Elektrody pomáhají pacientům mírnit chronickou bolest

7 minut
Události: Elektrody proti bolesti
Zdroj: ČT24

S chronickou bolestí se potýká až polovina populace. Pokud trvá déle než tři měsíce, měli by lidé vyhledat specialistu. Nejzávažnějším případům pomáhá neuromodulační terapie. Funguje na principu elektrických výbojů, které bolest rozruší. S rozvojem technologií se implantáty nejen zmenšují, ty nejnovější dovedou i samy upravovat míru stimulace.

Marika Szabová žila s bolestí nepřetržitě skoro rok a půl po tom, co spadla na náledí. „Já jsem došla nejdál na záchod, jinak opravdu nikam,“ popsala. S implantátem v páteři svou bolest většinu času sama ovládá. Každý měsíc musí v nemocnici zařízení zkalibrovat.

„Chronická bolest může být typicky po nějakém úrazu nebo to může být způsobeno i po akutní bolesti spojené třeba s nějakým operačním zákrokem,“ nastiňuje primář anesteziologického oddělení FN Královské Vinohrady Michael Stern.

To je i případ šestatřicetiletého Pavla Průši. Bývalý řidič kamionu šel na banální zákrok v oblasti kostrče. Ten se pokazil a o kostrč přišel. Teď nevydrží sedět ani pár minut. „Já jsem v podstatě bolestí i omdléval. Byl jsem v podstatě čtyři roky ‚ležák‘,“ přiblížil.

Náročnější část zákroku, kdy mu lékaři zavedli dvě elektrody přes páteřní kanál, podstoupil před týdnem. Teď pacientovi do podkoží vloží ještě takzvaný generátor. „Je to poměrně úzká záležitost. A samotný generátor je po spojení s elektrodou určitým mozkem metody,“ vysvětlil vedoucí lékař Centra léčby bolesti a Neuromodulačního centra FN Královské Vinohrady Šimon Kozák.

Nová technologie

Generátor s novou technologií by měl padesátkrát za sekundu navíc sám vyhodnocovat, kdy a jak silný elektrický výboj pacient k přebití bolesti potřebuje.

„Pět z deseti lidí má chronické bolesti určitého druhu. (...) Odhadem zhruba každý desátý pacient, který přijde do ambulance léčby bolesti, je eventuálně vhodným kandidátem k neuromodulační terapii,“ řekl Kozák.

Zatímco Szabová doufá, že se díky ní bude moct vrátit brzy do práce, Průša nejvíc vyhlíží to, že se opět zvládne věnovat dceři.

Nejčastěji lidi bolí záda

Jednou z nejčastějších bolestí, kterou lidé řeší, je bolest zad. Podle lékařů navíc přibývá mladých pacientů s těmito potížemi. Mezi hlavní příčiny patří nedostatek pohybu a špatné držení těla, například při sezení u monitoru.

„Monitor by měl mít člověk před sebou tak, aby mohl sedět a dívat se přímo do něj. Důležité je sedět s rovnými zády. Pokud máte dobré opěradlo, dobrou židli, tak se můžete i opřít. Je dobré mít područky,“ popsal lékař Centra pro léčbu bolesti KARIM 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Michal Matias. Vhodné je se také jednou za patnáct až třicet minut na pár vteřin postavit a trochu protáhnout. A po několika hodinách práce se pak chvíli projít.

Složitější je situace u lidí, kteří mají fyzicky náročné zaměstnání. Jako třeba kameramani. „Klíčové je prostě kompenzovat – v mimopracovním čase pravidelné cvičení, pestrá pravidelná aktivita, posilovat střed těla, tak aby kompenzoval ten nepřirozený náklon, který má s tou kamerou,“ poznamenal Matias.

Dostatek pohybu je nejlepší prevencí bolesti zad obecně. Když už se dostaví, doporučují lékaři na pár týdnů zvolnit. Pokud to nepomůže, měl by se pacient obrátit na fyzioterapeuta. „Měkké techniky v rámci rehabilitačního lékařství mají za úkol pacienta připravit na to, aby s tím mohl začít něco dělat vlastními silami, tedy tím pravidelným cvičením,“ přiblížil Matias.

V případě závažných obtíží může fyzioterapeut nebo praktik poslat pacienta k odborníkovi. Specializovaná centra pro léčbu bolesti jsou ve většině velkých nemocnic.

Nejčastěji se pro hodnocení bolesti používá škála od nuly do deseti. Tedy od žádné bolesti až po tu nejvyšší, jakou si pacient dokáže představit. Tam se řadí především akutní úrazy a poranění, potom bolesti zubů a zad. Hodnocení bolesti pacienty je ale velmi individuální a její vnímání se může na základě jeho předchozích zkušeností lišit.

Různé typy bolesti

Pro lékaře je také důležité vědět, jaký typ bolesti pacient prožívá, jak moc ho ovlivňuje v denních činnostech a kde v těle se nachází. Podle toho pak může poznat, zda se jedná například o bolest nervů, nebo vnitřních orgánů.

„Nás zajímá, jestli je bolest ostrá, tupá, vystřelující, bodavá, kousavá, škubavá, svíravá, hlodavá, to jsou všechno charakteristiky bolesti a podle toho my už jsme schopní z tohoto vstupního vyšetření říct, o jakou bolest se nejpravděpodobněji jedná,“ vysvětlila vedoucí lékařka Centra pro léčbu bolesti 1. LF UK a VFN Praha Jitka Fricová.

U dětí jde obvykle o akutní bolest spojenou s úrazy, zraněními nebo infekcemi. Pokud je dlouhodobá, jde většinou o bolest hlavy, zad nebo břicha. Chronická bolest je častější u dospělých, týkat se může až čtyřiceti procent lidí. Nejčastěji při tom jde o bolest dolní části zad a hlavy. Senioři pak kvůli opotřebení nejvíce trpí bolestí zad a kloubů, především kolen a kyčlí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 26 mminutami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 56 mminutami

Návrh počítá s omezením vzniku nových lékáren tam, kde už jsou

Poslanci se zabývají návrhem, který reguluje vznik lékáren v místech, kde už fungují jiné. Podle České lékárnické komory by to mohlo zastavit odchod lékárníků z menších obcí do větších měst. Lékárenské řetězce ale mají k novince výhrady.
před 3 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 11 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 12 hhodinami

Před pár lety čtyři výjezdy, loni 125. Požárů elektrokol a koloběžek skokově přibylo

Přibývá požárů elektrických kol a koloběžek. Zatímco před šesti lety vyjeli hasiči ročně ke čtyřem takovým případům, loni už jich bylo 125. Právě elektrokoloběžka byla podle vyšetřovatelů zřejmě příčinou i středečního požáru v panelovém domě v Ostravě. Zranilo se při něm 39 lidí. Největší riziko podle odborníků hrozí při nabíjení.
před 12 hhodinami

Modelu Kantaru pro ČT dominuje ANO, SPD díky memorandu posílilo

Podle dubnového volebního modelu agentury Kantar CZ by první místo obhájilo hnutí ANO se ziskem 35 procent hlasů. Druhá by skončila koalice SPOLU s 19,5 procenta hlasů, následuje STAN s 12,5 procenta. Čtvrté by se umístilo SPD s deseti procenty hlasů. Do sněmovny by se dostali i Piráti s 6,5 procenta hlasů a Motoristé se šesti procenty. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 13 hhodinami

O historii, zdravotnictví či Ukrajině diskutovali hosté Politického spektra

O oslavách 80. výročí konce druhé světové války, obnově okresů, stavu zdravotnictví v příhraničí a nerostné dohodě mezi Ukrajinou a USA diskutovali hosté Politického spektra s moderátorem Bohumilem Klepetkem. Diskuse se zúčastnil předseda strany Moravané Ctirad Musil, předseda politického hnutí Senioři sobě Jaroslav Pollák a předseda strany Koruna Česká Vojtěch Círus.
před 18 hhodinami
Načítání...