Papež František ve vánočním poselství Urbi et orbi (Městu a světu) vyzval k rozhovorům mezi Ukrajinou a Ruskem s cílem ukončit válku, která následovala po rozsáhlé invazi Moskvy před dvěma lety. Ve svém projevu zmínil také konflikty v Pásmu Gazy nebo Súdánu. Každoroční obřad sledovaly na Svatopetrském náměstí tisíce lidí. Papež předtím v úterý večer při mši ve svatopetrském chrámu ve Vatikánu zahájil katolický svatý rok.
Papež František vyzval k umlčení zbraní a k dialogu
Papež promluvil z centrálního balkonu baziliky svatého Petra: „Kéž na válkou zmítané Ukrajině utichne zvuk zbraní!“ Vyzval také k „dialogu a setkání, aby bylo dosaženo spravedlivého a trvalého míru“.
František se letos stal terčem kritiky ukrajinských představitelů, když řekl, že země by měla mít odvahu „vyvěsit bílou vlajku“ a jednat s Ruskem o ukončení války. Bez návratu do předválečných hranic to dříve odmítal i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, od zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA však jeví větší ochotu k jednání, píše agentura Reuters.
Osmaosmdesátiletý František, který slaví dvanácté Vánoce svého pontifikátu, vyzval také k ukončení dalších konfliktů, ať už politických, sociálních či vojenských, v Libanonu, Mali, Mosambiku, Venezuele, Nikaragui a na Haiti.
Papež se rovněž v poslední době staví čím dál kritičtěji k izraelské vojenské kampani v Gaze, kterou o víkendu označil za „krutost“. Ve středu opět vyzval k příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás a k propuštění zbývajících izraelských rukojmí držených touto teroristickou skupinou. Humanitární situaci v Gaze přitom označil za nesmírně vážnou a vyzval, aby se „dveře k dialogu a míru otevřely dokořán“.
Katolický svatý rok
V úterý papež svatý rok zahájil otevřením a překročením prahu svaté brány ve svatopetrském chrámu. Osmaosmdesátiletá hlava katolické církve tak učinila na kolečkovém křesle. Svatý rok věnoval tématu naděje.
Ve svém kázání papež vyzval věřící, aby hledali ztracenou naději a „rozsévali ji mezi neutěšenostmi naší doby a našeho světa“. „A neutěšeností je v naší době hodně – pomysleme na války, ostřelované děti, na bomby dopadající na školy a nemocnice,“ uvedl papež, který před několika dny mluvil o ostřelovaných dětech a bombardovaných školách v souvislosti se situací v Pásmu Gazy.
Papež katolíky vyzval, aby nežili pohodlným životem, ale aby využili svatého roku k „duchovní obnově“ a „transformaci světa“. Při kázání zmínil „matku Zemi, kterou ničí logika zisků“, „nejchudší země zatížené nespravedlivými dluhy“ a také lidi, kteří „jsou vězni v rámci starých i nových otroctví“.
Brány otevřou i další baziliky
Svaté roky jsou významným datem v životě katolické církve. Farnosti a další církevní organizace pořádají ve větší míře poutě do Říma. Očekává se, že během současného svatého roku by Řím mohlo navštívit až 32 milionů katolíků.
Svatá brána ve svatopetrské bazilice je mimo svaté roky zavřena. Obvykle jejím otevřením jubilejní roky začínají. Své svaté brány otevřou i další baziliky. Letos papež František otevře jednu bránu i v římském vězení Rebibbia, čímž chce vyjádřit svou blízkost vězňům.
Svatý rok s příchodem velkého množství návštěvníků pro italskou metropoli představuje mimořádnou zátěž. Radnice a další úřady nechaly realizovat řadu stavebních akcí a rekonstrukcí, zdaleka ne všechny již byly dokončeny.
Katolická církev obvykle svatý rok slaví jednou za 25 let. Papež však může vyhlásit i mimořádné jubilejní roky. Stalo se tak například v roce 2015, a další svatý rok je naplánován na rok 2033, kdy si katolíci připomenou ukřižování Ježíše Krista.