Strana práv občanů má dlouhodobě blízko k Hradu. Na jaře dostala sponzorský příspěvek od firmy, která získala zakázku od Správy Pražského hradu. Tři sta tisíc korun přišlo na transparentní účet strany v březnu. Už dříve se objevily informace, že stranu sponzorovala společnost Liglass Trading CZ, za níž se v Kyrgyzstánu přimlouval prezidentův kancléř.
Firma, která dostala zakázku na Hradě, darovala SPO 300 tisíc korun
Firma Avers rekonstruovala restauraci Na Baště přímo v areálu Pražského hradu za zhruba sedm a půl milionu korun od loňského léta. Letos v březnu zaslala třísettisícový dar na transparentní účet Straně práv občanů.
„Obecně problematické na této situaci je to, že není jasná motivace – jestli je to nezištná podpora politické strany, popřípadě jestli se jedná o nějaký poplatek za vstup do klubu privilegovaných,“ hodnotí sponzoring politických stran firmami, které získávají veřejné zakázky, Milan Eibl z Transparency International.
Mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek uvedl, že společnost Avers získala zakázku na základě otevřeného podlimitního řízení. Firma v oboru působí od 90. let, do té doby politické strany nesponzorovala.
„Vždycky je všechno jednou poprvé. Vybrali jsme si SPO, protože je nám sympatická, tak jsme jí ten dar poslali,“ uvedl jednatel Avers Michal Koška s tím, že odmítá, že by dar měl jakoukoliv souvislost s veřejnou zakázkou na Hradě.
„Bylo zjevně chybou, že jsme se vedle nemocnic, handicapovaných sportovců nebo kojeneckého ústavu rozhodli (ovlivněni sympatií příbuzného k SPO) jedinkrát sponzorsky podpořit politickou stranu. Poučení je hořké,“ dodal Koška.
Místopředseda SPO Nejedlý: Naspojujete úplně všechno
Dar přišel Straně práv občanů v době, kdy společnost restauraci opravovala. Ještě letos v lednu a březnu uzavírala firma a Správa Pražského hradu dodatky ke smlouvě. „Důvodem uzavření obou dodatků byla skutečnost, že v průběhu realizace stavby vstoupilo v platnost nařízení, kterým byly stanoveny požadavky na ekodesign výrobků spojených se spotřebou energií. Nařízení bylo přímo účinné pro členské státy EU bez nutnosti implementace do právního řádu. Původní projektová dokumentace, podle které probíhal výběr zhotovitele, byla zpracována v době, kdy toto nařízení ještě neplatilo,“ uvedl Šebek.
Ani Strana práv občanů nevidí na sponzoringu nic neetického. „To asi naspojujete úplně všechno. Tak vás prosím o jedno, spojujte věci, které jsou racionální,“ ohradil se místopředseda Strany práv občanů a poradce prezidenta Martin Nejedlý, který je ve straně zodpovědný za financování.
Zhruba třetina firem sponzorujících politické strany dostává veřejné zakázky
Podle Milana Eibla z Transparency International , která se zabývá transparentním financováním politických stran, se nyní odhaduje, že zhruba třetina firem, které někdy sponzorovaly politické strany, mají zároveň veřejné zakázky. „Firmy riskují pouze diskusi o střetu zájmů. Velmi těžko se dokazuje, že byste měli napojený dar na nějakou přímou protislužbu. Vždy řeknou, že je to účelové očernění. U transparentního financování politických stran je nutné, aby to podezření ze střetu zájmů bylo jasně vyloučeno, a to v současné době v České republice vůbec neplatí jako argument,“ říká Eibl.
V případě Strany práv občanů se nedávno ukázalo, že loni získala dar 200 tisíc od společnosti Liglass Trading CZ. Za tuto společnost se předtím v Kyrgyzstánu přimlouval kancléř prezidenta Vratislav Mynář. „Já jsem skončil jako předseda Strany práv občanů v roce 2013. Od té doby jsem řadovým členem, krajským předsedou, který nemá vůbec ponětí ani nic společného s financováním strany,“ odmítl otázky Mynář.
Také u Liglass Trading CZ šlo o první sponzorský dar Straně práv občanů. „Ten fakt, že prvodárce je hned ‚odměněn' tím, že získá docela prestižní doporučení ze strany státní instituce nebo státního úřadu, tak je o to problematičtější. Trošku to nabízí právě tu argumentaci, že se nejedná jen o to nezjištné,“ říká Eibl.
Liglass Trading ani SPO nevidí mezi darem a přímluvou v Kyrgyzstánu žádnou souvislost.