ČSSD vyvolá kvůli amnestii hlasování o nedůvěře vládě

Praha - Opoziční sociální demokracie vyvolá kvůli amnestii prezidenta Václava Klause schválené premiérem Petrem Nečasem (ODS) hlasování o nedůvěře vládě. Oznámil to předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Strana s rozsahem amnestie nesouhlasí, Sobotka ji označil za nespravedlivou a pobuřující. Existuje podle něj navíc vážné podezření, že měla zamaskovat milost pro skupinu vybraných tunelářů.

„Sociální demokracie pokládá za nepochopitelné, že předseda vlády Petr Nečas tuto prezidentskou amnestii odsouhlasil. Vláda zde má nedílnou spoluodpovědnost, bez souhlasu premiéra by amnestie nikdy nemohla být v této podobě realizována,“ zdůraznil Sobotka na stranickém brífinku s tím, že Nečas by měl za svůj krok nést politickou odpovědnost. Jelikož nejde hlasovat o vyjádření nedůvěry premiérovi, bude ČSSD směřovat hlasování o nedůvěře vůči celé vládě. 

Bohuslav Sobotka: „My jako opozice s amnestií nesouhlasíme a máme v tuto chvíli jedinou možnost, jak na ni v rámci našeho ústavního systému reagovat. Odpovědnost můžeme vyvodit vůči vládě a na půdě Poslanecké sněmovny. Sociální demokracie proto v nejbližších dnech vyvolá hlasování o vyjádření nedůvěry vládě Petra Nečase.“

Sobotka reagoval i na postoj TOP 09, která s amnestií rovněž nesouhlasí. Strana má podle něj jednoduchou možnost: „Buď z vlády odejít, nebo společně se sociální demokracií hlasovat pro vyjádření nedůvěry.“ Poslanci TOP 09 ale podle předsedy jejich klubu Petra Gazdíka návrh na vyslovení nedůvěry nepodpoří. „Já se domnívám, že pokud by to šlo, tak by se ČSSD měla spíš snažit vyvolat hlasování o nedůvěře prezidentovi, a nikoli vládě,“ uvedl s tím, že amnestie by se neměla řešit „estrádou ČSSD před kamerami“. Záležitost by měl probrat sněmovní ústavně-právní výbor.

Amnestie je podle Sobotky nespravedlivá a občany jen dále znechutí: „Pokládáme za zcela nepřijatelné, aby se týkala závažné hospodářské trestné činnosti… Ve všech těchto případech je vysoká pravděpodobnost, že amnestie umožní, aby velcí podvodníci a tuneláři unikli bez jakéhokoliv trestu.“ Řada soudců, státních zástupců a policistů tak podle Sobotky ztratí motivaci, aby se zabývali závažnou trestnou činností.

Sobotka: Amnestie mohla maskovat milost pro vybrané tuneláře

Předseda sociální demokracie navíc prohlásil, že existuje vážné podezření, že celá amnestie byla předem připravena: „Tak, aby propuštění těch, kteří se dopouštěli bagatelní trestné činnosti, zamaskovalo milost pro omezenou skupinu vybraných tunelářů… Premiér a prezident se snaží udělat jakousi tlustou čáru za tím, co se tady odehrávalo v 90. letech.“   

V minulosti premiéři amnestie vždy podepsali, žádný se vůli prezidenta nevzepřel. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc v Událostech ČT řekl, že stranu nezajímá minulost, ale současnost: „Jsem přesvědčen, že ani předseda vlády ani prezident si nemohou dovolit vše. Tento stát jim nepatří. Někdo by měl nést odpovědnost za tak širokou amnestii, se kterou 90 procent lidí v naší zemi nesouhlasí.“

Jeroným Tejc: „V minulém období se povedlo svrhnout vládu na popáté, ten pátý pokus nás čeká i nyní, šance je veliká.“

Návrh na vyslovení nedůvěry vládě musí podat nejméně 50 poslanců. Jednání sněmovního klubu ČSSD, na kterém se budou podpisy sbírat, se uskuteční v úterý. Aby kabinet padl, musí pro nedůvěru hlasovat nejméně 101 z 200 poslanců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ministerstvo zatím vydalo kvůli kratomu licenci třiceti obchodům

Kratom a jeho extrakt se od středy 12. listopadu mohou v Česku prodávat jen dospělým ve speciálních obchodech s licencí. Zakázaný je i prodej látky v jakékoliv podobě v automatech. Začalo totiž platit nařízení vlády, které kratom řadí na seznam psychomodulačních substancí s regulovaným prodejem. Ministerstvo zdravotnictví chce novou regulací zamezit mladým lidem přístup k této látce. Dosud vydalo licenci třiceti specializovaným obchodům. Kontroly prodeje bude provádět Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která může udělit sankci až deset milionů korun.
před 1 hhodinou

Pavel nadále požaduje, aby Babiš veřejně oznámil, jak vyřeší střet zájmů

Prezident Petr Pavel ve středu na Pražském hradě přijal předsedu hnutí ANO a pravděpodobného budoucího premiéra Andreje Babiše. Jednali o návrhu programového prohlášení vlády, kterou ANO skládá s hnutím SPD a s Motoristy. Tématem byl i Babišův střet zájmů. Možný budoucí premiér po jednání zopakoval, že řešení svého střetu zájmů prezidentovi vysvětlí. Pavel nadále požaduje, aby Babiš do jmenování premiérem veřejně oznámil, jak svůj střet zájmů vyřeší.
10:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rada ČT: Nezvaní Okamury do OVM může být narušením demokratické soutěže stran

Členové Rady České televize považují fakt, že do diskusního pořadu Otázky Václava Moravce nebyl dlouhodobě zván předseda SPD Tomio Okamura, za možné narušení demokratické soutěže politických stran. Vyplývá to z usnesení, které radní schválili ve středu na jednání v Brně.
13:31Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V chovu s ptačí chřipkou ve Valdíkově na Třebíčsku utratili tisíce kachen

Ve velkochovu ve Valdíkově na Třebíčsku zasaženém ptačí chřipkou veterináři s hasiči utratili ve středu osmnáct tisíc přibližně týdenních kachňat. Většina z pěti tisíc dospělých kachen uhynula dřív, než mohly být utraceny, usmrtili jich tak kolem 150, řekl ředitel krajské veterinární správy Božek Vejmelka. Jde o chov společnosti AGRO-V.
před 5 hhodinami

Vláda se chce ucházet o vybudování české AI Gigafactory

Vláda schválila záměr ucházet se u Evropské komise o projekt takzvané AI Gigafactory. Česko předloží oficiální žádost v prvním čtvrtletí příštího roku. Hodnota obřího evropského datového centra pro AI je okolo devadesáti miliard korun, třicet pět procent by mělo jít z evropských nebo národních zdrojů, zbytek má zaplatit soukromý investor. O schválení záměru informovalo po zasedání kabinetu ministerstvo průmyslu a obchodu.
před 5 hhodinami

Vláda v demisi předložila sněmovně návrh rozpočtu

Vláda v demisi na středečním jednání rozhodla mimo jiné o tom, že vyhoví požadavku vznikající koalice ANO, SPD a Motoristů a nově zvolené sněmovně pošle návrh státního rozpočtu na příští rok. Je identický s původním návrhem z konce září. Rozhodnutí bylo podle premiéra v demisi Petra Fialy (ODS) přijato jednomyslně. Končící kabinet podle Fialy krok učinil ve chvíli, kdy je ve sněmovně ustaven patřičný výbor. Ve večerních hodinách už byl rozpočet i s přílohami k dispozici na webu sněmovny.
12:19Aktualizovánopřed 6 hhodinami

V Praze o prodlouženém víkendu opět nepojede metro na lince C

Kvůli výměně pražců nepojede od soboty do pondělí v Praze metro na lince C mezi stanicemi Hlavní nádraží a Pražského povstání. Výluky na lince C jsou v posledních letech poměrně časté, a to kvůli výměně pražců, modernizaci zabezpečovacího zařízení a rekonstrukci stanice Florenc.
před 6 hhodinami

Soud napodruhé uznal vinu expolicistů v případu výbuchu munice v Bílině

Okresní soud v Teplicích napodruhé uznal vinu dvou bývalých policistů v souvislosti s výbuchem skladu munice v roce 2020 v Bílině. Uložil jim trest šest měsíců podmíněně odložený na zkušební dobu jednoho roku. Rozsudek není pravomocný, obžalovaní i státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.
před 7 hhodinami
Načítání...