naplnění cílů vůči NATO, tedy vydávat na obranu minimálně dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP).
12:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoVirtuální výcvik vojáků i robotičtí hlídači. Experti z ČVUT představili novinky

Roboti jako hlídači míst důležitých pro fungování státu nebo virtuální realita jako cvičiště pro vojáky. Špičkové bezpečnostní technologie jsou klíčovou součástí moderní obrany. To nejnovější z tuzemské vědy představili experti z ČVUT. Roboty lze podle vedoucího laboratoře výpočetní robotiky Jana Faigla z ČVUT nasadit všude tam, kam nechceme vysílat lidi. Samotná fyzická schránka není to hlavní – vědci pracují na mozku, tedy softwaru, který stroje pohání. Podle Faigla je důležité, aby se robot dokázal venku pohybovat bez dostupnosti satelitní navigace. To mu může umožnit řada senzorů.
před 5 hhodinami

VideoČeši mění plány na dovolenou. Častěji volí tuzemsko nebo evropské destinace

Obavy o bezpečnost a možné rušení letů mění dovolenkové plány části Čechů. Někteří se rozhodli strávit volno v tuzemsku, jiní dávají přednost bližším evropským destinacím, například Itálii, Chorvatsku, Řecku nebo Španělsku. Větší zájem očekává i Baťův kanál, kde se turistům nově otevírá možnost doplout až do Hodonína. Přestože zdražují pohonné hmoty, ceny lodních lístků ani pronájmů se zatím zvyšovat nemají.
před 6 hhodinami

Šéfové městských policií se bojí odlivu strážníků do jiných sborů. Kvůli platům

Nástupní plat padesát tisíc korun slibuje vláda ve svém programovém prohlášení policistům, celníkům, hasičům, vojákům i příslušníkům vězeňské služby. Šéfové městských policií se ale bojí, že kvůli tomu přijdou o své lidi a budou mít problém s náborem. Peněz jim totiž mohou nabídnout výrazně méně. Svaz obecních a městských policií připravil návrh nového zákona o obecní policii a teď bude čekat na připomínky – třeba ministerstva vnitra. Radnic, které chtějí městskou policii, přitom přibývá.
před 7 hhodinami

Velartovi museli o Černobylu mlčet, doporučovali alespoň sprchu a sušené mléko

Čtrnáct řádků, šedesát šest slov – tolik věnovala československá média oznámení o jaderné katastrofě v Černobylu. Rudé právo vydalo první zmínku o havárii v úterý 29. dubna 1986, až tři dny po incidentu. Už od pondělí se nicméně díky zprávám ze zahraničí mezi lidmi objevovaly informace o uniklé radiaci a nebezpečí. V komplikované situaci byli čeští odborníci – tušili nebezpečí, mluvit o něm ale nesměli.
před 8 hhodinami

Letošní březen a duben byly v Česku nejsušší za více než 60 let

Za letošní březen a duben spadlo dohromady v tuzemsku nejméně srážek za celé sledované období od roku 1961, oznámil v pátek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na síti X. Za oba měsíce napršelo v průměru celkem jen 32 milimetrů vody, tedy 32 litrů na metr čtvereční. Nedostatek vláhy se dle meteorologů projevuje jak ve svrchní vrstvě půdy, tak i na hladinách podzemních vod.
před 17 hhodinami
Načítání...