Dcera Jany Nagyové si stěžuje u senátorů, ti stížnost prověří

Praha - Senátní podvýbor pro lidská práva se bude zabývat stížností dcery Jany Nagyové na zacházení vyšetřovatelů s její matkou v cele předběžného zadržení. Dcera Nikola se obrátila dopisem na předsedu podvýboru Jiřího Čunka (KDU-ČSL), ten České televizi potvrdil, že předmět stížnosti prověří. Podle slov dcery Nikoly jde o „útok proti právům lidské důstojnosti“ její matky. Státní orgány ji prý chtějí ponížit a potupit ve snaze dosáhnout jejího žádoucího chování a výpovědi.

K návštěvě Jany Nagyové musí svolit státní zástupce. Čunek už požádal olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana, aby mohl spolu s dalším členem Janu Nagyovou navštívit ve vazbě a informace si u ní ověřit. „Tam budeme verifikovat, zda stížnost dcery paní Nagyové je pravdivá, zda to, co píše, není jinak,“ řekl pro ČT senátor.

Poté se podle slov Jiřího Čunka sejde podvýbor a rozhodne, zda inspekci dá podnět k přezkoumání, nebo přikročí k jinému úkonu. „Jestliže by to měla být pravda, a v tuto chvíli to nevíme, že se děje porušování práv zadržených osob, pak se ptám, co se asi děje s lidmi, kteří nejsou veřejně známí…,“ dodal Čunek. Stížností prý dostávají senátoři celou řadu. Z hlediska Senátu nemá podvýbor prakticky žádnou pravomoc, co ale podle Čunka může přinést případnou změnu, je upoutání pozornosti dalších zákonodárců.

Advokát Jany Nagyové Eduard Bruna uvedl, že informace o tom, že by byl zásah policie nestandardní, nemá. Klientka s ním prý tyto věci nekonzultovala.

Části dopisu Nikoly Nagyové pro senátní podvýbor pro lidská práva:

"Celé zacházení s mojí matkou bylo neadekvátní, arogantní uplatnění moci s cílem ji ponížit, zlomit a připravit o lidskou důstojnost…  Domovní prohlídku v bytě mé matky, který má rozlohu 70 m2, provádělo 15 policistů, tedy s hustotou 1 policista na cca 4,5 m2 podlahové plochy. Během prohlídky policisté běžně šlapali v botách po ustlané posteli mé mladší sestry a pronášeli závistivé poznámky komentující majetek a vybavení bytu mé matky. Opět tedy naprostá demonstrace moci… Moji matku zadrželi ve středu 12. června 2013 ve 22.30 hod. a až do pátku 14. června 2013 ji nenechali ani umýt či si vyčistit zuby. Spala v cele předběžného zadržení bez elementární hygieny pod smradlavou dekou a pouze několik hodin. Pouze v pátek ve 3 hod. jí umožnili osprchovat a vzít si oblečení… Od středy 12. června 2013 22.30 hod., kdy byla zadržena, nemohla spát až do pátku 14. června 2013 5.00 hod., což nebylo možné z důvodu domovní prohlídky a převozů ze strany Policie ČR. Již v pátek 14. června 2013 v 9.00 hod. byl požadován výslech. Po méně než 3 hodinách spánku za období od rána ve středu do rána pátek. Tři hodiny umožněného spánku za 48 hodin! Evidentní psychologický teror!

 V pátek 14. června 2013 byla přesunuta do policejní cely v Ostravě, v sobotu 15. června na ni byla uvalena vazba. Od toho okamžiku měla také nárok na své oblečení a hygienické potřeby. Přesto až do pondělí 17. června 2013 večerních hodin byla nucena být stále v šatech a prádle, ve kterých byla zadržena od pátku předchozího týdne, bez kartáčku na zuby a bez hřebenu.

Zcela zjevně se jednalo o vědomé kroky Policie ČR, které měly mou matku ponížit, potupit a zadupat její důstojnost, aby se zlomila a vyhověla policistům a státním zástupcům.

Jedná se o jasný útok proti právům a lidské důstojnosti mé matky. Orgány státu postupují nepřiměřeně, s cílem moji matku ponížit a potupit, a dosáhnout tak jejího žádoucího chování a výpovědi."

(zdroj: Týden.cz)

Výslechy v kauze pokračují, advokáti postup považují za nezákonný

V kauze uplácení trojice exposlanců ODS pokračují výslechy. Advokáti obviněných ale namítají, že takový postup policie a žalobců je nezákonný. Už ve středu vznesl námitku právník Lukáš Trojan, který v případu zastupuje bývalého poslance Marka Šnajdra. Vadí mu, že policie stále vnímá jeho klienta Šnajdra jako obviněného, ačkoliv Nejvyšší soud stanovil, že on i ostatní exposlanci jsou vyňati z trestního řízení. Trojanův protest posoudí Nejvyšší státní zastupitelství. Dnes dopoledne chtěli policisté vyslechnout například obviněného Romana Bočka, ten však vypovídat odmítl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ANO vyzývá Suchánka k rezignaci. Podle Richterové má přijmout odpovědnost celé hnutí

Sněmovna zpřísní kontroly a do budoucna může omezit i okruh lidí, kteří do ní mají přístup, aniž by procházeli bezpečnostním rámem. Dolní komora tak reaguje na incident se zbraní, kterou tam v úterý přinesl poradce poslankyně ANO Heleny Válkové a zastupitel Prahy 7 Martin Suchánek – a zapomněl ji na jedné z toalet. První místopředseda hnutí Karel Havlíček uvedl, že pokud Suchánek nerezignuje, bude z ANO vyloučen.
před 3 hhodinami

Růst tržeb obchodníků meziročně zpomalil

Maloobchodní tržby v Česku bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v lednu zpomalily meziroční růst na 2,8 procenta po prosincovém revidovaném růstu o 6,4 procenta, oznámil ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ). V lednu k růstu tržeb podle statistiků nejvíce přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. V porovnání s loňským prosincem se tržby v maloobchodě o půl procenta snížily.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Od vykonstruovaného procesu s hokejisty uběhlo 75 let

Nejdříve je komunisté oslavovali jako mistry světa, poté je poslali do uranových dolů. Před 75 lety začalo zatýkání jedenácti československých hokejových reprezentantů. Ve vykonstruovaném procesu byli odsouzeni za velezradu a špionáž.
před 4 hhodinami

Zástupci koalice a Pirátů se shodli na posilování evropského pilíře NATO

Účastníci čtvrteční schůzky o obranyschopnosti a bezpečnosti, kterou svolal premiér Petr Fiala (ODS), se shodli na tom, že stojí nadále o spojenectví s USA. Zároveň chtějí posilovat evropský pilíř NATO. Vyzdvihli i potřebu silné, dobře vybavené armády a postupného navyšování výdajů na obranu tak, aby nejpozději v roce 2030 dosáhly minimálně tří procent HDP. Zkritizovali také neúčast opoziční ANO a SPD na setkání, označili ji za nezodpovědnou. Z opozice dorazili pouze zástupci Pirátů.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Sněmovna podpořila spoření na penzi u části náročných profesí

Sněmovna ve čtvrtek v úvodním kole podpořila předlohu, podle níž by zaměstnavatelé museli přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Opoziční hnutí ANO a SPD hned v úvodu jednání zablokovala rychlé schválení tohoto bodu. Vládní tábor patrně nechá zkrátit lhůty pro projednání předlohy ve výborech. Poslanci dále například podpořili novelu, podle níž by Česká pošta i jiný držitel poštovní licence mohli získat od státu za základní služby až dvě miliardy korun, tedy o půl miliardy více než dosud.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Pohonné hmoty zlevnily o desítky haléřů

Pohonné hmoty třetí týden v řadě zlevnily, tempo poklesu cen zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic prodává v průměru za 35,42 koruny, před týdnem byl o 80 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 65 haléřů, za litr řidiči dají průměrně 34,88 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS. Benzin byl naposledy levnější loni v říjnu, nafta na začátku letošního roku.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ústavní soud zamítl Babišovu stížnost kvůli omluvě Kalouskovi

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost předsedy ANO a někdejšího premiéra Andreje Babiše proti rozsudku Nejvyššího soudu (NS), na jehož základě se musel omluvit bývalému politikovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. Důvodem byl Babišův výrok, že Kalousek ještě jako ministerský náměstek rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“. Z nálezu plyne, že i pro politiky ve sněmovně platí určité limity svobody projevu. Vyhlášení nálezu se nikdo z aktérů sporu neúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Podpis smluv na jaderné bloky v Dukovanech se asi zpozdí, řekl Beneš

Podpis finálních smluv o výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech mezi společnostmi ČEZ a KHNP se oproti původním plánům zřejmě zpozdí, řekl generální ředitel ČEZu Daniel Beneš. Důvodem je dle něj čekání na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kromě toho zbývá také vyřešit zapojení českého průmyslu do projektu. Dohody měly být původně uzavřeny do konce března.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...