Drahomíra Dražská: Strůjkyně zprávy o mrtvém Šmídovi promluvila

Praha - „Během brutálního zásahu policejních složek na Národní třídě 17. listopadu 1989 zemřel student matematicko-fyzikální fakulty Martin Šmíd.“ Tuto fámu předal rozhlasové stanici Svobodná Evropa představitel nezávislé agentury VIA Petr Uhl podle výpovědi údajné svědkyně Drahomíry Dražské. Informace o mrtvém studentovi se záhy ukázala jako nepravdivá, nicméně pravděpodobně pomohla uspíšit pád komunistů v Československu. Po dvaceti letech mlčení se Drahomíra Dražská rozhodla promluvit. „Když se říká, že sametová revoluce to tady obrátila a že všechno bylo bez boje, ale ona to tady obrátila i lež, tak nevím, jestli to je zrovna správně,“ tvrdí dnes dvaačtyřicetiletá žena.

Dražská se prý rozhodla promluvit po zhlédnutí upoutávky na úterní pořad České televize Albertov 16:00, který připomínal výročí 17. listopadu 1989. Jak se dnes staví ke lži, která dopomohla k rychlejšímu pádu komunismu? „No, víte, na jednu stranu toho lituji, protože mi to na dvacet let zkomplikovalo život. Na druhou stranu si říkám - možná se tady díky tomu něco změnilo,“ říká v Lidových novinách Dražská.

Lež o mrtvém studentovi si vymyslela po brutálním zásahu na Národní třídě, který ji rozlítil. Sama totiž byla zraněná. „Mluvit o tom, že tam někoho zmlátili, mě napadlo v nemocnici, když jsem tam viděla ty lidi, co čekali na ošetření. V tom momentě mě napadlo: No jo, tahle holčina, ta to roznese po všech svejch známejch a kamarádkách,“ mluví Dražská o disidentce Miroslavě Litomiské, které fámu sdělila, a ta se následně dostala až k disidentovi Petru Uhlovi, od něj se zpráva dostala k zahraničním zpravodajským agenturám. Na jméno Šmíd prý přišla zcela náhodou. „Proč Šmíd? Prostě proto, že to bylo první, co mě napadlo jiného než Novák,“ vysvětluje žena s drogovou minulostí.

4 minuty
Exkluzivní rozhovor s Drahomírou Dražskou
Zdroj: ČT24

Uhl zprávu dementoval, ale už bylo pozdě

Později se ukázalo, že zpráva o mrtvole na Národní třídě byla pouhou fámou. Dražská totiž postupně přicházela s celou řadou nových verzí a stala se nedůvěryhodnou osobou. Oba studenti matematicko-fyzikální fakulty v Praze, kteří nesli jméno Martin Šmíd, navíc byli naživu. Přestože Uhl zprávu brzy dementoval, i tak stačila obletět svět.

I když Dražská říká, že fámu o Šmídovi vymyslela sama, Ludvík Zifčák, jenž sehrál roli mrtvoly, tvrdí opak. Dražská podle něj patřila do skupiny, která „mrtvého studenta“ dostala na starost. „Měli jsme zajistit, aby bylo vidět, že tam někdo leží, a aby kolem byli důvěryhodní svědci. Nejméně čtyři lidé tam skutečně stáli, viděli přijíždět vojenskou sanitku, viděli vlajku. Úkol jsme splnili,“ řekl bývalý agent StB časopisu Týden s tím, že fáma nemohla být ponechána náhodě. „Kromě Dražské jsme měli i další spojení, jak zprávu dostat ven,“ dodal Zifčák.

Lída Rakušanová, novinářka: „Bylo to hodně zásadní, protože když se ta zpráva rozšířila, teprve ta vyhnala lidi do ulic, protože si řekli: “Tak teď už nám mlátěj a zabíjej naše děti, tak to už snad opravdu nemůžeme dopustit."

Tomáš Bursík, historik: „Myslím, že zpráva o smrti studenta skutečně odpor proti režimu zradikalizovala.“


Zifčáka jsem vůbec neznala, tvrdí Dražská

Dražská s tím však nesouhlasí. „Zifčáka jsem neznala. Toto jméno jsem poprvé uslyšela v momentě, kdy mě v 90. roce vyslýchala vojenská prokuratura. Tak jako jsem si vymyslela smrt Martina Šmída, on si vymyslel, že jsem s ním spolupracovala a on mě řídil,“ řekla v České televizi.

StB měla tehdy podle Zifčáka jediný cíl – změnu ve vedení KSČ. „V žádném případě nám nešlo o změnu režimu. Měly se pouze vyměnit kádry. Raději bych se jako voják zastřelil, kdybych měl od velitelů náznaky, že ta akce směřuje ke svržení režimu. To si v StB nikdo, s kým jsem přišel do styku, nepřál,“ zakončil.

Lidé, kteří se kauzou fámy o mrtvém studentovi zabývali, pokládají nejnovější vysvětlení Dražské za věrohodné. Podle Uhla i diplomata a někdejšího člena parlamentní vyšetřovací komise Václava Bartušky je ale důvěryhodnost Dražské obecně velmi problematická. „Myslím, že tentokrát říká pravdu, ale bude mít problém, aby jí to ještě vůbec někdo věřil,“ poznamenal Bartuška s tím, že osobně od ní slyšel už tři různé verze celého příběhu. Uhl vyjádřil přesvědčení, že Dražská nebyla součástí spiknutí StB. Přesto se ale podle něj nedá vyloučit, že ji někdo k šíření dezinformace navedl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 2 hhodinami

Utíkali tak rychle, že Bulhaři nestihli vydat zatykač. Vrahy dopadli v Čechách

Čeští detektivové dopadli ve Středočeském kraji dva vrahy z Bulharska. Díky rychlé mezinárodní spolupráci se muži nestihli přesunout dál a jeden z nich už je zpátky v zemi původu. Ročně bývá v tuzemsku dopadeno přes dvě stě kriminálníků ze zahraničí.
před 3 hhodinami

Vláda omezí počet zákonů poslaných do sněmovny

Vláda výrazně omezí počet zákonů, které pošle do dolní parlamentní komory. Před středečním výjezdním zasedáním kabinetu v Kutné Hoře to uvedlo hned několik ministrů. Do konce volebního období zbývá zhruba čtyři a půl měsíce. Poslanci navíc chtějí standardní projednávání zákonů ukončit dřív – v červnu. Výjimku budou mít buď urgentní normy reagující na konkrétní situace, nebo naopak technické novely, na kterých se vláda dohodne s opozicí.
před 10 hhodinami

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 13 hhodinami

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 15 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...