Spíše než ateismus je to skepse, říká Graubner o vztahu Čechů k víře

28 minut
Jan Graubner v Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Na rok 2025 připadá takzvaný svatý rok. Arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner ho vidí jako příležitost pokusit se uzdravit vztahy tam, kde „jsou nejrůznější zranění“. Uvedl to v Interview ČT24.

Svatý rok, známý také jako jubilejní rok, slaví katolická církev obvykle každé čtvrtstoletí a jeho významným obsahem je výzva k odpuštění ve všech vztazích a na všech úrovních.

„Církev hlásá pokání a také ho samozřejmě dělá, nemyslím si ale, že by to mělo být hlavní téma. Svatý rok je o nabídce božího milosrdenství, které uzdravuje, a myslím, že v dnešním světě – můžeme to vzít v životě jednotlivce, i v rodinách, církvi, ve společnosti, v politice, v národě – vidíme spousty nejrůznějších zranění. A myslím, že tady je důležité poslání, abychom především pomáhali uzdravit staré rány,“ říká v této souvislosti arcibiskup Graubner.

Zdůrazňuje, že odpuštění nezmění minulost, ale může změnit budoucnost, protože dává příležitost hledat další společnou cestu. Nezpochybňuje, že omylů se dopouští i církev a její představitelé. „I představitelé církví jsou lidé, takže se předpokládá, že mohou udělat chyby a také je dělají,“ podotkl.

Potřeba reagovat na nové věci

Za ono čtvrtstoletí od minulého svatého roku se proměnila rovněž česká společnost. „Podařilo se v naší zemi udělat spoustu dobrého,“ domnívá se Graubner. „Přišly i nové věci, na které jsme nebyli připraveni, kdy jsme si my, kteří jsme žili v komunismu, trošku asi idealisticky představovali, jak to je na Západě. Západ se samozřejmě vyvíjel a je to stále v pohybu, tak na některé věci je potřeba nově reagovat,“ dodal.

Zmínil konkrétně technický vývoj, který má podle něho vliv i na mezilidské vztahy a duchovní oblast. „Dneska je takové obecné pokušení být specialista na všechno. A není dobré, když mluvíme úplně do všeho. Je dobré se snažit tomu rozumět, o to se pokouším, ale i tak často docházím k názoru, že nevím, a nechávám to na druhých,“ poznamenává.

Církev se má vyjadřovat k veřejným věcem

Vyjadřování k veřejným věcem považuje z pozice církve za potřebné, ale nechápe takovou potřebu jako zasahování do politiky, jako „roli stranickou“. Církev má podle Graubnera úkol „zasahovat do svědomí lidí, při respektování svobody, aby se rozhodovali tím správným směrem“.

Arcibiskup nepovažuje za podstatné, jestli se člověk vnímá jako konzervativec, liberál či má jiný „štítek“. „Kristus nedělal žádné výběrové řízení a žádné přijímací zkoušky. Říkal lidem: ‚Pojďte za mnou.‘ A pak říkal: ‚Učte se ode mě.‘ A to nabízí Kristus i skrze církev dneska všem lidem: Ať jsi jakýkoliv a názory máš jakékoliv, chceš-li, tak pojď, dívej se, jak to dělá Kristus, a ty se svým vzděláním, se svým zaměřením, svou zkušeností, hledej, jak odpovíš na Kristovo volání,“ vysvětluje. 

Spíš skepse než ateismus

Spíše než o ateismu mluví Graubner v souvislosti s Čechy a jejich vztahem k víře o skepsi. „Jako by se člověk bál, aby náhodou se neshodil tím, že něčemu uvěří, tak je ke všemu trochu podezíravý. A to není jen v té nejhlubší náboženské oblasti, to je často vidět i v lidské rovině,“ upřesnil. „Přesto vidím spoustu lidí, kteří jsou otevření,“ navázal.

Prvním dnem nového roku začíná Tříkrálová sbírka, v níž mohou lidé do 14. ledna přispět na pomoc potřebným. „Mám radost, že jsou lidé velkorysí,“ oceňuje Graubner, jenž byl v roce 2000 iniciátorem této akce. Loni sbírka vynesla téměř 176 milionů korun, což bylo nejvíc v její historii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 2 hhodinami

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 10 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 11 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 11 hhodinami

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře. Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí následně spolupodepsal.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Máme silnou společnost, ale ne silný stranický systém, míní filozof Kroupa

Od revoluce se podařilo v Česku vytvořit silnou občanskou společnost, silnou ústavu, nepodařilo se ale vytvořit silný stranický systém, řekl v pondělí v knihovně Václava Havla politolog, filozof, signatář Charty 77 Daniel Kroupa při příležitosti uvedení knihy esejů a rozhovorů Disidenti u moci: Česká cesta ke svobodě a demokracii, kterou připravil historik Petr Hlaváček. Nad publikací debatovali také další disidenti – Jan Dobrovský, Jan Urban, Kamila Bendová a Eda Kriseová.
před 14 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Soud nepravomocně uložil peněžitý trest tvůrci webu White Media

Zakladateli a správci webu White Media, který podle žalobce zveřejnil stovky až tisíce soukromých listin či dat, v úterý Městský soud v Brně uložil peněžitý trest 200 tisíc korun. Poškozené včetně bývalých premiérů Bohuslava Sobotky či Vladimíra Špidly (oba ČSSD – nyní SOCDEM) odkázal na občanskoprávní řízení. Muž se podle svého obhájce cítí nevinen. Rozsudek je nepravomocný.
před 15 hhodinami
Načítání...