ČSSD chce zavést „pokuty“ pro vysokoškoláky

Praha - Sociální demokraté chtějí poplatky za nadměrnou dobu studia rozšířit o další prospěchová kritéria. Zelená kniha, která obsahuje návrhy změn pro případ, že ČSSD vyhraje volby, plánuje zavést "pokuty" pro studenty, kteří budou mít horší studijní výsledky. Částku, prospěchový průměr a počet opakovaných zkoušek by si určovaly samy školy. Důvody pro zavedení plateb jsou podle strany výchovný efekt a motivace ke studiu. Výraznými změnami by prošly i základní a střední školy. Návrh reformy chce ČSSD dokončit do roku 2009. Stále ale zdůrazňuje, že s plošným zavedením školného rozhodně nesouhlasí.

Podle stínového ministra školství Jiřího Havla, který je autorem Zelené knihy, by studenti za opakovanou zkoušku mohli platit například dvě stě korun, za horší prospěch pak sto korun za semestr. „Pokuty nejsou vysoké, takže to nevytváří žádnou sociální bariéru,“ dodal. Proti návrhu jsou ale kromě studentů i někteří mladí sociální demokraté.

Liška: Šlo by spíš o trestání studentů než o jejich motivaci

Podle ministra školství by šlo spíš o trestání studentů než o jejich motivaci. Ani on přitom zatím školné neplánuje. „Nejdřív chci, aby byly zavedeny studentské půjčky, spoření na vzdělání a celý systém komplexní finnanční podpory studentů tak, aby tím pomyslným sociálním sítem nemohl nikdo propadnout,“ dodal. 

Penalizační školné má podle ČSSD ještě další výhodu. Na rozdíl od vládou navrhovaného odloženého školného, které by studenti spláceli až po ukončení studia, dostanou školy peníze z pokut hned. Odložená platba se příliš nelíbí ani rektorovi Univerzity Karlovy Václavu Hamplovi. Není podle něj vůbec jasné, jak by mohla být část, kterou student dluží vysoké škole, vymáhána. Pokud je ale odložené školné spojené s půjčkami a spořením, otevírá podle zkušeností ze zahraničí cestu ke vzdělání i chudým studentům.  

Studenti mají pocítit, že studium není zdarma 

V otázce školného má ČR jasno. České studenty nemine, zůstává ale otázkou, odkdy se začne platit. ODS by ho nejraději zavedla hned, v programovém prohlášení vlády se ale zavázala, že ho do roku 2010 nezavede. Opoziční ČSSD chce několik let počkat. Šéf strany Jiří Paroubek před rokem tvrdil, že si ho „umí představit“ za osm let. „Není tomu tak, nikdy tomu tak nebylo a nebude tomu tak v mnoha nejbližších letech,“ odmítl nyní možnost, že by jeho strana o zavedení školného byť i jen uvažovala. Stínový ministr školství Jiří Havel k tomu dodal, že v horizontu deseti let nepřinese do školství žádný model školného ani korunu navíc.

Zavést školné navrhoval už v roce 1998 ministr Jan Sokol, tehdy veškeré vybrané prostředky měly jít do stipendijních fondů, odkud mohly podpořit sociálně slabší studenty. Neuspěl a v zákoně zůstaly pouze poplatky za prodloužené studium nebo za další vysokou školu. Vláda nyní chystá celkovou reformu vzdělávání, kterou ve formě takzvané Bílé knihy vypracoval analytik Petr Matějů.

Postupové zkoušky už na základní škole

Jiří Havel:

„Jazyk a matematiku potřebuje každý, kdo se chce uplatnit na trhu.“ 

Zcela nový systém chtějí sociální demokraté zavést i na základních a středních školách. Na základní škole by studenti museli povinně složit celostátní zkoušky z cizího jazyka a matematiky. Pokud zkouškou neprojdou, nebudou se moci přihlásit na střední školu s maturitou. „Zkoušky by ale mohli opakovat na učilišti, pokud by je složili, mohli by přejít do maturitních oborů,“ dodal Havel.

Na střední škole by studenty čekaly první zkoušky už v polovině druhého ročníku. Pro další postup by museli složit test z české gramatiky, matematiky a cizího jazyka. Podle Havla by v případě neúspěchu museli druhý ročník opakovat nebo školu opustit. První termín zkoušky by byl zdarma, za další by už student platil.  

Bezplatné pokusy za 100 milionů

Stát by za první bezplatný pokus ročně zaplatil přibližně 100 milionů korun. „Zkoušky mohou nahradit i státní maturitu z češtiny a cizího jazyka,“ uvedl Havel. Právě jeho strana přitom za Petry Buzkové prosadila povinnost státní maturity skládat. Jen za přípravy na tento projekt, který se má spustit za dva roky, už stát utratil desítky milionů korun.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Potravinářská inspekce už letos zavřela na sto provozů

Skoro stovku provozoven už letos nechala zavřít Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Nejčastěji kvůli tomu, že odhalila špínu, škůdce, trus hlodavců nebo špatné nakládání s odpady. Od začátku roku provedli inspektoři už patnáct tisíc kontrol – dvakrát více než loni. Číslo je vyšší než dřív i proto, že už na kontroly stravovacích provozů nechodí hygienici. Potravinářská inspekce je tak začala dělat častěji. Drobnější pochybení najde na každém třetím místě.
před 3 hhodinami

Vláda doufá, že jí NATO uzná obranné účetnictví

Česká vláda za minulý rok ohlásila zvýšení výdajů na obranu nad dvě procenta HDP, a formálně tak po devatenácti letech splnila závazek vůči NATO. Česko ale zatím stále neví, jak vysoké obranné výdaje mu Severoatlantická aliance uzná. Kabinet se loni poprvé pokusil vykázat jako obranné náklady i výdaje z jiných kapitol než je ministerstvo obrany.
před 3 hhodinami

Náhlé zdražení benzinu uštědřilo Československu tržní lekci

Před třiceti pěti lety zažili obyvatelé tehdejšího Československa jednu z prvních lekcí, jak funguje tržní ekonomika. Ze dne na den vzrostla cena benzinu o polovinu. Federální vláda reagovala na omezení dodávek ropy ze Sovětského svazu a problémy s výrobou. Později dokonce musela zavést přídělový systém, který ale fungoval jen do konce října 1990. Od listopadu ale benzín znovu podražil o dalších padesát procent. Litr tak stál při tehdejším průměrném platu 3300 korun už zhruba polovinu toho, co v současnosti.
před 3 hhodinami

Na východě Česka vydrží vedra i v pondělí, na západě se ochladí

Teploty na řadě míst v neděli vystoupaly přes tropickou třicítku, na několika stanicích v Praze a středních Čechách přesáhly i 33 stupňů Celsia. I noc může být na řadě míst tropická, při níž teploty neklesnou pod 20 stupňů. V pondělí počasí republiku rozdělí na dvě odlišné části – zatímco ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku teploměr ještě ukáže až 34 stupňů, na západě země po přechodu studené fronty spadnou nejvyšší teploty až k osmnácti stupňům. Postupně bude pršet na většině území.
11:28Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Odjezd návštěvníků MotoGP způsobil kolony

Kolem Masarykova okruhu v Brně v neděli parkovalo 9500 aut a 3300 motocyklů. Závody motocyklového mistrovství světa skončily v 15:00, poté se na dálnici kolem exitů Ostrovačice a Kývalka tvořily kolony. Kolem 18:00 už většina návštěvníků odjela, parkoviště zůstala prázdná.
09:59Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Před cestou do exotiky se stále více lidí nechává očkovat

Mezi cestovateli roste zájem o vakcíny proti horečce dengue, břišnímu tyfu či hepatitidě A. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a z informací od očkovacích center Fakultních nemocnic Bulovka a Motol.
před 14 hhodinami

Mamograf je terčem dezinformátorů. Odborníci bludy vyvracejí

Klíčovým nástrojem pro včasné odhalení rakoviny prsu je mamografické vyšetření. Přestože je podle odborníků bezpečné, opakovaně se stává terčem dezinformací na internetu. Například ve formě řetězových e-mailů. Odkládání preventivních prohlídek přitom může snížit šance na vyléčení.
před 15 hhodinami

Se zájmem o elektrokola přibývá půjčoven, nabíječek i úrazů

Obliba elektrokol a elektrokoloběžek roste. Lidé si je kupují nebo půjčují stále častěji a se zvýšeným zájmem přibývá i dobíjecích míst. Lepší kapacita baterií pak umožňuje bez nabití urazit až sto kilometrů a omezují se tak případy, kdy si cyklisté kvůli vybité baterii museli zavolat pomoc. Ta však často musí dorazit kvůli tomu, že uživatelé přecení své síly nebo neznají vlastnosti elektrokola a přijdou k úrazu.
před 15 hhodinami
Načítání...