Heparinový vrah dostal doživotí

Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové odsoudil bývalého zdravotníka Petra Zelenku k doživotnímu trestu vězení. Soud ho shledal vinným ze spáchání sedmi vražd a deseti pokusů o ně v havlíčkobrodské nemocnici. Výjimečný trest si Zelenka odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Rozsudek dal za pravdu státní zástupkyni Lence Faltusové, která ve své závěrečné řeči popsala detailně všech 17 Zelenkových skutků jako plně prokázané a žádala pro něj doživotí. „Jeho jednání ze zvlášť zavrženíhodné pohnutky nelze srovnat s žádnými činy v minulosti,“ prohlásila Faltusová. Zelenkovo jednání bylo podle ní vysoce společensky nebezpečné, protože se svých skutků dopouštěl na nemocných bezbranných lidech, u kterých bezpečně znal jejich zdravotní stav. Zelenka podle ní porušil povinnosti středního zdravotnického pracovníka, který sám od sebe nesmí podávat jakékoliv léky.

Soud měl podle Faltusové k dispozici dostatek důkazů a obžalový prý dobře věděl, co dělá. Účinky heparinu mu byly známé a je příčetný. Faltusová ho označila za morálně zvrhlého člověka.

Advokát Zelenky Jan Herout vyjádřil lítost nad tím, že soud nepovolil komplexní vyšetření psychiatry a ani posudek hematologa, jak žádal. Podle něj je Zelenka nemocný a postižený člověk. Soud vyzval, aby jednání Zelenky překvalifikoval na ublížení na zdraví. Herout také kritizoval poměry na havlíčkobrodském ARO. Podle něj se tam nevedla evidence léků a lékaři náhlá úmrtí nezkoumali. Kdyby prý na oddělení bylo vše v pořádku, došlo by maximálně k jednomu nebo dvěma skutkům. Primář Pavel Longin na dotaz České televize ale toto obvinění důrazně popřel.

Zelenka se pozůstalým, z nichž někteří líčení sledovali, omluvil. „Nevím, co se to se mnou stalo,“ řekl.

Líčení se Zelenkou začalo 21. ledna. Bývalý zdravotník se přiznal, že pěti pacientům opravdu heparin podal, u ostatních se prý už nepamatuje. Lék jim aplikoval proto, aby zažil akci. Pacienti kvůli bezdůvodnému podání heparinu vykrváceli. Zelenka během projednávání obvinil policisty, kteří ho vyšetřovali, že na něj vyvíjeli psychický i fyzický nátlak. Dva vyšetřovatelé byli proto předvoláni, jeho obvinění ale popřeli.

Na podezřelá úmrtí v nemocnici v Havlíčkově Brodě upozornil primář tamního ARO Pavel Longin. Odhalení podávání heparinu podle něj trvalo několik měsíců a nebylo jednoduché. U soudu Longin vypověděl, že Zelenka byl nadprůměrně aktivní a dlouhou dobu bezproblémový zaměstnanec.

Během roku 2006 si primář Longin všiml, že na jeho oddělení dochází k většímu výskytu poruch srážlivosti krve, než je obvyklé. Vždy se však údajně našlo vysvětlení, proč pacient mohl zemřít. Podezření na chybné dávkování heparinu začal mít Longin v srpnu téhož roku. Poté zjistil, že vždy, když k podezřelým úmrtím došlo, měl službu Petr Zelenka. Svá zjištění oznámil vedení nemocnice, které dalo Zelenkovi výpověď a vše oznámilo policii. Zelenku kriminalisté zatkli v prosinci 2006 v jeho novém pracovišti, jihlavské nemocnici.  
 
Podle znalců je jednatřicetiletý Zelenka duševně zdravý a za své činy odpovědný.

UR 7.2.2008
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko má zájem na stabilních vztazích s Čínou, uvedl resort zahraničí po setkání ministrů

Česko má zájem na stabilních vztazích s Čínou, uvedlo na facebooku ministerstvo zahraničích věcí. Stalo se tak po setkání ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) s šéfem čínské diplomacie Wang Iem na okraj Mnichovské bezpečnostní konference. Podle čínské státní televize CGTN Wang po setkání ocenil aktivní závazek Česka zlepšit s Pekingem vzájemné vztahy.
před 1 hhodinou

Juchelka mluví o „porodních bolestech“ superdávky. Dle Jurečky se vědělo, že to nebude jednoduché

Nová superdávka se má místo od května dostat k příjemcům až v srpnu. S návrhem hned v prvním čtení souhlasila sněmovna, předloha jde do Senátu. Podle exministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) všichni věděli, že „najet na superdávku“ nebude jednoduché. Současný šéf resortu Aleš Juchelka (ANO) zmínil, že zatím neví, jak se projeví superdávka na rozpočtu. V debatě v Událostech, komentářích se věnovali také možným změnám v oblasti důchodů. Pořadem provázel Lukáš Dolanský.
před 2 hhodinami

Česko nesmí být černý pasažér, řekl k výdajům na obranu Pavel

Česko nemůže být černým pasažérem při zvyšování výdajů na bezpečnost, protože by ztratilo svou důvěryhodnost, uvedl prezident Petr Pavel na bezpečnostní konferenci v Mnichově. Podle něj nelze očekávat, že se ostatní země uskromní a zaplatí bezpečnost Česka. „Naši partneři velice pozorně sledují, co se u nás děje,“ upozornil Pavel v souvislosti s kroky nové vlády.
před 3 hhodinami

Slučováním soudů stát ušetří až stovky milionů, plánuje Tejc

Slučováním okresních soudů stát ušetří desítky až stovky milionů korun, řekl ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO) v rozhovoru pro Českou televizi. Analýza, která slučované soudy určí, by měla být hotová na jaře. Tejc by byl rád, aby ubylo dvacet až třicet procent z 86 okresních soudů, dodal. Cílem jsou podle něj nejen úspory, ale také lepší zastupitelnost i větší specializace soudů.
před 4 hhodinami

Schillerová bude chtít přesvědčit prezidenta k podpisu rozpočtu

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) je připravena po schválení letošního státního rozpočtu ve sněmovně o něm jednat s prezidentem Petrem Pavlem a ráda by ho přesvědčila, aby ho podepsal, řekla v diskusním pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct. Podle prezidenta se totiž zdá, že návrh rozpočtu je v rozporu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti. Na to upozorňuje i Národní rozpočtová rada, ale Schillerová to odmítá.
před 7 hhodinami

V částech Česka může napadnout až deset centimetrů sněhu, varují meteorologové

Až deset centimetrů sněhu může od sobotního večera do nedělního poledne napadnout na severní a střední Moravě, ve Slezsku a na jihu Čech, uvedli meteorologové. Na severovýchodě může ojediněle přibýt až patnáct centimetrů nového sněhu a hrozí tam i sněhové jazyky, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 10 hhodinami

Hornické stroje opouštějí doly. Část z nich míří do muzeí

Dobývací kombajny, důlní vozíky, důlní vláček nebo buchary. O hornické vybavení, které je stále ještě v podzemí nedávno uzavřeného černouhelného Dolu ČSM na Karvinsku, už mají zájem muzea. České televizi to potvrdilo ostravské industriální muzeum MUSEum+ a ostravský památkový areál Důl Michal. Část zařízení plánuje společnost OKD prodat a část nabídne veřejnosti prostřednictvím svého veřejného prodejního portálu.
před 13 hhodinami

Vztahy v rámci NATO budou definovány jinak, míní Ženíšek

Místopředseda zahraničního výboru sněmovny a TOP 09 Marek Ženíšek odpovídal v Interview ČT24 na otázky zejména ohledně Mnichovské bezpečnostní konference. Hlavním poselstvím konference podle něj bude to, že končí éra bezpečnosti nebo komfortu pro Evropu a ta bude muset výrazně více investovat do své obrany. Spojenectví v rámci NATO budou nově vycházet z toho, jaké má která země kapacity, výkon a ochotu podílet se na společné obraně, míní. S moderátorem Danielem Takáčem hovořil i o stavu české armády, vyhlídkách na konec ruské války proti Ukrajině nebo perspektivě TOP 09 v české politice.
před 13 hhodinami
Načítání...