Dobeš zrušil zakázku pro právníky za 99 milionů

Praha - Ministr školství Josef Dobeš (VV) zrušil tendr na právní služby za 99 milionů korun. S odkazem na dva nejmenované zdroje to dnes uvedl server Česká pozice. Zakázka na kontrolu a administraci evropských projektů sklidila kvůli vysoké ceně vlnu kritiky. Kvůli chybám hrozí ministerstvu pozastavení čerpání v programu EU s rozpočtem 53 miliard korun.

Dobeš po kritice tendru minulý týden uvedl, že zakázka bude možná zrušena. Prý proto, že se změnily potřeby úřadu. Namísto jedné obří zakázky by se prý nyní ministerstvu hodilo spíš více malých. Úřad má přitom samostatné právní oddělení.

Ministerstvu kvůli chybám v čerpání hrozí pozastavení dotací z EU. Dobeš slíbil počátkem ledna nápravu do tří měsíců. Už dříve řekl, že kdyby ministerstvo peníze z fondů EU nevyčerpalo, rezignuje.

Veřejná zákázka na právní služby byla předražená

Cena zakázky byla kritizovaná jako přemrštěná, za hodinu právních služeb by prý v soutěži získali cenu 590 až 2500 korun. Dobeš to před týdnem odmítl, z 99 milionů prý mělo šest milionů jít na administraci, organizaci a právní korekturu. Hodnota druhé části měla být 70 milionů Kč za 33 000 hodin kontrol výběrových řízení.

„Poslední část je zaměřena na právní služby souvisejících s realizací operačních programů, přičemž na tyto služby vychází předpokládaná hodnota 23 milionů Kč. V této části půjde o rozsah 10 800 hodin právních služeb,“ uvedlo tehdy ministerstvo.

Vydáno pod