Havířov má šedesát let. Mohl to být také Gottwaldův Horníkov

Přesně před šedesáti lety získal Havířov městská práva. Stal se nejmladším městem v Československu. Když byla roku 1956 vypsána soutěž o název nového města, mezi návrhy byly Stalin, Gottwaldův Horníkov, Zápotockýgrad nebo Čestprácov. Nakonec zvítězil Havířov, protože pro havíře pracující v okolních dolech komunisté město na zelené louce postavili.

Horníci s rodinami se do Havířova jen hrnuli. Podle plánu jich tam mělo bydlet padesát pět tisíc. „Narodil jsem se ve Vsetíně. Do Havířova jsme se přestěhovali v roce 1956. Otec byl horník v Karviné,“ říká obyvatel města Josef Talaš.

Horníci a jejich rodiny byli z bytů nadšeni

Havířov se mu líbí a líbil se i jeho rodičům, i když tehdy to bylo ještě staveniště plné bláta a stavebního ruchu, a stromy, na které jsou dnes jeho obyvatelé velmi pyšní, ještě nebyly zasazené.

„Když jsem tehdy vystupoval z auta, zarazilo mě všudypřítomné bláto. Asfaltové cesty ještě nebyly hotové. Do školy se chodilo v gumácích nebo galoších. Rodiče ale byli nadšeni. Měli jsme dvoupokojový byt. Bylo tam teplo,“ vzpomíná Talaš.

Reportáž: Šedesátiny nejmladšího města republiky

Podle Josefa Pleskota to měli architekti, kteří město navrhovali, zřejmě dost těžké. „Museli jistě překonávat bariéry ideologického charakteru. Sloužili něčemu, čemu možná nevěřili. Museli se přizpůsobit sjednocenému projektování,“ říká architekt.

Havířovská sorela obstála v čase

Zvolený urbanistický koncept v duchu socialistického realismu, který tehdejší budovatelé uplatnili také například v Ostravě-Porubě, však v čase obstál. Oceňují ho architekti i památkáři. Jádro města, kterému dominuje kilometr a půl dlouhá i velkoryse široká Hlavní třída, je od roku 1992 chráněnou památkovou zónou.

Vedení města, které v současné době tvoří neobvyklá koalice komunistů a hnutí ANO, se k domům ve stylu sorela nechová macešky. Postupně se opravují. „Musím uznat, že se opravy provádí dobře a citlivě,“ chválí rekonstrukce historik architektury Martin Strakoš.

Nejznámější budovou Havířova je však nádražní hala z šedesátých let, kterou mnozí architekti označují za jednu z nejkvalitnějších dochovaných ukázek bruselského stylu. Známá po celé republice je hlavně díky usilovnému boji tamních mladých architektů proti plánu města a Českých drah ji zbourat.

Primátor: Jediné, co nám chybí, jsou pracovní místa

I když ministerstvo kultury nádraží opakovaně odmítlo zařadit mezi chráněné kulturní památky, stále je to významná, i když chátrající brána města. Lidé však z Havířova v posledních letech spíše odjíždějí, hlavně mladí. Ještě na začátku devadesátých let tam žilo devadesát tisíc obyvatel, teď jich je sedmdesát pět tisíc. Populace stárne, z někdejších horníků jsou důchodci. Průměrný věk je čtyřicet tři let.

„Havířov je dobře postavený. Nic nám tady nechybí. Potřebujeme jen zvednout zaměstnanost. A to je i apel na naši vládu,“ říká primátor Havířova z KSČM Daniel Pawlas. Skomírající těžba černého uhlí, kvůli které Havířov vznikl, to už nezachrání.

8 minut
Josef Pleskot: Havířov má budoucnost
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zadrželi muže v kauze výhrůžek školám. Vyvolalo to napětí mezi Českem a Slovenskem

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno. Muž útočil v řadě států Evropy a s největší pravděpodobností byl financovaný z Ruska, uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Tuto skutečnost však slovenská policie zamlčela, což podle Denníku N zaskočilo české kriminalisty, kteří měli na vyšetřování dominantní podíl.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Stát bude nově reprezentovat jednotná vizuální identita

Vláda ve středu schválila novou vizuální identitou státních organizací. Nový jednotný styl má sloučit dosavadní různorodou škálu log a grafik. Podle podkladů pro jednání kabinetu má umožnit také lépe čelit podvodníkům, kteří se vydávají za představitele některé státní organizace, a přinést rovněž úspory oproti dosavadnímu stavu při obměně grafického stylu. Charakteristickým rysem bude bílá silueta českého lva na červeném pozadí. Cena metodiky a návrhu stylu se podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) vešla do tří milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Jihozápad Česka zasáhly bouřky

Jihozápadní částí Česka začaly ve středu večer procházet bouřky. Okolo 21. hodiny Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) registroval nejsilněji bouřkovou aktivitu v Plzeňském kraji. Pro oblast Karlovarského a Plzeňského kraje a pro část Středočeského a Jihočeského kraje platila od 16:00 do 22:00 výstraha.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 4 hhodinami

Nebourejte most na Výtoni, doporučuje Praze UNESCO

Výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) doporučil Praze nebourat železniční most na Výtoni. Varuje také před další výstavbou výškových budov na Pankráci. Vyplývá to z rozhodnutí, které v Paříži výbor přijal na závěr svého 47. zasedání.
před 6 hhodinami

Babišovy výroky o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, řekl Fiala

Výroky předsedy ANO Andreje Babiše o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, rušit ji by byla obrovská chyba, řekl premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na Babišův rozhovor pro agenturu Reuters, ve kterém řekl, že by vláda pod vedením ANO v případě vítězství v podzimních volbách českou muniční iniciativu zrušila. Podobně na Babiše na síti X reagovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Předškolní vzdělávání jako důležitý pilíř. Obce se chystají na novou povinnost

Dětské skupiny a předškolní vzdělávání obecně nejsou jen o „hlídání“ malých dětí, ale také pilíři, na kterých lze stavět po zbytek života, shodují se odborníci. Česko však stále patří k zemím s nejhorší dostupností dětských zařízení. Situaci mají pomoci zlepšit dotace ministerstva práce a sociálních věcí, které nyní putují obcím na zřízení dětských skupin. Obce totiž od roku 2026 čeká nová povinnost – zajistit péči o tříleté děti, pokud je nepřijme mateřská školka.
před 9 hhodinami

Obrana nakoupí balistické přilby a příslušenství za 1,5 miliardy

Ministerstvo obrany nakoupí 14 600 ochranných balistických přileb s příslušenstvím za 1,54 miliardy korun bez DPH. Smlouvu by měl úřad podepsat do konce října letošního roku, dodání přileb očekává do konce října 2026. O zakázce realizované prostřednictvím agentury NATO Support and Procurement Agency (NSPA) ministerstvo informovalo vládu.
před 9 hhodinami
Načítání...