Funkčnost systému ochrany strojů Casa se testuje ve Španělsku

Praha – Španělští i čeští odborníci testují od pondělí funkčnost pasivního systému ochrany letounu Casa C-295M. Zařízení totiž vystřeluje klamné cíle o podobné teplotě, jakou mají proudová letadla, čímž dokáže zmást rakety naváděné teplem. Omnipol, který stroje armádě dodává, má podle smlouvy do konce měsíce předat letadla v plně funkčním stavu. Vojáci doufají v pozitivní závěry zkoušek, pokud by ale systém nevyhověl, tak může ministerstvo v krajním případě odstoupit od části smlouvy.

„Nejzazším prostředkem je odstoupení od té části, kterou nedodali. Ve smlouvě je použito takzvaného dílčího plnění. Tedy, že principiálně se dodají letadla, pak systém ochrany, pak podpora,“ vysvětlil nejmenovaný významný úředník ministerstva. Pravděpodobnější podle něj ale je, že si obrana vyjedná slevu na ceně pozdě dodaného systému ochrany, která je podle původní smlouvy 150 milionů korun. Ministerským úředníkům se nelíbí tříletá servisní smlouva za 700 milionů. 

„Já doufám, že dostaneme dobré zprávy,“ uvedl ředitel sekce rozvoje druhů sil Bohuslav Dvořák. Podle něj se v současné době stále s Omnipolem řeší i otázky některých vad na počítačovém vybavení strojů, které v minulosti působily problémy s navigací. V této otázce však nemá Omnipol termín do konce měsíce.   

Vojáci už přitom opustili myšlenku, že by španělský dopravní letoun operačně nasadili v Afghánistánu ještě v letošním roce. Bez funkčního systému pasivní ochrany by to nebylo možné, dalším důvodem jsou ale podle jejich vyjádření i omezené finanční možnosti resortu. „Já si myslím, že reálné to nasazení v letošním roce není,“ připustil například velitel vzdušných sil Jiří Verner.

Nákup čtyř dopravních letadel za 132 milionů eur (zhruba 3,5 miliardy korun) byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu. Česká republika tehdy podle Evropské komise údajně nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek, když o zakázce rozhodla bez výběrového řízení. Vládu k tomu tehdy zřejmě vedla snaha pomoci prosadit na zahraničních trzích dosud neprodané české bitevníky L-159 z Aera Vodochody; odebrání několika z nich bylo součástí smlouvy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

MotoGP vrcholí, příjezd fanoušků se obešel bez vážnějších komplikací

Fanoušci motorek proudili na hlavní den závodů MotoGP v Brně od časných ranních hodin, chtěli si zabrat nejlepší místa kolem Masarykova okruhu. Jejich příjezd proběhl bez vážnějších problémů. Dopravní situaci podle policie může zkomplikovat až odpolední rozjezd fanoušků.
09:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vrací se tropy, na Moravě vydrží i v pondělí

Teploty na řadě míst republiky v neděli vystoupají přes tropickou třicítku. V pondělí vydrží vedra ve východních Čechách a na Moravě a ve Slezsku, kde mohou meteorologové naměřit až 34 stupňů Celsia. Na západě Čech po přechodu studené fronty ale nejvyšší teploty po víkendu spadnou k 18 stupňům. Pršet má postupně skoro na celém území.
před 4 hhodinami

Před cestou do exotiky se stále více lidí nechává očkovat

Mezi cestovateli roste zájem o vakcíny proti horečce dengue, břišnímu tyfu či hepatitidě A. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a z informací od očkovacích center Fakultních nemocnic Bulovka a Motol.
před 6 hhodinami

Mamograf je terčem dezinformátorů. Odborníci bludy vyvracejí

Klíčovým nástrojem pro včasné odhalení rakoviny prsu je mamografické vyšetření. Přestože je podle odborníků bezpečné, opakovaně se stává terčem dezinformací na internetu. Například ve formě řetězových e-mailů. Odkládání preventivních prohlídek přitom může snížit šance na vyléčení.
před 7 hhodinami

Se zájmem o elektrokola přibývá půjčoven, nabíječek i úrazů

Obliba elektrokol a elektrokoloběžek roste. Lidé si je kupují nebo půjčují stále častěji a se zvýšeným zájmem přibývá i dobíjecích míst. Lepší kapacita baterií pak umožňuje bez nabití urazit až sto kilometrů a omezují se tak případy, kdy si cyklisté kvůli vybité baterii museli zavolat pomoc. Ta však často musí dorazit kvůli tomu, že uživatelé přecení své síly nebo neznají vlastnosti elektrokola a přijdou k úrazu.
před 8 hhodinami

Stát podpoří brigády v zemědělství

Stát chce podpořit pěstitele ovoce a zeleniny. Od příštího roku budou proto sezonní pracovníci odvádět méně na pojistném. To by mělo těmto zaměstnancům navýšit mzdy a pěstitele tak udělat konkurenceschopnějšími především vůči zahraničí. „Je to výrazně méně, než vidíme u kolegů v Polsku, Německu nebo Belgii, ale jsme rádi, že jsme se touto cestou vydali, abychom podmínky srovnali, když jsme na jednotném trhu Evropské unie“ uvedl předseda Ovocnářské unie a viceprezident Agrární komory Martin Ludvík.
před 8 hhodinami

Tuzemské zdravotnictví opět míří do deficitu, politici hledají lepší cestu

Třetí rok po sobě míří tuzemské zdravotnictví do deficitu, péče o pacienty letos vyjde na víc než pět set miliard korun. Zhruba deset miliard pojišťovny pokryjí z rezerv. Kvůli stárnoucí populaci hrozí růst schodku. Pojišťovny se shodují, že je třeba hledat úspory uvnitř systému. Například zamezit opakovaným vyšetřením, s čímž má pomoct systém e-žádanek. Výhledově bude potřeba zajistit i další příjmy. Ministerstvo teď připravuje úhradovou vyhlášku na příští rok.
před 9 hhodinami

Zkušené italské letectvo se ukáže na Dnech NATO v Ostravě

Itálie bude zvláštní partnerskou zemí na Dnech NATO v Ostravě v druhé polovině září. Italské letectvo má asi pět stovek letadel a vrtulníků a podílí se na protivzdušné obraně, kybernetické bezpečnosti a vesmírném programu Severoatlantické aliance. S českými protějšky by se piloti mohli podělit třeba o zkušenosti se stíhačkami F-35.
před 18 hhodinami
Načítání...