Energetici postupně obnovují dodávky energie v kalamitních oblastech

Praha - Kalamitní stav, který energetikům způsobila nečekaná sněhová nadílka, už platí jen ve dvou okresech. Nejvíc lidí zůstává bez elektřiny na Liberecku a Jablonecku. Jinde se kalamitu podařilo během víkendu téměř zvládnout. V celém Česku tak chybí proud jen asi pěti stům padesáti domácnostem. Zbytek oprav chce ČEZ dokončit během dneška.

Ještě v neděli platil kalamitní stav v jedenácti okresech. Počasí ale přálo opravám a do večera měla proud většina postižených míst. Usilovnou prací poruchových čet i pracovníků externích firem se další regiony dostaly na běžnou poruchovost. „Ke dvacáté hodině jsme mohli odvolat kalamitní stav v okresech Frýdek-Místek, Vsetín, Rychnov nad Kněžnou a Ústí nad Orlicí,“ komentovala průběh oprav tisková mluvčí ČEZu Eva Nováková.

V pátek bylo přitom bez elektřiny asi 60 tisíc domácností. Hlavně kvůli spadaným stromům a větvím. Ty neděsily jen řidiče a silničáře. Kvůli těžkému sněhu padaly i potom, co přestalo sněžit. A tak technici jedno vedení opravili a mohli se přesunout o pár set metrů dál. Kromě Liberecka a Jablonecka teď už není elektřina jen v některých ulicích zasažených obcí nebo na samotách.

Kalamitní stav platí už jen ve dvou okresech (zdroj: ČT24)

„Situace v distribuční soustavě se už stabilizovala, bez dodávky elektřiny jsou už teď jen desítky míst v jednotlivých regionech,“ dodala Nováková. Teď se čeká na vyčíslení škod. Jen odhady energetiků jsou v desítkách milionů korun.

Vydáno pod