Databáze dopravních nehod je v provozu

Praha - Česká kancelář pojistitelů uvedla do provozu databázi, která by měla obsahovat informace o všech automobilových nehodách. Několik let ji připravovala ve spolupráci s pojišťovnami. Kancelář uvádí, že zřízení databáze je součástí realizace zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, nikoli pouhá iniciativa pojišťoven.

Databáze byla zřízena hlavně proto, aby zabránila snahám některých řidičů vyhnout se takzvaným malusům, zvýšení pojistného pro řidiče, kteří způsobí nehodu. Mluvčí České pojišťovny Václav Bálek uvádí, že nebylo dříve možné nijak zjistit, zda nově příchozí klient v minulosti boural, či ne. Podle Václava Bálka bude nová databáze více motivovat řidiče k bezpečné jízdě. Teď bude pro řidiče těžké své předešlé chyby zatajit.

I tak by se mohlo stát, že se nepoctiví řidiči budou snažit placení malusů vyhnout. Někteří odborníci míní, že řidiči se po nehodě budou snažit přepsat pojistku na člena rodiny. „V reálném čase jde o tak velkou časovou a finanční investici, že se k ní bude těžko někdo odhodlávat,“ zpochybňuje však tuto možnost Václav Bálek.

Pojišťovnám se podařilo během pilotního provozu dodat do databáze Kanceláře přes 96 procent všech historických dat od 1. ledna 2000, kdy byl v Česku spuštěn nový systém povinného ručení. Klientům se usnadní administrativa s novým pojištěním, nebudou potřebovat písemné potvrzení o předchozích pojistkách. Pojišťovny budou moci využívat tyto informace bez jakékoliv spolupráce s klientem.

ČKP neřeší pravidla bonusu či malusu a neurčuje jejich podmínky. Každá pojišťovna si bude sama určovat, jestli zvýhodní řidiče, kteří nezpůsobili nehodu u své předešlé pojišťovny. U některých dopravních pojišťoven by tak řidiči mohli získat bonus už při uzavření smlouvy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoJakou roli při hašení v Českém Švýcarsku sehrály vrtulníky, rozebrala Zóna ČT24

Když 2. května vznikl v Českém Švýcarsku mezi Rynarticemi a Dolní Chřibskou lesní požár, hasiči velmi rychle vyhlásili zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. Okamžitě žádali o leteckou pomoc nejen policii, ale i armádu. Také to byl rozdíl oproti požáru v roce 2022. Novému, odlišnému přístupu se věnovala Zóna ČT24 ve velké reportáži. Ptala se i pilotů a palubního personálu policie a armády, jaké poučení si vzali z obřího požáru ve Hřensku. Zjišťovala také, kdy se do podobných hašení zapojí objednané velkokapacitní vrtulníky Black Hawk a hlavně specializované stroje Firehawk. Pořad rovněž nabídl zatím nezveřejněné záznamy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

VideoBohaté ložisko českého granátu umožňuje prodloužit těžbu v Podkrkonoší

Družstvo Granát Turnov bude těžit v Dolní Olešnici v Podkrkonoší o pět let déle, než se plánovalo. Tamní ložisko je nečekaně bohaté. Šperkařům sice uškodil covid i úbytek zákazníků z Ruska, zájem o klenoty osázené českými granáty se ale ukázal jako trvalý. Kámen barvy holubičí krve má ideální vlastnosti pro broušení. „Ve světě se nacházejí obdobné pyropy, ale ne v takovém množství a ne takové kvalitě, jako jsou zrovna tady,“ řekl geolog Jiří Morysek. Těžba nesmí být příliš hlučná, prašná a nemůže ani snížit hladinu spodní vody. Dolní Olešnici do rozpočtu přináší ročně stovky tisíc korun.
před 7 hhodinami

VideoHistorik Snyder se v Lucerně zamýšlel nad demokracií a autoritářstvím

Americký historik Timothy Snyder v rámci festivalu Svět knihy hovořil v pražské Lucerně. Zamýšlel se nad vztahem mezi Evropou, Amerikou a Ukrajinou a reflektoval současné dění z perspektivy křehké rovnováhy mezi demokracií a autoritářstvím.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Policie zadržela muže, který se v Chomutově pohyboval s dlouhou zbraní

Policie zadržela člověka, který se vpodvečer pohyboval v centru Chomutova s dlouhou zbraní. Později se uchýlil do budovy v Riegerově ulici, ze které byl podle hasičů cítit plyn. Mluvčí policie Veronika Hyšplerová řekla, že veřejnosti nehrozí žádné nebezpečí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Schillerová ujišťuje, že schodek v příštím roce nepřekročí tři procenta HDP

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odmítá odhad České národní banky, podle kterého schodek veřejných financí překoná příští rok tři procenta hrubého domácího produktu (HDP). Národní rozpočtová rada pro ČT spočítala, že by tři procenta znamenala deficit 356 miliard korun. Ministryně ujišťuje, že prolomení tříprocentní hranice vláda nedopustí.
před 9 hhodinami

VideoPolitické spektrum: Balbínova poetická strana, Hnutí Kruh, Rebelové

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 16. května přijali Jiří Hrdina (Balbínova poetická strana), Marta Martinová (Hnutí Kruh) a Miloslav Zientek (Rebelové). Debatu moderovala Štěpánka Martanová.
před 13 hhodinami

Stroje Gripen, Venom i španělský Tiger mohli vidět návštěvníci v Náměšti

Sobotní den otevřených dveří letiště v Náměšti nad Oslavou začal přeletem dvojice stíhaček JAS-39 Gripen. Po nich se do vzduchu dostaly i vrtulníky Mi-171Š, Venom a Viper. Návštěvníci mohli vidět i vrtulník Tiger. V Česku dosud tento stroj španělské armády nevystupoval, řekl velitel 22. základny vrtulníkového letectva Petr Slíva, který sobotní akci pořádanou po dvou letech zahájil v 11 hodin.
před 13 hhodinami

Klempíř počítá s prosazením zákona o veřejnoprávních médiích

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) počítá s prosazením zákona o médiích veřejné služby se změnou jejich financování. V zavedení normy do praxe bude podle něj vládní koalice „obrovsky rychlá“. Klempíř to řekl v debatě televize Nova Za pět minut dvanáct. Podle exministra kultury a poslance Martina Baxy (ODS) je navržená norma paskvil a opozice bude jejímu přijetí vehementně bránit. K návrhu se sešlo na tři stovky připomínek, ministerstva předloze vytkla nejasnosti či legislativní chyby.
před 14 hhodinami
Načítání...