Církve by neměly mít přednost, hlásí se kolektivizovaní zemědělci

Praha – Český stát při chystaném majetkovém vyrovnání s církvemi neměří všem stejným metrem. Je o tom přesvědčen Svaz restituentů v zemědělství (SRZ), který úřady kritizuje za to, že na rozdíl od náboženských spolků odmítají pomoct rodinám tisíců zemědělců. Komunistickým režimem perzekuované rodiny totiž roky marně čekají na náhradu za to, že jim v 50. letech byly zkonfiskovány majetky. SRZ se už kvůli nevypořádaným restitucím obrátil na orgány EU, někteří členové dokonce chystají žaloby k soudu ve Štrasburku.

Pomozte nám stejně, jako nyní pomáháte církvím, požadují lidé sdružení ve Svazu restituentů v zemědělství. „Neměly by mít přednost, protože to je určitá diskriminace vůči nám,“ myslí si jedna z restituentek Vlasta Somrová. Také ona se dosud nedočkala plného odškodnění po zločinech komunistické vlády.

Podle svazu restituentů na kompenzaci za zhruba čtyři miliardy stále marně čeká asi deset tisíc lidí. O majetek přišli při násilné kolektivizaci rolníků do zemědělských družstev, které v padesátých letech minulého století prováděla komunistická vláda.

Miloslava Pešková, předsedkyně Svazu restituentů v zemědělství:

„Nejsem proti církevním restitucím, ať stát vrátí, co komu od roku 1948 patřilo, ale ať to dají poctivě. Ať se s tím nekupčí a neztratí se to tak, jako se ztratil náš majetek.“

Podle transformačního zákona měli restituenti dostat kompenzaci za svůj majetek už v 90. letech, peníze jim měly vrátit zemědělská družstva. Většina z nich ale svůj majetek převedla jinam a zůstaly po nich pouze prázdné skořápky. Poškození zemědělci tvrdí, že na vině je nedokonalý zákon, a požadují proto od státu náhradu. „Už se můžeme obracet jedině vůči českému státu, protože ten legislativně umožnil vyvést zemědělskému družstvu majetek na akciovou společnost,“ obhajuje své nároky Somrová.

2 minuty
Reportáž Jiřího Hynka
Zdroj: ČT24

Stát zemědělcům nepomůže: je to soukromá záležitost

Žádost restituentů o kompenzaci vloni na podzim premiér dopisem odmítl. „Zajisté uznáte, že nyní, kdy vláda a parlament přijímají vesměs nepopulární úsporná opatření, nelze zatížit státní rozpočet dalšími výdaji v řádu několika miliard,“ napsal tehdy Petr Nečas perzekvovaným lidem.

Podle ministerstva zemědělství stát rolníkům ani pomoci nemůže. „Vypořádání (majetku) mezi soukromými dlužníky a věřiteli je ryze soukromou záležitostí,“ upozoril mluvčí resortu Jan Žáček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko neprodá letouny L-159 Ukrajině, rozhodla dle Okamury koalice

Koalice ANO, SPD a Motoristů odmítla prodej letounů L-159 Ukrajině. Po jednání lídrů vládních uskupení to řekl předseda SPD Tomio Okamura. Šéf Poslanecké sněmovny dříve uvedl, že letouny sice mají aktuálně nízkou zbytkovou hodnotu, jejich bojová hodnota je ale vysoká. Od prodeje odrazoval i ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD), mimo jiné s ohledem na záměr kabinetu posilovat protivzdušnou obranu.
10:18AktualizovánoPrávě teď

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřela žena, čtyři lidé jsou ranění

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku podle předběžných informací zemřela žena, zranění utrpěli čtyři lidé, včetně policisty. Kriminalisté střelce eliminovali, je rovněž mrtvý. Budova je podle nich bezpečná, počty zraněných budou aktualizovat, uvedli na síti X.
10:40Aktualizovánopřed 10 mminutami

Papež přijal prezidenta Pavla, budou hovořit o řešení konfliktů ve světě

Papež Lev XIV. přijal v pondělí dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. S hlavou katolické církve bude prezident hovořit například o ruské agresi na Ukrajině či o sexuálním zneužívání v církvi. Následně prezidenta čeká jednání se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem.
10:50Aktualizovánopřed 16 mminutami

Do Dyje se na Znojemsku dostala kejda, hasiči vyslali laboratoř

U Podmyč na Znojemsku mohly z protržené jímky uniknout až tři tisíce metrů krychlových kejdy, část do Dyje. Hasiči vyslali i mobilní chemickou laboratoř. Jímka měla podle mluvčího Jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky asi šest tisíc metrů krychlových statkového tekutého hnojiva.
10:28Aktualizovánopřed 38 mminutami

Úlohou prezidenta není v cizině slibovat dary, říká David. Chucpe, míní Nerudová

„Úlohou prezidenta není bez konzultace s vládou v zahraničí slibovat nějaké dary nebo obchodní aktivity,“ reagoval europoslanec Ivan David (SPD) na návštěvu hlavy státu Petra Pavla na Ukrajině. Podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) měl Pavel při návštěvě Kyjeva říct, že Česko může v krátké době dodat několik bojových letadel. Prezident kritiku odmítl. „Považuji to za chucpe,“ reagovala na celou záležitost europoslankyně Danuše Nerudová (STAN). Dodala, že Macinkův postoj nepovažuje za správný, oslabuje dle ní pozici tuzemska navenek. Duelem ČT24 provázel Martin Řezníček.
před 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů týdne probrali hlasování o důvěře vládě

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o důvěře pro vládu ANO, SPD a Motoristů, kterou jí v týdnu vyslovila Poslanecká sněmovna. Debata se týkala i jmenování Filipa Turka (za Motoristy) vládním zmocněncem pro klimatickou politiku a Green Deal, snah amerického prezidenta Donalda Trumpa o získání Grónska či návratu Čecha vězněného ve Venezuele Jana Darmovzala zpět do Prahy. Hovořilo se i o podobách městského osvětlení. Diskuse se účastnili ekonom a politický analytik Marek Koten, advokát a bývalý politik Jan Kalvoda, umělec a bývalý politik František Ringo Čech, vedoucí komentářů Seznam Zpráv Kateřina Šafaříková a spisovatelka a podcasterka Markéta Lukášková. Pořadem provázela Jana Fabianová.
před 2 hhodinami

Přechod vymáhání na celníky ušetřil peníze, pokut dle NKÚ ale nepřibylo

Celní úřady si při vymáhání justičních pohledávek, například pokut nebo jiných peněžitých trestů, vedly lépe a rychleji než předtím soudy. Ke zvýšení počtu peněžitých trestů to ale nevedlo. Při kontrole správy soudních poplatků a efektivního vymáhání justičních pohledávek to zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle ministerstva spravedlnosti nízká úspěšnost vymáhání justičních pohledávek souvisela především s vysokou administrativní zátěží soudů.
před 2 hhodinami

Slunečné a mrazivé počasí vystřídá zatažené nebe se sněžením

V Česku bude až do čtvrtka většinou slunečno, noci budou mrazivé, teploty přes den budou kolem nuly. Hlavně na Českomoravské vrchovině meteorologové očekávají větrno. Od pátku se nebe zatáhne, mrazy se zmírní a o víkendu může sněžit. Vyplývá to z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 3 hhodinami
Načítání...