Do babyboxu v Liberci odložil někdo holčičku

Liberec - Do babyboxu liberecké nemocnice odložil někdo v neděli v podvečer novorozenou holčičku. Zdravé děvčátko měří 49 centimetrů a váží 3040 gramů, od ošetřujícího personálu dostalo jméno Andrea Neděle. Dítě se podle lékařů narodilo někdy v neděli dopoledne. O jeho dalším osudu rozhodne v nejbližších dnech oddělení sociálně-právní ochrany dětí na Magistrátu města Liberec.

Je to poprvé, co někdo liberecký babybox využil. Schránka je v provozu od 27. června 2008, kdy byla zřízena jako desátá v zemi. Malá Andrea Neděle je pětadvacátým novorozencem v Česku, kterého odložili do babyboxu.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace, ale současně s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál novorozeneckého oddělení. Jedna schránka přijde na 250.000 korun a pořídilo ji díky finančním darům občanské sdružení Babybox pro odložené děti - Statim. Provoz zařízení hradí liberecká nemocnice.

První schránka byla instalována v roce 2005 v Praze a v současné době jich už po celé zemi funguje 28. Babyboxy jsou vždy instalovány v klidných místech u nemocnic, která zaručují zachování anonymity. V Liberci je schránka u oddělení Péče o matku a dítě. Odložení dítěte do babyboxu je legální a rodičce za to nehrozí žádný trest.

Vydáno pod